Kupovina novog akvarijuma

celawi

New Member
4 Februar 2007
10
0
1
www.restoranibeograda.com
Pozdrav svima,

Hteo bi da kupim akvarijum dimenzije 80x40x40, i treba mi pomoc da mi kazete koja je pumpica, filter (spolji, elektricni unutrasnji ili spoljni na kacenje), grejac i sve sto jos ide, odgovarajuca i dobra za ovu litrazu (oko 120L)? Za osvetljenje, koje neonke da koristim? I da li da stavljam pozadinu?
 
Pozdrav tebi i dobro dosao:hej:

Da li je to tvoj prvi akvarijum?

Lepa litraza i fine dimenzije koje pruzaju mnogo razlicitih mogucnosti. I ja pripremam jedan takav akvarijum pa ti mogu reci sta planiram.
Sva oprema koja je potrebana mnogo zavisi i od materijalnih mogucnosti. Neko moze sebi da priusti da ima firmiranu i kvalitetnu opremu ali ...moze se snaci i na druge nacine i doci do kvalitetne postavke bez trosenja mnogo para.

Posto nemam mogucnosti da nabavim neki kanister filter kao jednu od najboljih opcija filtriranja akvarijumske vode dacu da se napravi spoljni stakleni cetvorokomorni filter. Sa njimn imam veoma dobro iskustvo i veoma sam zadovoljna ucinkom koji ima.
Potapajuci filteri, kao i hang-on (hilteri koji se kace na akvarijum ) imaju tu losu osobinu da je u njima veoma malo filter mase (kao staniste korisnih bakterija ) tako da osim sto ne odrade posao koji im je namenjen veoma brzo se prljaju i moraju da se ciste najmanje jednom nedeljno.

Sto se pozadine tice...koristim jednobojnu tamno plavu pozadinu od neke vrste stamparaskog papira (cini mi se da sluzi za povez knjiga). Veoma lepo deluje, daje kontrast i istice zelenilo bilja, a nije ni komplikovana za odrzavanje i postavljanje.

Naravno, u zavisnosti od kreativnosti pozadine se mogu izraditi i od drugih materijala, a na kraju kupiti i vec napravljene.

Obicno uzimam grejac koji je jaci da bi se izbeglo stalno ukljucivanje -iskljucivanje. Pokusaj produzetka njegovog radnog veka....:mrgreen: Planiram jedan od 200w, verovatno nesto obicno sto se moze naci u radnjama kod nes.

Naravno, rasprskivac vazduha, veoma je efektan kad je lepo postavljen sa dobrom osobinom poravke kvaliteta vode i obogacenja kiseonikom.

Osvetljenje je jedna posebna prica, a ona mogogo zavisi od toga sta ti ustvari zelis imati u svom akvarijumu. U globalu, biljke traza dobro i kvalitetno svetlo, i tu nikako ne treba stedeti. Kvalitetne cevi i odgovarajuca kolicina (w/l) stvaraju predivno biljno carstvo. Cak i od postavke samih biljaka (vrste i mesto u akvarijumu) zavisi jacina i kolicina svetla.

Ovo ti je nesto u globalu, ono od cega bi trebalo poceti. Za detalje mozes potraziti odgovore na forumu. I normalno, pitaj sta te interesuje.:)
 
pa nije mi ovo prvi akvarijum...kao mali sam drzao ribice u par navrata, ali sad sam se odlucio da se malo ozbiljnije pozabavim akbvaristikom...tako da sam sad u fazi prikupljnja informacija, koji filter da uzmem, pumpicu, grejac itd.
 
Nadam se da sam ti bar malo pomogla. Mozes i da konkretnije pitas, ovde smo da pomognemo jedni drugima koliko je to moguce.:)

Iamedju termina "drzao sam ribice" i prave akvaristike ima velike razlike. Svi smo kao klinci "drzali" nesto. Neko papagaje, hrcke, mace i kuce...neko ribice. Ti pokusaji se uglavnom zavrse neslavno, gubitkom ljubimaca. Za ponekog je to toliko porazavajuce da se nikada vise i ne vrate svom hobiju. Nije ni bilo velikih mogucnosti da se sazna nesto vise, literatura kao i uvek slaba, internet nije ni postojao u nasoj svakodnevici. Iskustvo je kruzilo, pa ako jedan pogresi pogresimo svi.

Sve je mnogo bezbolnije i lakse ako se nesto unapred pripremi, kao sto ti radis. Sto je manje problema, vece je uzivanje u uspehu da se napravi nesto dobro za nase ljubimce,i za nas same.
 
Ja bi te ipak savetovao da ti preformulises tvoje pitanje i da kazes kakav akvarijum hoces i koje ribe u njemu. Ovako je sve uopsteno i svako ko ti odgovara daje neko svoje misljenje u poredjenju sa onime sto ima.

