izbor vrsta ribica?pomoc

shone81

New Member
13 Novembar 2011
12
0
1
kraljevo
pozdrav!imam akvarijum juwel rio 180 litara. kupio pre 7 dana. oprema (filter, pumpa, grejac, osvetljenje) je unutar akvarijuma, kupljena zajedno sa akvarijumom.
1. od preparata koristim easy start,easy life ffm,easycarbo (onako kako je napisano na pakovanju da se koristi).
2. biljke-15 vrsta biljaka. znam da je trebalo manje vrsta, volim biljke :) pa nisam mogao da se odlucim. nekako sam uspeo da ih rasporedim a da nije mnogo sareno. nasao sam na netu za vrste koje imam kakve uslove vole i tako sam ih i rasporedio i zasadio...
3. podloga-hranljiva htp-10, crni kvarc
4. 2 panja. za jedan panj su mi rekli da meksa vodu. drugi panj je jos na povrsini vode i poceo je da tone. ispusta malo sluz, ali to meni uopste nije ruzno, i ostavio sam da sluz pojedu algari
5. ribice- ancistrusi (3 kom) i plecostomusi (2 kom). za sada, jer su mi rekli da bi trebalo da prodje bar 3 sedmice do veceg useljenja riba. nisam mogao da izdrzim pa sam kupio ovih 5 algara he he. veoma su zivahni. kontam da bi primetio po njihovom ponasanju da nesto nije ok
6. t je 24,5. ali kad uselim ribice prilagodicu t vrstama koje budem uselio

zanima me sta mi treba jos od opreme? da li sam nesto na samom startu preskocio? jos ne kontrolisem kiselost i tvrdocu. kiselost znam da kontrolisem ali tvrdocu ne znam.

odlucio sam da pored algara i corydorasa naselim tetre tj nekoliko vrsta tetri. ali ne znam koje. pa mi tu treba pomoc nekog iskusnijeg da me posavetuje koje i koliko vrsta tetri bi bilo najbolje drzati zajedno u 180l.

da li mi treba jos ancistrusa i plecostomusa na ovu litrazu i koliko? kada da uzmem, (pre 7 dana sam formirao akvarijum) i koliko? nekako mi se najvise svidjaju panda i sterbai

ako neko ima neki predlog oko izbora ribica dobro bi doslo, npr vrste koje se dobro slazu sa tetrama a odgovaraju im slicni uslovi. ne bih drzao ribice koje su agresivne prema dugim ribicama, prema travi......

to bi bilo to.....ako neko ima neki savet........dobro bi doslo :)
 
Dobro dosao na forum!
Od opreme mislim da ti nista ne treba sve imas sto ti je potrebno.
Pleco mislim da nije resenje na duze staze jer moze da izraste ogroman (30cm) a sa tim biljem bice kao slon u staklarskoj radnji.Nemoras da zuris niti da ih izbacujes ali bih ti preporucio da svakako ne uzimas nijednog vise.Tri ancistrusa na toj litrazi mislim da je ok broj,uvek ce imati sta da rade i sa ta 2 pleca sto se tice algi neces imati problema...

Pande i sterbai su koridorasi i nisu ribe koje skidaju alge sa raznih povrsina.Svakako nebi bilo lose da se odlucis recimo za jednu vrstu i uzmes bar 6 komada,a preporucio bih ti recimo 15 kom.To su drustvene ribe i samo u grupi ces ih vidjati,ukoliko ih je malo i usamljene su redje ces ih vidjati van zaklona.
Sto se tice tetri sam izaberi koje ti se svidjaju a preporucio bih ti da uzmes samo jednu vrstu a vece jato nego vise razlicitih pa da akvarijum izgleda ko cirkus.To je moje licno misljenje.
Jato od 50-100 jedinki jedne vrste ce biti super na tu litrazu.

Ako si pocetnik a verujem da jesi,procitaj teme koje ti se ucine zanimljivim i ne zuri.Nailazices na prepreke i ako si spreman lako ces ih prelaziti jer ces ih na vreme uociti....

Pozdrav!
 
Hvala na dobrodoslici MArkisha!
definitivno necu preterivati sa brojem vrsta riba u akvarijumu, pogotovo sto sam preterao sa brojem vrsta trava. koridorasi-verovatno cu uzeti pandu. najmanje 10kom. a za tetre jos uvek ne znam. najverovatnije cu uzeti 2-3 vrste tetre ali da ih bude ukupno stotinak u akvarijumu. najvise 3 vrste. za sada ne znam koje.....

nadam se da pleco nije agresivan, pogotovo kad naraste :) prodavac je rekao da je miroljubiv
 
Dobrodoslica i od mene. Da se nadovezem na Markishinu diskusiju sto se tice Plekoa. Tacno je da nije agresivan i nikoga nece dirati. Najveci problem je sto kad poraste samim svojim plivanjem kroz sumu biljaka izaziva veliku stetu. No do tada imas vremena pa ces i sam to zakljuciti. Ako imas neki dobar pet shop u komsiluku pogledaj malo tetre pa onda odluci koje bi vrste uzeo.
 
Shone ako ti se kongo tetre svidjaju uzmi ih ali posto nisu klasicne tetre (mislim na gabarit)na koje sam ja mislio taj broj svakako redukuj na recimo 30kom.To su "velike" ribe u odnosu na tetre Amazonskog sliva pa ih na tu litrazu nemozes uzeti kao recimo neonke 100 kom.
 
  • Like
Reactions: CTale
Ja sad mogu samo da potpišem ovo što su rekli MArkisha i boban.

Dodaću samo da je izbor riba za zajednički akvarijum, kao i njihova brojnost, jedan od ključnih elemenata u postavljanju akvarijuma.

Pleco ti nije za tu litražu. 180 litara deluje puno, ali i Pleco raste dosta pa će ti se u jednom trenutku ispostaviti da je glavobolja. Baš sam jutros pogledao na drugom forumu da neko prodaje Pleca koji je zauzeo dobar deo dna kante za boju za krečenje od 25 litara. Sad zamisli kako izgleda kada se nešto te veličine razjuri po biljnom akvarijumu.

Vidim da si pominjao Pande i Sterbai - to podržavam. Na tu litražu možeš kombinovati mini jata od 6+ komada jednih i drugih.

Ako se odlučiš samo za tetre onda biraj po maksimalnoj veličini ribe. Možeš da napraviš fantastično jato od običnih ili kraljevskih neonki recimo.
 
e ovako, uspeo sam da udomim 2 plekoa i sad imam samo 3 ancistrusa
ovih dana mi stizu pande-10 kom. sterbai je veoma lep pa mogu i njega kasnije da uzmem ako ne bude guzva na dnu

def sam odustao od congo tetre zbog velicine. congo cu ostaviti kad budem imao veci akvarijum

izbor tetri sam suzio na nekoliko vrsta (od onih koje su meni poznate :) )
Golden pristella
Ornate
Cardinal
+mozda blue tetra ili green neon tetra umesto cardinal tetre
 
Ovaj ti je izbor dobar.

Od svake vrste možeš da ubaciš po 15-20 komada, mada onda ne bi trebalo da ideš na više od 3 vrste.
 
Slazem se sa CTaletom. Skalari vole toplu vodu od 26-28C, a japanke su mnogo srecnije na nizim temperaturama. Sam nacin ishrane im je drugaciji. Ako ubacis japanke u akvarijum sa biljem bice jako srecne sto se za bilje ne bi moglo reci. Ostace ti samo anubije i eventualno neka robusnija kripta.
 
Hteo sam malo opširnije i ja da napišem, malo sam žurio.

Japanke na višim temperaturama, a to su one koje odgovaraju skalarima, se lakše razbole.
Još jedna bitna stvar je da su jako proždrljive zbog specifičnog sistema organa za varenje, pa prema tome i dosta prljaju vodu.
Za biljke je već rečeno.
 
ljudii!! imam aq 50x50x50...imam pumpu,wazdusnu pumpu,grejac(kineski 300w)...u aq imam 2 weca skalara..zanima me koje jjosh mogu ribice da ubacim....npr: sijamskog borca,ramireza......samo da ribice rastu welike....a u aq imam biljkee...hwala unapred!!!
 
Pa koliko ti mislis da taj akvarijum ima 500 litara, pa da ubacujes samo velike ribice ? :confused:
 
A sta si mislio kad si nepisao da ribice narastu velike? Mogao bi da ubacis par ramireza nekoliko pandi i algara i to je to da uzivas u lepoti. Zamisli u tvom avarijumu neku ribetinu npr. Oskara od 25cm pa da se malo isra sa pologom biljkama ili?