Kh 5, gh 5, ph 8-ramirezi i kraljevske neonke?

Vlada

New Member
12 Mart 2010
11
0
1
Pozdrav svim forumašima :hej:!
Dosta toga sam pročitao na forumu i mislim da sam dosta toga i naučio. Hvala na pregršt dobrih tema, saveta ... Nisam totalni početnik, ali sam ranije imao mali akvarijum, tako da su mi neke stvari nove, sada sa novim akvarijumom (hvala gosn. Coi na odličnom akvarijumu koji sam kupio u njegovoj radnji).
Elem, planiram da držim par ramireza i jato od 20-ak kardinal neonki. Akvarijum je 120 l (neto 110 l). Omekšao sam vodu tako da su sada parametri kao u naslovu teme. Buni me visok ph za ovako meku vodu? Svi testovi su Serini sa dobrim datumom.Pozadina je od sige, dno sitan šljunak.
Da li će uslovi biti dobri za ribe koje želim? Da li čačkati nešto sa ph?
Akvarijum je u fazi cikliranja (10-ak dana), i za 20-ak dana ću uzeti prvu turu ribica.

Evo i par sličica.
Picture 001.jpg

Picture 002.jpg

Picture 003.jpg

p.s. Sutra palim na planinu na 10 dana tako da čitam odgovore kad se vratim.
 
Pozdravi I tebi :)
Siga I mekana voda neidu zajedno. Ako zelis mekanu vodu izbaci sigu.
Kako sada stoje stvari tebi ce pH uvek da se vrati na oko 8.
Inace mogu ramirezi I kardinali I u tvrdjoj vodi da opstanu.
 
Dobrodošao na forum.
Cikliranje akvarijuma ne može da počne dok u akvarijumu nema ribica ili kakvih drugih živih organizama koji proizvode fekalije. Sam proces tek tada počinje i traje duže od 10 dana.
pH ne bi trebalo da je tako visok, ali obzirom na ovu planinu sige teško je zaključiti šta se tačno od procesa zbiva u akvarijumu.
 
Siga je kalcit pa samim tim je potpuno predvidljivo sta se desava a to potvrdjuje merena vrednost pH. Tu nije nista neobicno.

CaCO3(cvrst) + CO2(gas)+ H2O = Ca2+ + 2HCO3-

Ako pogledas tu je sada Ca2+, H+, H2CO3, HCO-, CO32-, OH- i CO2 u gasnom stanju. Kada sve to dovedes u ravnotezu na nekih 25 ºC tvoj pH je 8.3

Ovo je bas izrazito kada je samo cista voda i kalcit. Da ima riba ili bilo sta drugo bilo bi drugacije pogotovo sto nitrifikacija smanjuje alkalnost.
 
Kao prvo, hvala na odgovorima .
Što se tiče cikliranja, moram da kažem da sam ubacio par gupika još pre nekih 10-15 dana, tako da je formiranje akvarijuma počelo. Gupike se, za sada drže odlično. Po povratku sa odmora sam ponovo testirao vodu i rezultati su : gh 4, kh 6, ph 8. Očigledno je da su parametri ostali gotovo isti tj. voda je meka ali alkalna.
Na jedno moje pitanje sam ostao bez odgovora, a to je : Da li treba sa npr. Serinim ph- da smanjim ph u akvarijumu, a obzirom na ribice koje nameravam da držim?
Da li možda imate predlog za neku drugu kombinaciju riba, obzirom na parametre vode?
 
Ja ne bih isao sa hemijom (KH-) nego bi pokusao sa tresetom. Tvrdoca vode je prava za ribice koje si planirao jos je samo potrebno da doteras ph. Moguce je da ce ph pasti kad bude vise riba u akvarijumu, jer ce biti vise ugljen dioksida.
 
Definitivno izbegavaj bilo sta sto spusta pH jer dodavati to kada imas sigu je besmisleno.
Isto tako povecanjem brojnosti riba neces postici nista. Siga je u kombinaciji sa bikarbonatima pufer a sobzirom na kolicinu iste puferski kapacitet joj je ogroman.
Ako zelis nizak pH onda vadi sigu iz akvarijuma.
 
Siga mi se svidja i ne bih da je vadim. S druge strane ramirezi i kraljevske neonke mi se takodje svidjaju i njih bi da držim :). Šta da radim :ebote: ? Ne bih da mučim ribe.
Možda da probam, pa ako ne bude išlo uzeću neke druge ribe :(.
Ihhh koliko nedoumica :confused:.
 
Pa znas kako, mozes ti da drzis te ribe i u tvrdoj vodi i neces biti ni prvi a ni poslednji koji tako radi.
S druge strane mozes da izvadis tu sigu i da je zamenis nekom drugom dekoracijom. Danas postoje plasticne imitacije koje bi ti u potpunosti zadovoljile dusu a voda bi bila onakva kakvu zelis.
 
Tesko je pomiriti sigu i ribe koje zelis da drzis. Cinjenica je da ribama nece biti po volji da zive u takvoj vodi, jer priroda ih je stvorila da zive u mekoj i blago kiseloj vodi, tako da ce sigurno imati problema u ovakvoj sredini. Na akvarijum gledam kao na mali isecak prirode, a u okruzenju tih riba u prirodi sigurno neces naci tu kombinaciju. Odluka je jedino na tebi.
 
Evo da vam javim da sam pre par dana uzeo dva mladunca ramireza. Za sada se drže odlično. Obzirom da ih hranim raznovrsnom, kvalitetnom hranom već su počeli da pelcuju bojice. Za vikend sam izvršio prvu izmenu 30% vode od početka cikliranja akvarijuma. Nakon izmene vode parametri su ostali isti kao i ranije tako da se nadam da će ih konstantni parametri vode i dobro održavanje akvarijuma usrećiti. Prodavac mi je prodao navodno mužjaka i ženku, mada meni pre liče na dve ženke. Ova jedna stalno juri ovu drugu, ali bez ikakve ozbiljne tuče. Obe jedu odlično. Nadam se da iako su istog pola mogu da žive zajedno?
 
Ramirezi vole blago kiselo-meku vodu.Zenke kad malo odrastu stomak im dobije rozikastu boju.Muzjaci imaju trecu zbicu na ledjnom peraju duzu od ostalih.To ti je najlakse da utvrdis pol.
Nadamo se da ce im odgovarati siga i taj ph 8.
 
Može li neko da provali kojeg su pola ramovi? Na prve dve je onaj manji, a na trećoj ovaj malo veći koji ga stalno juri. Na slici se ne vidi ali ovaj sa prve slike ima rozikast stomak, dok ovaj drugi i ne baš. Inače nisu veći od 2 - 2,5 cm.

2.JPG

1.JPG

bscap0002.jpg
 
Na prve dve slike bih rekao da je zenka.Na trecoj moguce da je muzjak.Slike su dosta lose ili da slikas opet ili sigurnije ti je da sacekas jos malo pa ce se razlike bolje videti.Kako rastu iz dana u dan sve su obojeniji...
 
Za sad sve lepo funkcionise.Ovo dvoje se i dalje jure, ali sad mi to vise lici na udvaranje.Neka ovako nastavi bice super. Parametre vode održavam konstantnim. Mali update:

Akvarijum 1.JPG

Akvarijum 2.jpg

Akvarijum 3.JPG

Akvarijum 4.jpg
 
Da pozdravim Vladu i preko foruma. :hej:

Zanimljivo je da ljubitelji biljaka obrate paznju na 3. sliku, gde se vidi kako i kriptokorine (u ovom slucaju Cryptocoryne wendtii "green") mogu da rastu na Lava kamenu. Konkretan komad na slici je nekih 6-7 meseci "star", ako uzmemo kad je biljka sa par listova stavljena na kamen.

U uobicajenim uslovima, ova biljka bi za to vreme imala verovatno krupnije listove i mnogo razvijeniji koreni sistem koji je ovde ogranicen na to malo kamena. Prakticno, ovo bi se moglo nazvati "bonsai" kriptokorinom.
Na 4. slici vidi se i lepota ove biljke prilikom ovakvog nacina uzgoja.