JBL Punktol

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
JBL Punktol preparat protiv Ichthyophthirius-a (belih tackica), Costia i drugih ektoparazita. Ako ovaj preparat koristimo zajedno sa JBL Ektol cristal preparatom, efikasnost je mnogo veca .


Doziranje leka :

Ichthyophthirius-a..... 1 cap/15 l. vode ili 1 cap/30 l. (3 - 5 dana)
Costia.......................1 cap/10 l. vode ili 1 cap/30 l. (3 - 5 dana)

Pozeljno je podizanje temperature do T= 30C uz obavezno menjaje 2/3 vode ako u akvarijumu imamo biljke. Filteri moraju biti iskljuceni (UV-C mora isto biti iskljucen ako ga posedujemo) , a ribe bez krljusti koje su osetljive na lek treba izdvojiti u drugi akvarijum i upotrebiti za 50% slabiuju dozu. Postupak kod lecenja od Ichthyophthirius-a treba ponoviti za 15 dana u zavisnosti od jacine zaraze. Kod lecenje od Costia-e ,tretman se ponavlja nakon 7 dana.

Sastav leka (100 ml.) :

N,N dimethyl-4-[(p-dimethyl-amino)-diphenyl-methylene]-2.5-cyclohexadienylidene-ammonium chloride 20 mg N,N dimethyl-4-[(p-dimethyl-amino)-diphenyl-methylene]-2.5-cyclohexadienylidene-ammonium sulfate 0,14 mg date kolicine vode od 100 ml
 
po slici vidim da je ovaj lijek namjenjen i morskoj akvaristici...

Nisam koristila do sada lijekove, ali pouzdano znam da se ljecenje ne smije vrsiti u akvariju s beskraljeznjacima (koralji, anemone...)

Fauna, ajde molim te, napisi sto pise u vezi toga, jesam li u pravu?

U slucaju da imamo takvo oboljenje u morskom koraljnom akvariju, ribe je potrebno prebaciti u karantenu, a akvarij ostaviti bez riba otprilike mjesec dana koliko traje ciklus zivota nametnika, od spore do odrasle jedinke...
 
U pravu si Jasenka , treba biti obazriv kada su u pitanju beskicmenjaci. :wink:

Mada je meni nejasna informacija koju direktno JBL naglasava na tom proizvodu :

"Combination of active substances without copper." i odmah ispod toga sledi upozorenje
"Not to be used with invertebrates in saltwater." Ako ovaj preprat nije na bazi bakra zasto onda takvo upozorenje :?
 
hmmm, stvarno cudno
- a bit ce da ima vjerojatno jos nesto sto bi moglo smetati beskicmenjacima-ne znam
(jucer sam bas trazila u nekom ducanu u Zg-u od jbl-a ljekove, no nisam pronasla nista)
Ocito da idem ili u krivi ducan ili jos nema tih proizvoda kod nas