Hladnovodni algar

Frenatus je buca i zadovoljan je jer ima klope, a i jako voli da se mazi i zabija u ove jastucice od algi. On je gazda algarijuma. Pored njega i na fotkama prikazanog drustva tu su jos dve Botia macracantha (koje su zaduzene za busenje listova anubije) i amonier.

Nego vratimo se algama....
Ovo je akvarijum koji je pre jedno 4 -5 meseci (za vreme godisnjeg odmora) poalgavio sam (ustvari uz svesrdnu pomoc mojih roditelja), a od tada sam resio umesto da objavljujem rat da bude algo eksperimentalno polje i algo kontrolisana uzgaivacnica, pa neke alge ubacujem i namenski - ali za divno cudo nece sve da se prime.
A ovaj panj ne bih prodao ni za trocifrenu kolicinu evara. Znas li koliko vremena treba da izraste ona BBA afro frizura, a na njemu kontrolisano pored BBA rasu bar jos 3-4 vrste algi...

Ono sto mene muci kao pitanje je zasto su alge proglasene za lose momke akvaristike...
 
Mangrovo(africko)drvo

Hvala mnogo na prijasnjem odgovoru!!!!!!:hej::hej::hej:

Zanima me takodje koliko uticaja ima mangrovo drvo na zivot zivorotkih,,,da li poboljšava uvjete života ili im pogorsava zivot????
 
Bobane legendo mislio sam da zelite pomoci novajliji!!!U svakom slucaju hvala,,,necemo se vise cuti...,,
 
Nego vratimo se algama....


...Ono sto mene muci kao pitanje je zasto su alge proglasene za lose momke akvaristike...

I eto pitanje o algama i dalje nailazi na zid cutnje - definitivno akvaristicka tabu tema, sem ako nije napisan jezikom mrznje ka ovim dobrim zivim bicima..., a nije ovo prvo mesto gde sam ga postavio...

Pitam, se pitam, sta je to u nama sto nas prema algama opredeljuje ovoliko rasisticko - istrebljivacki. Po nekim podatcima, one su jos uvek vecinski vlasnici fabrike koja proizvodi kiseonik za celu planetu, a i nama kao vrsti toliko prekopotreban. Da li je razlog njihovo odbijanje da se u akvarijumima povinuju nasim strogim zeljama ili mozda nase neshvatanje i neznanje...?

Pogledajte samo naslove tema koje se na akva forumima bave algama. Kao prvo svrstane su u sekcije o pošastima i bolestima ili u svoje posebne konc logore - posebne sekcijeda ni recima ne zagade nase staklence. Teme pocinju sa: Upomoć!!!, Koja je ova...!!!, Kako protiv nje..., Odvratna bradata,...., Pomagajte..., Alga-Killer......

Definitivno su za nas alieni koje ne razumemo i mrzimo, ili indijanci koje su Ameri besomucno istrebili, ili su mozda stvarno stetne, a da ja to ne vidim...

Molim nekoga da me prosvetli pa da prestanem da idem naokolo kao luda Mara ili Bosko tifusar i propovedam kohabitaciju sa ovim malim zelenim ili ciano-zelenim alienima.....:mrgreen::confused:

:boban:
 
Pogresan citat

Sta da radim sa algama, jaoj....

Kad ih nema, bez njih je sladje :sampion:

Meni iskreno nisu jasni ljudi koji gaje alge. Sami ih proizvode, posle ode mas u propas.

Nego, druze Biobio, secam se kad smo se videli prvi put kod mene i pricali o stilovima uredjenja i sl. Ja sam privatno u potpuno drugom fazonu sto se tice uredjenja akvarijuma. Ovaj sto mi je sad kuci je 101%po mom ukusu, sto znaci 102% po vasem ukusu, xexex, pa kad dolazite na ovu stranu, pokazacu vam sta je to akvarijum :sampion: Ovo na sta su se ljudi napalili jeste ono od cega ja uglavnom zivim, ali to je samo smisljena posledica krupnije akvaindustrije, klasicna zavera :sampion: Ja nisam podlozan tome, pa tako nemam ni problema sa algama, a sve ce vam biti jasnije kad vidite o cemu pricam.

Zakljucak je krajnje morbidan, izvinite sto moram kao starijem da vam kazem, ali uz svo uvazavanje - vi ste zastranili. valjam_se
 
Zastranio - jašta - ali ne skroz. Moram nešto da ostavim i za sledeću godinu.:twisted:

-Od pet akvarijuma i još dva u pripremi -zastranio sam prvo brojem hobističkih stakala...

-Od pet akvarijuma i još dva u pripremi -zastranio sam time što ovaj jedini koji treba da bude normalan (ćerkin) pripremam da formiram, ali odlažem već godinu dana...

-Od pet akvarijuma i još dva u pripremi -zastranio sam totalno algavo samo u jednom....

-Od pet akvarijuma i još dva u pripremi -zastranio sam za sada u jednom i temperaturom i izborom biljaka, kao i načinom dolaženja do istih.

-Od pet akvarijuma i još dva u pripremi -zastranio sam scapeom u svih pet...

-Od pet akvarijuma i još dva u pripremi -zastranio sam i time sto imam jos gomilu pijačnih kesa, tegli za turšiju i kojekakvih posudica i lavora sa biljkama razbacanih svuda po kući...

-Od pet akvarijuma i još dva u pripremi -zastranicu sasvim u ovom drugom sto pripremam (i veličinom, i algavošću i temperaturom vode i izborom biljaka)...

Eto priznadoh da sam grešan. Ima li mi spasa?


I posle ove samokritike ostaje ono algavo pitanje:

Zašto su alge proglašene za loše momke akvaristike....?
 
Nema vam spasa. I sa algama i bez njih. :cool2:

"ALGE SU DOBRI MOMCI AKVARISTIKE", rekose u glas sa južne tribine anciji, sakerčići, sijamčići, otići, plekići, gibići, bićbirići i sisići, pa onda sa severne tribine izikarbići, alguminići, algoveklekčići, exelčići i mitri mirićići. :sampion:

Ovo su bile sve neke fotosintetičke misli, ja samo prenosim ;)
 
Ova tvoja saga o algama naterasla me je da razmisljam sasvim na drugi nacin o akvaristici, a i uopste. Godinama se u akvarijumima borim protiv algi i bas ti hvala sto si me prosvetlio, necu vise da se borim nego cu da ih gajim. Zasto da se borim protiv necega sto mi ide od ruke, sta god da uradim one lepo napreduju, a bogatstvo vrsta koje imam izazvalo bi zavist svakog algoljupca. Mozda ako budem predano radio postanem svetski poznat po uzgoju algi ( odmah uzimam umetnicko ime Amasi Takano).
I jos nesto, godinama se borim sa korovom u travnjaku, a do sada mi najbolje uspeva maslacak, bokvica i jos tridesetak vrsta korova. Pa zasto da se borim kad mi dobro ide. Ima i njih da gajim i prvi put budem srecan sto mi nesto ide od ruke.:hej:
 
Znao sam da ce se ljudi otvorenog uma ukljuciti u diskusiju....:ziveli:
@Coa raduju me glasovi razuma sa juzne tribine, nisam okoreli protivnik ni skandiranja sa severa, ali sam nekako pobornik istocne tribine (dovoljno je narodska i umerena, a nije kao loze na zapadu gde se snobovski ispija sampanjac...- govorim o Marakani, ili akvaristici - sasvim je svejedno)
@Zopex posto si rezervisao ime Ala-masi Nataka(n)o, ja razmisljam da promenim nik u Algaebrain, a ime u Neverni Toma -Macvanska Barra.
@Paleo ja znam recepte za salatu i sa algama....


I posle sale malo i zbilje (valjda...).
Alge su apsolutno nezaobilazan deo nasih staklenih "nazovi" ekosistema: da li u formi prisutnosti samo kao spore, ili umerenog prisustva ili eksplozije rasta....
Ko je ikada decidirano rekao da u staklencu apsolutno nema alge - apsolutno nema pojima o akvaristici..... ili je apsolutni genije koji je u akvarijumu postigao apsolutnu sterilnost beskonacnog i svemoguceg apsolutnog kosmosa.... Mislim, to je - apsolutno apsolutisticki!!!

U tom smislu izbor biljaka ili riba u akvarijumu je na samom akvaristi, a prisustvo vode i algi u staklencu je nezaobilazni deo ovog naseg hobija. Ko se trudi da sa razumevanjem igra ovu nasu aqua-igru mora skapirati i alge, a kako se ja trudim, a imam i 5 staklenaca po kuci - mogu sebi dozvoliti luksuz da se u nekima od njih igram i sa algama, pa cak i algaescapea.
Mislio sam da sam izumitelj nove kovanice, ali proverio sam na svemogucem netu i ovaj stil scapea vec postoji i ima brojne pobornike.:mrgreen:

Kao obnovljeni (po ko znas koji put) pocetnik u akvaristici na isteku svoje prve obnovljene (po ko zna koji put) akvaristicke godine, dozvoljavam sebi da svoja akvaristicka razmisljanja i dostignuca pripisem: pocetnickoj radoznalosti, pocetnickom neznanju, pocetnickom neiskustvu, pocetnickoj zagrizenosti, pocetnickoj gluposti i svemu drugom osim pocetnicke srece....

Uspesno bavljenje akvaristikom po sistemu pocetnicke srece i slepog pracenja apsolutistickih ideja nije u domenu mojih interesovanja i skromnih intelektualnih kapaciteta....


PS Dobrodosli su i drugi da opusteno daju svoj doprinos filozofskim razmisljanjima na temu :
Stakleni "nazovi" ekosistemi sa aspekta kohabitarnog prisusustva algi i licnog perceptivnog dozivljaja istih....
:D
 
Nemam nista protiv algi ali one imaju protiv moga bilja. Guse ga a bilje kosta. Cak sam bio u strahu da se ne upetljaju ribice u njih kao u mrezu i cak sumnjam da su se neke gupike tako i udavile u gustoj jakoj koncastoj algi. Jednom sam video gupiku da pokusava da proguta beskonacni makaron alge.:mrgreen:. Ne znam da li je od toga crkla.
 
Kad rece koncasta.
Najbolji algari za koncastu kod mene su se pokazali skalari. Usisavaju je kao Italijan spagete, a imaju dovoljno snage da cimaju, kidaju i izvlace je iz upletene trave....

naknadni edit:
I da ne ostane samo na praznoj prici da vidimo malo kako se to radi u svetu:
http://showcase.aquatic-gardeners.org/2004.cgi?&Scale=2&op=showcase&category=0&vol=1&id=102
http://showcase.aquatic-gardeners.org/2002.cgi?&op=showcase&category=0&vol=1&id=68
ima toga jos i kod velikih priznatih aquascapera. vredi pronjuskati po netu...
 
Mozes da stavis gibicepsa(malog-manjeg) ili ancistrusa obicnog naravno,nikakve L,na toj temperaturi nece im biti nista(licno iskustvo bez problema)samo ih par sati pre ubacivanja navikni na temp.ako su dosli iz akv.sa grejacem.