Izlezeni zelembaci

Imao sam isti primer sa jednom od mojih bradatih agama. Zaletela se, i sto vise da uzme u usta... Verovatno od kolicine joj se zaglavilo ispod glote. Isto je reagovala kao tvoj. Uzeo sam je u ruku, i sa drvcem sibice polako i nezno ugurao u grlo, pazuci da j ne povredim. Od jednom je pocela da se trza, kao da je u transu, i povratila. Cim je povratila, okrenula se i skocila na noge, i popela se na rame...

Zaboravio sam reci da drvce sibice sam dobro pregledao da nema neku cepku i malo posuo ulja po njemu.
 
Ja mom dam jedno parce te seckane tenebrije pa kad pojede ubacim drugo...evo upravo ga gledam i on pomera glavu levo desno sto znaci da mu je malo bolje...ne gusi se vise jer sad samo miruje ispod lampe...upravo se okrenu na drugu stranu(ne na ledja) i izgleda mi kao da je bolje(ovo se sve desava bas sad jer ga posmatram dok kucam)...nebih voleo da ugine jer mi je bas prirastao sa srce :(
 
Nadajmo se da ce mu biti bolje. U svakom slucaju, javi nam.

Jedno pitanje. Postoje li veterinari u srbiji koji su specializovani za te nase nove kucne ljubimce, odnosno teraristicke vrste?
 
Dobro je da se sve zavrsilo kako treba i da je sada ok. Preko dana nemam puno slobodnog vremena, pa ne mogu odmah da reagujem kao u ovom slucaju ...ali tu je bio Kolera da pomogne:)

Mare , moras paziti na ishranu maldaog zelembaca, konkretno mislim na velicine tih tenebrija sto dajes . Ja sam obavezno sekao tenebrije, sekao sam bilo koje velicine i obavezno sekao glave kod larvi. Primetio sam da, bez obzira na velicinu iseckanih larvi ,malci obozavaju da isisavaju te iseckane komade
tenebrija tako da kasnije te ljusture larvi ostaju prazne. Naravno, imam i losa iskustva tri malca nisu mi prezivela verovatno sto sam pokusavao davati neiseckane male tenebrije koje su verovatno zagusele njihova zdrela. Jeste mi zao sto je tako ali treba biti svestan jedne cinjenice ,da zelembace kod nas jos niko nije proizvodio u zarobljenistvu i da tu drugih iskustava nema. Takodje sam rekao ,da su veoma malo i slabo istrazeni u divljini od strane strucnih ljudi, pa podataka i opsirnijih tekstova skoro da i nema .
Steta je sto kod mene ima gubitraka i sto nisu svi preziveli ali ja sam koliko toliko spasao te malce , sudbina tih jaja iz kojih su se izlegli malci,koje sam dobio od coveka koji nema veze sa terarisitkom, sigurno bi bila katastroflana.

Mare , zamolio bih te da pratis dalji tok razvoja tvog zelembaca i veoma bi bio srecan ako bi uspeo da ga podignes do odrasle jedinke.;)
 
Nisam znao da treba da tenebrijama isecem i glave :sorry: E provalio sam i ja da isisaju iznutrice tenebrija...ja sam sve mislio da to sto on "sisa" je zbog toga sto nemoze da proguta pa sam mu davao sve manje i manje tenebrije tj sve tanje :oops: ...sad je malac mnogo mnogo bolje,popeo se na kamen i sunca se...

Mare , zamolio bih te da pratis dalji tok razvoja tvog zelembaca i veoma bi bio srecan ako bi uspeo da ga podignes do odrasle jedinke.;)
Naravno da cu da pratim,a i ja bih voleo da malac odraste kod mene ;)
 

Steta je sto kod mene ima gubitraka i sto nisu svi preziveli ali ja sam koliko toliko spasao te malce , sudbina tih jaja iz kojih su se izlegli malci,koje sam dobio od coveka koji nema veze sa terarisitkom, sigurno bi bila katastroflana.

Koji su ti parametri u terariumu za zelembace?

Higrometrija, temperatura na toploj tacki, hladnoj tacki i kolicina ultra zraka koje mu dajes, to jest jacina UVB neonke? Nikako ne sme da silazi ispod 10.0... Inace kalcijum nemoze da im se fiksira na kosti.

A da, i dodao bih da cu uskoro postaviti temu kako jednostavno napraviti inkubator. Ja ga jos imam, koristio sam ga punih 10 godina pre nego sto sam resio da kupim jedan pravi. Mada mi je ovaj sto sam ja napravio, bio najbolji. Mogao sam podesavati temperaturu i higrometriju jednostavno... uzimajuci u obzir da od temperature zavisi i dali ce se imati vise muzjaka ili zenki. A to vazi za sve reptile.
 
Pa, malci jos nemaju vestacko UVA/B zracenje jer ih nisam prebacio u veci terarijum , uskoro treba da ih prebacim. ;)

Hajde da vidim taj inkubator jer me bas zanima. Improvizaciju jednog inkubatora sam predstavio u ovoj temi Inkubatori
 
fauna,u ovom tvom opisu izrade,grijac za akvarije je bez vode,koliko su meni rekli u ducanu kazu da oni na suhom pucaju.
 
Nije bez vode, ima vode samo sto se ne vidi dobro na fotki.;)

Kako je prikazano na fotografiji ja bih jos dodao staklenu posudu koja bi se postavila na samo dno stiroporske kutije (ispod pletene mreze) kako bi stiropor na dnu ostao suv . Znaci , staklena kadica koja ce pokriti celokupnu povrsinu kutije ...
 
Ideja nije losa... Samo sto poklopac nije providan. I da jeste, znaj da plastika ili staklo zaustavljaju skoro 80% UVA-B zraka. Ako mi dozvolis, preporucio bih ti da na poklopcu odseces jedan veci deo, cetvrtku, i na rupi fiksiras mrezu da ti mali ne pobegne.

Koja je kolicina UV zraka koju ti daje neonka? 2.0, ili 5.0, ili 10.0?

Pozdrav.