Firefish

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Jos jedan malisa kao pravi lepotan. Cesta zrtva kod neopreznog akvariste koji mesa ribe bez reda.

Nemateleotris magnifica

DSC03654.jpg



DSC03633.jpg
 
Ma jok, danas gledam nesto pa reko ajde da i njega slikam. Nije na odmet da se nadje ovde pa da i drugi to lepo vide. Imam ja tih stvarcica podosta samo ko ce sve to da slika i da se zeza s time.
 
eeeeee, to je ona ribica o kojoj sam ti Bobane pricala da bi htjela! Super je! 8)
...toga kod vas ima, a kod nas ne :cry: ( osim ako se ne potrudim pa dodem do nje nekim okolnim putevima)
 
donesem ti ih ja u rujnu kad cu ic u berbu grozdja tri komada (jatasice su) al' neznam iskakat ce iz akvarija kad ih puffer pocne vijat..:) :lol:
 
Evo tvoj Deda Mraz se javio, doduse paketi stizu per Bozica :)

Fire goby nije za jato. To vazi samo za mlade primerke a odrasli samo ako su upareni. Ako nisu onda se zestoko jure po akvarijumu. Najbolje je da se kupe upareni jer je onda mir u kuci.
 
LOL, deda mraz, wild.:)

To nisam znao (da nisu za jato) stalno ih vidjam po netu i u ducanu u jatu pa uzeh zdravo za gotovo.. sorry za dezinformaciju
Znam da su plahe ribe koje u drustvu s znatizeljnima ili agresivnijim ribama prolupavaju i iskacu iz akvarijuma..
 
Nisu one grupne ribe ili ribe jata mada mogu da se cuvaju vise u akvarijumu ako je akvarijum dovoljno veliki i ima dovoljno skrovitih mesta za sve. Preporucuje se zapremina od oko 80 - 100 litara za jedan primerak i da se sve stave od jednom tako da se niko ne oseca kao starosedeoc i vlasnik teritorije. I pored toga treba da se posmatraju i vidi da li dolazi do sukoba. Normalno to ne vazi za uparene. Upareni su uvek zajedno i takve slike se obicno vide. Veca grupa na jednom mestu ili malom prostoru je znak da se radi o mladim ribama.
U akvarijumu moze sve da izgleda ok i kada se sledeci put pogleda jedan od njih je ocerupan kao kokoska i uglavnom se zavrsi fatalno. Mala ali zaguljena riba. Znaci samo dosta sklonista i prostora je neki bitan preduslov za vise od jednog neuparenog fire goby-a. Ja ih po pravilu razdvajam jer dolaze pakovani jedan u kesi pa neznam da li ima parova.
 
Nemateleotris magnificus
red : Perciformes/ grgečki
podred: Percoidei/ grgeči
porodica: Microdesmidae (Dartfishes)
rod: Nemateleotris
vrsta: Nemateleotris magnificus
latinski: Nemateleotris magnificus
engleski: Fire goby,Firefish
Opisao: H. W. Fowler , 1938
postojbina: Indo-Pacific, od Istočne Afrike do Hawaii
parametri: SG 1.020-1.025; pH 8.1-8.4, Temp. 25 - 28° C
Dubina: 6 - 70 m
velicina: oko 9 cm
akvarij: minimalno 70 l, preporučamo koraljni s dosta mjesta za skrivanje
prehrana: mesojed; živa hrana (artemija, kopepodi), larve komaraca
ponašanje: mirna riba, sigurna za koraljni akvarij



opis: prekrasna koraljna ribica, plahe naravi i pomalo skrovita. Zovu je "vatreni glavoč" iako nema baš puno s porodicom gobia/glavoča. Boje po tijelu podsjećaju na plamen, pa je stoga zovu vatreni. Rep je zagasito tamno crven, a ta boja svijetli i postaje izraženija što ide prema sredini tijela ribe. Od sredine prema glavi je skoro bijela. Glava je žuta s ljubičastom prugom po sredini čela. Karakteristična je i prva leđna peraja koja ide u "zastavicu", pa je znaju zvati i vatrena zastavica...
akvarij i sustanari: u akvariju (od 400 pa nadalje litara) može se držati u grupici od po više primjeraka. One će se s vremenom upariti i svaki će par naći svoj kutak u akvariju. Te ribe ne plivaju puno i drže se svog kuta u kojem je najčešće neka rupa u kamenu (gdje se skrivaju u slučaju opasnosti), anemona s klaunima (ako anemona postoji u akvariju). Najčećše ijm je dom "pri dnu" akvarija. Akvarij koraljni s ribama sličnog karaktera, tj. ribama koje se drže pod normalno u koraljnim akvarijima. Nije agresivna (osim spram svoje vrste, ako je u pitanju borba za teritorij), te je dosta plaha i skrovita.
prehrana. prihvaća sitne granulice i listiće, mesnog i biljnog porijekla. Hraniti nekoliko puta na dan.
posebno upozorenje: Najbolje imati akvarij s poklopcem, ili dobro zatvoren, jer ta je ribica poznata po tome da voli iskakati iz akvarija.