Znaci da ti kazes da li ti zelis zlatne ribe ili recimo tropske. Mislim da razumes sada koja je razlika u generalnoj pripremi. Ovako je sve nekako uopsteno, pricamo a nema nikakvog rezultata.
 
pa planiram da za akvarijum odvojim do 150€. e sad koliko to moze biti profesionalno to odlucite vi. a ribice koje bi se nasle u akvarijumu su: skalari, gupike, ksifo, mozda neka ajkulica, neonke, borac?! .....mene za sad muci jedno, a to je da ne kupim neku pumpicu, filter, grejac i sve ostalo sto ce kratko trajati i gde ce voda da mi se muti na svakih 5 dana...
 
Za akavrijum te litraze ne mozes ocekivati da posao zavrsi, kako ti kazes, "pumpica" i da ti voda bude kristalno cista a pre svega hemijski ispravna. Vazdusna "pumpica" pokrece rasprskivac a za preciscavanje vode razamotri ili kupovinu nekog kanister filtera (to bi ti uzelo dosta od planiranih 150 E ako ne i sve) ili izradu staklenog spoljasnjeg filtera. Nabavka drugih preciscivaca je samo mucenje oko njihovog odrzavanja i lose preciscavanje vode.

I mućenje vode nije ono cega bi trebalo da sa najvise plasis i naizgled cista i bistra voda ubija ribe (ako je hemiski neispravana ).

Malo se kroz razne baze riba ili preko web stranica upoznaj sa vrstama riba koje bi zeleo da drzis u akvarijumu. Uslovi drzanja se ne poklapaju za sve vrste, nekima odgovara ovo a nekima ono. Ako to nije bas uskladjeno pojedinim ce da bude dobro a neke ce da se muce i na kraju, mozda stradaju. Ni sve vrste ne mogu zajedno iz razloga sto je kod nekih agresivnost prema drugim vrstama izrazenije pa se akvarijum da pretvoriti u ratiste gde stalno neko nekoga juri i maltretira.

I kolicina ulozenih para nije bas merilo profesionalnosti ili tako necega. Akvarijum se moze napraviti i lepo opremiti da ulaganja ne budu prevelika a rezultati budu izuzetni. :D
 
I kolicina ulozenih para nije bas merilo profesionalnosti ili tako necega. Akvarijum se moze napraviti i lepo opremiti da ulaganja ne budu prevelika a rezultati budu izuzetni. :D


Hvala vam na dosadasnjim savetima....Pa Mirka, sta bi ti (iz licnog iskustva)uzela za taj novac. Koji filter, pumpu....?
 
Sto se mucenja vode tice, tu ti samo dobar filter moze pomoci. Ja bi ti preporucio da pravis spoljasnji stakleni filter. Uz dobre filter medije,fontansku pumpu (atman recimo) on ce za tu litrazu itekako posluziti a odnos cene i performansi je svakako u njegovu korist. Nesto skuplja varijanta je neki spoljasnji kanister filter, a za njega ces se radije odluciti ne zbog njegovog ucinka u odnosu na stakleni filter nego mozda zbog ogranicenosti prostora. Jer kanister mozes staviti bilo gde pored akvarijuma a stklaeni filter ide uz neku od stranica akvarijuma obavezno.
Uz filter i fontansku pumpu, od opreme ce ti trebati grejac (ja bi uzeo atman 150W-200W), pumpa za vazduh (champion sa potenciometrom-sa jednim ili dva izlaza), armatura za neonke, i bar dve gro-lux neonske cevi.
Dosta toga zavisi od tvojih uslova,konstrukcije,poklopca,akvvarijuma i izbora riba. Pa bi za neke detalje morao da nam das i bolju sliku tvojih zelja.
 
Kad me zapita sta bih ja...e bas sve ovo sto je naveo Eddie. :)

Konkretno sve to i imam: cetvoro komorni stakleni spoljni filter sa Atman potapajucom pumpom i perlon vatom, dzakovima i sundjerom (za povrce, oni plasticni) kao filter masom; grejac, 3x18w (silvania, aquaell i jedna obicna bela);najobicnija kineska vazdusna pumpica sa dva izlaza koja snabdeva vazduhom rasprskivace u dva akvarijuma koja su jedan do drugog; prelivne cevi koje se mogu kupiti u svakoj radnji. Sve u svemu nista narocito a funkcionise skoro 2 godine.
U akvarijumu puno biljaka, 2 para skalara (mresni parovi) preko dvadeset razbora a na dnu masa ancistrusa i pandica. Dodajem treset tablete i u podlogu i u filter.

Gledajuci Zajac katalog i ja bih rado malo firmirane opreme (jedan dobar kanister filter)...ali za sada vazi ono "koliko para toliko muzike". :mrgreen:
A od tih tvojih planiranih 150e mislim da bi ostalo para za ribe i biljke, hranu i neke dodatke tipa hrane i prehrane za biljke.

zaboravih...postavljanjem grejaca u filter dobija se na lepsem izgledu akvarijuma jer se u njemu nece videti tehnicke potrebstine. Neophodan je i jedan termometar za kontrolu temperature vode.
 
Akvarijum

Ne znam ni jednog coveka koji je stavio postavku, rasvetu,ribice,filtere.... a da posle najvise 2 meseca nije pozeleo nesto da promeni (izbaci, doda) Greske se vide tek kad se ceo aq pusti u pogon. Valjda Mafrijev zakon,sta li je? :mrgreen: