hypancistrus inspector

stina

Member
23 April 2004
539
0
16
Jaska
www.hypancistrus.net
Armbruster, 2002
Stanite: Juna Amerika, pritok rijeka Venezuele (Rio Negro, Rio Orinoco) i Brasila(Rio Xingu).
Poznata i kao: L201 ili L136b
Velicina: 12 cm
Parametri vode: Temperatura: 26-31C ,srednje tvrda, pH : 6,8-7.6
Prehrana: suha i smrznuta hrana mesnog porijekla, ivi crvi se preporucaju ako su dostupni.

33399b670ff96cfe405f03fb9f519833.jpg


Mogao bih zapoceti ovaj tekst jednostavnom recenicom. Impresivna riba.
Poznati L201 dolazi nam iz porodice Loricariidae genusa hypancistrus. Dosad su samo dvije vrste opisane iz ovog genusa, popularna h.zebra i doticni h.inspector. Prema mojim informacijama od dr. Jonathana Armbrustera, trenutno ih je jo 7 u tijeku, no za sada cemo se morati pomoci pri identifikaciji samo pomocu L sustava kodiranja.
Naziv inspector dolazi od latinske rijeci to znaci promatrac, ime je dobio po svojim velikim ocima.
Sve ribe iz genusa hypancistrus su meni osobno izuzetno zanimljive. Raznoliki koloritet unutar jedne vrste uvijek mi prua zadovoljstvo, a sama osobnost ribe je neto sasvim neopisivo. Moja tri primjerka imaju totalno razlicit koloritet koji se zasniva na ugljen crnom tijelu posutom bijelim tockama. Kod jedne enke su tocke velike i gotovo spojene na nekim dijelovima, kod druge enke(vidi sliku) su sitnije, guce i definiranije, dok su kod mladog mujaka u znatno rijedem broju.
Prati ih skrivena inteligencija, pojacana sa prirodnim instinktom koji se nemoe razbit niti kod uzgojenih primjeraka.
Postoji jedna boljka tog genusa, a to je da su u svijetu sve vie i vie popularni medu akvaristima, te kao takvima, cijena im vrtoglavo raste, a populacija u prirodi se znatno smanjuje...

L201 je mesojed iako mladi pri odrastanju trebaju biljnu prehranu. Kao takav, najveca poslastica mu je kao i svakoj drugoj ribi, iva hrana. S obzirom da je ovo riba dna, jasno je da nece ganjati male ribice na povrini, nego ce se se njegova prehrana orijentirati na kopanje crva iz podloge...
Interesantno je vidjeti kako ta riba cuva hranu, te uopce nije izjelica, to dokazuju primjeri pri hranjenju sa ivim crvima (npr.tubifex). Kako se crvi ukopaju u tlo, L201 se dode hraniti samo onda kad osjeti potrebu, te si uvijek ostavi viak crva.
Najugodnije se osjeca u nekoj ilji, rupi, bilo kakvom skrovitu koje ukoliko mu nije prueno ce sam napraviti.
Kao i svaki drugi pleco, i on je blago teritorijalan(brani svoje malo podrucje).
Razlikovanje spola je vrlo jednostavno kad je riba spolno zrela.
Mujaci imaju dlakave izrasline(odontoide) na bocnim(pektoralnim) perajama, te na obraznoj krljuti koja je reprezentativna za taj genus.
enke takoder imaju te odontoide, no znatno manje.
O mrijestu vam nebih puno pricao jer ja osobno jo nisam uspio, ali neki moji internet poznanici su uspjeli.
Mrijest se odvija u pilji koju mujak zauzme. Temperatura ovisi od primjerka do primjerka, a uglavnom vrijedi pravilo da u razmaku od 28-30C bi mrijest trebao bit uspjean. Ostali parametri su vrlo jednostavni, nemojte ic u ekstreme.
ivotni vijek ovih Loricariidae-a jo nije ustanovljen, no vec su odavno zabiljeeni primjerci stari i po 10 godina.
to da vam vie napiem?
Relativno skupa riba za nau situaciju, a onda opet kad se razmisli i nije s obzirom kolika joj je cijena u drugim zemljama(50eura/kom), te koliko ova nacija troi na alkohol i cigarete npr.
Mogu samo rec da ja imam tri primjerka, te za mene su to najposebnije ribe u mom akvariju.
Vec sam napomenuo da su inteligentne ribe, te unatoc svojoj srameljivoj naravi, kad upoznaju svog vlasnika koji ih hrani, oni postaju jednim dijelom pitomi.

Eto, napisao sam clanak koji ce bit objavljen na drugom forumu, pa reko, zato ga nebi i ovdje stavio...tako i tako je to MOJ clanak...
:D :wink:

pozdraf
 
Lepo, lepo, ba lep primerak i fin tekst. Bravo stina.

Jedan prodavac u radnji mi je svojevremeno rekao da je za istog platio 150dm ( kad je to bilo kad jo nemacke marke spominjem ) u inostranstvu i da je to zbog toga to niko nije uspeo istog da mresti u akvarijumu.

Kakvo je stanje sa dostupnocu ovih riba danas?
 
Lepo i razumno napisano, tako da i pocetnici mogu jasno razumeti sve opisane osobine ove vrste ribe.

Evo sada jednog pitanjca da se tema ne zatvori samo sa pohvalama. :D

Reci mi Stina da li kod H. inspectora ove bele tufne, ne mogu da budu i bledo zute? (vidim da to nisi naveo a nasao sam na nekim sajtovima takav podatak) :wink:
 
Ma je je, u pravu si fauna...bljedo ute su u alkoholu :lol: i pod blicem fotoaparata... 8)
Nesjecam se da sam takve vidio... a vidio ih 2*7komada, znaci 14 riba! :wink:
Iako vjerujem da ima jer ljudi nebi o tom pricali...

Dostupnost je sada vec laka, ali ovisi o prodavacu da li ih eli uvest... moj kompa je uveo pola boxa(7kom) prvi put preko ljeta, i ja uzeo zadnje dve enke(7cm), a drugi put je za iste novce dobio pola boxa mladih od cca 3-4cm... to ti je biznis...
A i oni su otili, ostao jedan u ducanu...

Uglavnom, danas se vie-manje moe dost tog dobit... da ih ima u ducanima i nema, al ak se poslua savjet nekgo akvariste :wink:, te prodavac riskira, moda mu se i posreci pa pocne za stalno uvozit neku egzoticniju ribu...

Ako Bog da, do ljeta cu imat i jo neke hypancistruse u svojim akvarijima... 3 me vec cekaju kod frenda u njemackoj(L333), a jedni su mi obecani za mrijest(L46)!!
Plan je da dogodine i u Hrv, a i dalje doneseom domace hypane... ja imam predobar feeling oko toga, a imam i volju.... a to je bitno!
pitajte ak vas kaj zanima!

E da, budem kad nadem priliku poslikao genitalne papile kod njih, na temelju toga ja odredujem spol kod svih pleco-a, ove druge osobine vrijede samo kod spolno zrelih riba, a takvih je malo...
pozdraf
 
Stina said:
...Ma je je, u pravu si fauna...bljedo ute su u alkoholu i pod blicem fotoaparata...
Nesjecam se da sam takve vidio... a vidio ih 2*7komada, znaci 14 riba!
Iako vjerujem da ima jer ljudi nebi o tom pricali...

Ma , samo sam hteo da te podstaknem na to, da proveris da li je to tacno ili ne, jer ja ne verujem bas svakim informacijama a ni svakom sajtu ,nema veze ako je i na stranom jeziku sto ne znaci odmah da je ta informacija 100% tacna (ne lozim se na to, ako je engleskm jeziku) :wink:
 
Krivo si me procitao...slaem se da tocke mogu bit bljedoute...
U alkoholu i pod blicom su uvijek... a u stvarnosti, mislim da su takve pod drugacijim spektrom svijetla...
U biti uvjeren sam da o tome ovise...a moda i o raspoloenju!
 
Ok. Stina ... :wink: Hteo sam tebe da pitam jer posedujes tu prelepu ribu, za razliku od mene koji je gledam samo na fotografijama. :cry:
 
Napravi jednu lepu sliku za bazu 800x600 ili vecu. Ja ih trenutno nemam ali ce stici pa ne moram da cekam do te prilike. Kada su bili ovde ja nisam nasao zashodno da ih slikam.

