Ishrana paličnjaka

Spajdermen

Active Member
30 Juli 2017
109
70
28
26
Nabavio sam jaja od nekoliko vrsta palicnjaka, neka ocekujem za par dana, a neka tek za 3-6 meseci...U paketu sam dobio i poklon iznenadjenja, pored jaja sam dobio i mladunce vrste Sipyloidea sipylus...snasao sam se za hranu...nasao sam koliko toliko sveze lisce ruzei kupine....I u potrazi sam za "vatrenim trnom", receno mi je da ga mogu naci u svako doba godine, dobio sam semenke njega kao poklon u paketu. Ali o svemu tome mozemo i drugi put, ono sto mene sada konkretno interesuje jeste to da li palicnjaci mogu da jedu i suvo lisce???

Moja majka ih je pre hranila suvim liscem bez problema, uz redovno vlazenje terarijuma naravno.Ali neki mi kazu da ne mogu da jedu, neki kazu da mogu...Ona im je to davala kada su bili pred kraj zivota nekih par meseci...Pa zbog toga ja i dalje nisam siguran da li mogu ili ne da jedu suvo lisce i kakvo je njihovo zdravlje po pitanju toga.
 
Danas sam nasao vatreni trn u sumi, nisam zakoracio ni pet metara...Sutra ujutru ga sadim da imam i u dvoristu...On moze svako godisnje doba...kako je meni receno on je zimi najbolje resenje.
 
  • Like
Reactions: Fauna
Mozes tu biljku da nabavis po rasadnicmima. Koristi se puno za zive ograde.

Ovde na NZ-u svi ti Stick Insekti imaju vrlo uski dijapazon ishrane i uglavnom je zasnovam na nativnim biljkama. Iz tog razloga treba prvo pogledati da li imamo sansu da neometano nabavljamo hranu. Koliko vidim ovaj pomenuti jede dosta raznoliku hranu uz pomenutog Vatrenog trna, evo neke: Beli glog, kupine, maline, rododendron, ruze, hrast, ...

Gde god sam pogledao svi bez razlike kazu da Palicnjak ne jede suvo lisce. Mozda je i to razlog zasto si ti izvukao zakljucak "pred kraj zivota".
 
  • Like
Reactions: Spajdermen
Mozes tu biljku da nabavis po rasadnicmima. Koristi se puno za zive ograde.

Ovde na NZ-u svi ti Stick Insekti imaju vrlo uski dijapazon ishrane i uglavnom je zasnovam na nativnim biljkama. Iz tog razloga treba prvo pogledati da li imamo sansu da neometano nabavljamo hranu. Koliko vidim ovaj pomenuti jede dosta raznoliku hranu uz pomenutog Vatrenog trna, evo neke: Beli glog, kupine, maline, rododendron, ruze, hrast, ...

Gde god sam pogledao svi bez razlike kazu da Palicnjak ne jede suvo lisce. Mozda je i to razlog zasto si ti izvukao zakljucak "pred kraj zivota".
Hvala veoma na informacijama, mnogo nam znace. Prodavac mi je rekao da jedu sve to, ali da cu jedino vatreni trn uspeti da nadjem sada, jer ga ima u svako godisnje doba. Isto tako da ga mogu i zasaditi u dvoriste, ako ga imam i zelim. Po njegovom, svaka njegova vrsta, a ima ih dosta, tokom zime jede vatreni trn. Jos ponegde se moze naci " koji list " kupine, ruze, maline... Uglavnom, skoro sve sto je trnovito oni jedu....kako on kaze. E sada mene interesuje da li ce palicnjak odbiti da jede nesto, ako je to lose po njega ??
 
Spajdermene, jesi li ovo nasao u sumi?

Pyracantha_coccinea_berries.jpg
 
  • Like
Reactions: Spajdermen
Vatreni trn je rasprostranjen i po gradskim parkovima, nasao sam ga kod mene u gradskom parku i to u izobilju, ceo park je okruzen s njim. Nije ga tesko naci a veoma je popularan kao ziva ograda. Danas sam dao mojim palicnjacima uzivali su dok ga brste. :)

Evo korisnih linkova
 
To sam uzeo iz gradskog parka grančicu, to sigurno nije prskano jer je to ziva ograda oko parka, možda samo ima prašine na njoj ali to sam dobro isprao pod mlazom vode.
 
  • Like
Reactions: Spajdermen
Po nekom nepisanom pravilu da jedu sve sto je trnovito dosao sam na ideju da probam sa ostrugom koju sam nasao u sumi. To mi je uspelo, hrane se time super, svih pet vrsta u terarijumu. Posto sam ih uzeo kao jaja, tek sada su malo porasli tako da cu sigurno fotkati neke od njih.

Sto se tice vrste vatrenog trna koju sam ja nasao u sumi, nisu hteli da jedu. Tacnije nisu mogli, jer je list bio veoma tvrd za njih sa obzirom da su tada bili tek rodjeni. Dok sam bio u sumi sa psima, malo sam bolje bacio pogled na biljke vatrenog trna i primetio da su dobra vecina mlade grane, a u sredini se nalazilo par grana sa vecim listovima. Ne znam, ali pretpostavljam da preko zime nisam ni mogao da nadjem velike listove vatrenog trna, a mozda je on ustvari takav da na samo nekim mestima ima te grane sa vecim listovima, koji su samim tim i meksi od manjih.... Nije to moj teren, pa ne mogu lepo da objasnim, a kamoli da tvrdim nesto. Za sada im redovno dajem ostrugu, u ishranu cu ubaciti i ruzu i kupinu. Vatreni trn sam vec posadio u dvoriste, a i redovno cu pratiti kako raste u sumi, pa cu nadam se saznati vise vrsti koja je zastupljena kod mene. Ipak se moramo na njega osloniti tokom sledece zime.
 
  • Like
Reactions: boban and Fauna