Inace prava su fantazija u akvarijumu.
 
Istina bobane, prava su fantazija...
Kadkad kad ih gledam, koloraciju i sve... dode mi da ih u ruke stavim i pocnem dragat... :shock: sav sam popizdio na njih...
I mogu rec da su mi jedni od najljepih L-ova koje sam imao priliku vidjet... :wink:
 
Ej Fauna... svrbile me te bljedo ute tocke, jer nekak si u podsvijesti mislim da sam ipak vidio takve inspectore... i onda mi pred ocima dode moja enka...
Kad su vani, koloritet im oslabi, ugljen crna boja gubi na svojoj snazi, a bijele tocek lagano ute... to je stvar stresne okoline...
A takvu ribu mogu vidjet kad se ne osjeca sigurno, tojest kad izade van po klopu dok joj je dan, a ja sa foticem vrebam :lol:
Eto, i to rijeili :D
 
Eto, vidis kako mozemo sasvim slucajno da dodjemo do novih i zanimljivih saznanja . :wink:

Ne bi bilo lose da editiras onaj tvoj tekst sa ovim novim zapazanjima , mislim da ce dobro doci . :D
 
Divna riba . Dobro si odabrao stina. Februara 2004 sam uvezao ove ribe iz Nemacke. Citavih 12 kom. zanimljivo je da sam ih cuvao oko 3 meseca dok ih nisam prodao . Svi su im se divili ali se niko nije hvatao za novcanik. (Cudno, jer njihove rodjake H.zebre su otile kod novih vlasnika za par dana) Tada sam imao dosta L brojeva i alosno je to to je potranja za svima njima cija je cena malo veca zapravo jako loa. Ni jedan pet shop ovde nije bio spreman da izdvoji vecu sumu za neku od ovih riba i to je osnovni razlog zato ovakve ribe donosim retko,(jednostavno nisam ja zooloski vrt, ono sto se ne prodaje ne uzimam). :evil: Inace svih dvanaest inspektora zavrilo je u vodama jednog naeg velikog kolekcionara ciklida a mog dobrog prijatelja. (necu sada da prozivam poimence) Ono to u celoj ovoj prici treba da te ohrabri Stina jeste cinjenica da mogu ostaviti potomstvo ... od 12 kupljenih riba posle pola godine ostalo je 9 a poto su u jako velikom akvarijumu (1200 l) tek pre tri meseca uocili smo 3 malo poodrasla mladunca. Zanimljivo je da su ove ribe u akvarijumu sa diskusima i da je temperatura vode 30 stepeni. Tvrdoca vode u ovom akvarijumu je KH 1,5
a GH 6 do 8 kako kad sto je vezano za izmene vode koje su dosta Ceste.
Stoga Stina samo napred. :wink:
 
Hvala na ovoj informaciji Octo, al moj kompa iz Minessote ih odavno mrijesti... a poto su moje dvije enke toliko gravidne da ih je milina vidjet, imam dobar feeling u vezi svega...
Na kraju krajeva, ispada da hypancistruse u biti uopce nije teko mrijestit, te da je to opca obmana ljudi, al dok ja ne izmrijestim svoje, neelim to javno tvrditi!!
U svakom slucaju, drago mi je za tvojeg prijatelja... da nema tih ciklida, bilo bi ih i vie!! :wink:
 
Izvinjavam se to upadam ovako opet :) ali kolika im je cena sada recimo u HR u radnjama ili Octo, kolika bi bila preporucena cena za maloprodaju kod nas.
 
Cijena ti varira od dobavljaca do dobavljaca...
Dok su mi englezi rekli da su kod njih po 20funti, u austiriji sam ih vidio po 45 eura, u njemackoj su po 55eura, a kod nas po 40eura... s time da se kod nas uvije da ljepo cijenkat i onda ih dobije puno isplativije...
Ja sam svoje dobio...kao poklon recimo... :D

Uglavnom, uvjeren sam da im je 15 eura nabavna cijena...
A one cijene ostalih to sam vidio kad vidim veleprodajnu cijenu.... e za to boli glava... :wink: