Pravljenje akvarijuma - priprema

coa.

Member
18 Maj 2006
629
11
18
Akvarijum Centar, Zemun
U ovoj temi dacu svoj predlog za konstrukciju akvarijuma, neke proizvoljne dimenzije, pa neka to bude kvadar 72x50x50 ili bruto 180litara zapremine.
.
Cilj svega ovoga je da predvidi neka tehnicka resenja koja ce kasnije akvaristi pomoci kod sto lakseg odrzavanja svog sistema.
Potrebno je iseci staklo (debljina 8mm) na sledece dimenzije u cm:
.
dno: ~70,0 x 48,0
prednja strana 72,0 x 50,0
zadnja strana 72,0 x 48,7
bocne strane ~48,0 x 50,0
Staklene lajsne, drzaci za stkleni poklopac (2kom, staklo 6mm) 49,1 x 2,0
staklo za poklopac iz 3dela (staklo 6mm): 70,3 x 10,0 (2kom); 70,3 x 28,2
staklo za pregradni filter (6mm) 70,0 x 40,0 (jedan ili dva komada)
crni pleksiglas 70,0 x 40,0 (ako mozete nabaviti, ako ne onda gornja stavka za stako 2kom)
staklo za pregrade u pregradnom filteru ~35,0 x 9,0 (2kom), ~32,0 x 9,0 (2kom) (pod pretpostavkom da smo se odlucili za 4pregrade)
Nikakve lajsne kao ojacanja nece biti potrebna.
...
Ovde se moze dodati i staklo koje ide ispod neonki, ali nije obavezno u ovoj konstrukciju pa necu navoditi.
U ovoj racunici je planirano lepljenje bocnih stranica oko dna i prostor za silikoniranje (fuge) od ~2mm.
Zadnja strana je kraca od prednje za ~1,3cm (a moce se predvideti i drugacije) jer ce to mesto trebati za provlacenje kablova, a moze biti i korisno zbog razmene gasova (da se akvarijum ne zatvara skoro hermeticki)
.
Posto se zalepi akvarijum, treba zalepiti stakla za pregradni filter, koji po ovome predvidjam duz cele zadnje strane akvarijuma, sto ce reci da je za njega predvidjena zapremina od nesto preko 20% celog sistema.
Kako ce voda da ulazi u filter ima vise nacina i caka. Po gornjoj specifikaciji za staklo, moze se uociti da je u ovom slucaju predvidjen ulazak vode duz jedne strane u sirini (kad se preracuna i sloj silikona ~1mm izmedju jedne bocne strane na koju je zalepljena pregrada) od nekih ~0,3cm. Moguce je napraviti i drugacije za ulazak vode sa jedne strane koja nije (skroz) zalepljena za bocno staklo, te koriscenje mrezice, ako se odlucimo za neki drugaciji presek gde ulazi voda.
Moguce je kod pregradnih filtera napraviti i sistem preliva, tako sto ce jedan deo po vrhu pregradnog stakla biti pravougano zasecen.
(Ako neko razume sve ovo i ima volje moze da upotpuni temu skicama, posto nisam vican u koriscenju tih programa. Ako ne, onda cu neki drugi put i to staviti kao neophodnu dopunu temi)
Pretpostavljam da je vecini jasno kako treba zalepiti pregrade. Ova konstrukcija planira taloznik, dve komore za filter masu i poslednju za grejac i fontansku pumpu.
.
Na pregradno staklo, mogu se umesto planiranog pleksiglasa zalepiti i razne pozadine, ali posto nisam ljubitelj istih onda i preporucujem ovakvu jednobojnu (crnu) varijantu. Nesto jeftinija varijanta od pleksiglasa je da se na staklo predvidjeno za pregradjivanje filtera razmaze crni silikon, pa preko njega zalepi drugo staklo (sto tanje), za dobijanje slicnog efekta.
.
Predvidjene su i dve lajsne sirine ~2cm koje se lepe na bocna stakla tako da kracim stranama budu zalepljene o prednje odnosno na zadnje staklo. Razlika u visini izmedju vrha bocne strane i vrha lajsne je 0,6cm i to je tacno predvidjeno prema poklopcu. One ce posluziti kao nosaci za stakleni poklopac.
Pregradno staklo je nekih 40cm visine i to bi bila maximalna visina vodenog stuba. kao sto se vidi iz dimenzija prednje i zadne staklo su vece visine jer je taj prostor ostavljen za rasvetu. Gornji deo prednjeg stakla, pocev od tacke maximalnog nivoa vode do vrha treba zamaskirati i obicno se za to koriste jednobojne samolepive folije, ukrasne lajsne ili razmazivanje crnog silikona. Isto bi trebalo uraditi i kod bocnih stranica. Odabir boje i tehnike, trebalo bi da zavisi od onog sto se uklapa u ostali enterijer u domu.
Kada je maskiran taj deo vidljiv sa spoljne strane, dobro bi bilo iznutra, opet od nivoa vode do vrha stakla izlepiti deblje alu-folije da bi se postigao najveci efekat neonki koje smo zalepili na unutrasnjost poklopca.
.
Poklopac. Jedan deo sirine ~10cm, trebalo bi da ide iznad pregradnog filtera i ako su potrebne intervencije u filteru da se samo on skida.
Drugi najsiri deo ~28cm sluzi da se na njegovu unutrasnjost zalepe armature za neonke. Postoji i druga, po meni bolja mogucnost da se zalepi drvena (pa nekoliko puta lakirana) lajsna i u nju usrafe armature. Sliku armature koje su dimenzija 64x13,5x4,5 sa plasticnom zastitom stavicu u attachmentu.
Isto bi bilo dobro da je na unutrasnji deo staklenog poklopca izlepljena deblja alu-folija, a sa spoljne strane recimo crna samolepljiva.
Treci deo sirine ~10cm, najblizi nama gledano od napred, sluzi (podize se) za hranjenje ribica, izvlacenje vode bez sifoniranja, ciscenje prednjeg stakla
---------------------------------------------------------------
To bi bila neka najjeftinija, vrlo prakticna varijanta, sa odlicnom filtracijom...
Ako sam nesto propustio ili ima nejasnoca ili gresaka u tekstu ispravicu...
 

Attachments

  • rasveta1.jpg
    rasveta1.jpg
    24.8 KB · Pregleda: 152
Kako si i naveo ovo je samo predlog sto znaci da se ostavlja mogucnost i za mnoge druge varijante.

Jedna stvar koja bi ipak trebala da bude nekako standardizovana su dimenzije akvarijuma. To je vazno jer na osnovu toga se pravi i druga oprema, recimo svetlo.

Drugo pitanje bi bilo fiksni filter. Mozda nisam ovo sve dobro ukapirao ali mi se cini da su akvarijum i filter u jednoj celini. To se tesko nalazi u nekoj komercijalnoj proizvodnji a razloga ima za to. Ja sam ipak vise pristalica filtera koji nije u sklopu ili celini akvarijuma i to nije tesko izvesti. Ako mi treba ja ga postavim a ako ne onda nikom nista.

Ovo je samo moje vidjenje a svakome na volju u svakom slucaju. Inace je dobro da se razrade i vise varijanti sa nekim osnovnim obhasnjenjima i mogucnostima takve postavke.
 
Bas primer u kom pominjes rasvetu objasnjava da nisam slucajno stavio ovakve dimenzije. Kada se oduzme debljina stakla i nosaci za poklopac, ostaje bas tacno mesta (sa minimalno lufta) za montiranje pokazanog nosaca za neonke. Odnos unutrasnjih dimezija je blizu 2:1:1 (sto je cest odnos i kod fabrickih), jer bi to ovde bilo oko 70x38x40.
Naravno dimenzije se mogu korigovati prema potrebi i zelji samog akvariste, ovo je bio jedan konkretan predlog, koji bi mogao da pomogne nekome recimo kod narucivanja stakla u slucaju da sam zeli da sve ovo izlepi. Kad sam vec pomenuo lepljenje onda i da preporucim jedan odlican silikon koji se kod nas moze naci za ovu namenu, a to je Soudal.

Da, filter je u okviru akvarijuma. To je u stvari nesto slicno spoljasnjem filteru, samo sto ima tu prednost da je bezbedniji i da sakriva svu opremu. Kada se napravi ovakav filter i lepo slozi filter masa, onda se on lako i odrzava, u smislu da su potrebne vrlo retke i minimalne intervencije. Sve se svodi na izvlacenje krupnog otpada iz taloznika, menjanje prvog sloja filter mase (eventualno pranje drugog) za sta obicno koristimo sinteticku vatu, a moguce je i delimicno sifoniranje filtera. Ako mozemo govoriti o nekom prosecnom akvarijumu, za odrzavanje ovog filtera nije potrebno vise od dva sata na godisnjem nivou.

Kada govorimo o komercijalnoj proizvodnji, tj. ako mislis na fabricke akvarijume i na to kako proizvodjac zamislja da takve akvarijume treba filtrirati, onda tu vec imam debele zamerke. Neozbiljno bi bilo da uopsteno govorim, ali imam argumenata da kazem da se u vecini slucajeva vodi vise racuna o komercijalnom delu nego o funkcionalnom.

Varijanta sa pregradnim filterom kakav sam predlozio je po meni mnogo bolje resenje za akvarijum od recimo: kanister filtera, unutrasnjih motornih fltera, unutrasnjih filtera sa pregradama, hang-on filtera, sundjer-filtera... a cena je minimalna, plus svega toga sto je idealno resenje sa aspekta estetike. Dobra stvar je i ta sto je izlaz vode iz filtera na jednom kraju, a ulaz na suprotnom.

Naravno valja i napomenuti da postoje slucajevi u kojima se traze neki specificni zahtevi, no ovo je primer sa tehnickim resenjima koji moze zadovoljiti najsire moguce potrebe.
 
Jedan mali propust, nisi naveo debljine stakla (prednje, zadnje, bocne strane i dno akvarijuma). Ja bih se isto slozio za fizicki odvojen filter, sto se tice same konstrukcije filtera mislim da je sasvim ok. Fizicki odvojen filter takodje moze stajati iza akvarijuma tako da ne narusava estetski izgled. Mada mom oku izgled samog filtera ne smeta, no dobro o ukusima ne treba raspravljati, postoji veliki broj razlicitih kombinacija. I da, jos jedna jako vazna stvar, debljina podloge (stiropor) za akvarijum?
 
Ovde ću da stavim skicu akvarijuma kakav planiram za gastromizone.

To je gruba skica i trebalo bi dosta toga da objasnim oko konstrukcije, opterećenja i sl... kao i oko filtera, postavke, čišćenja i svega onog što se nameće kao logično pitanje....
 

Attachments

  • gastroaq10.jpg
    gastroaq10.jpg
    70.9 KB · Pregleda: 142
Izvinite sto dizem temu iz mrtvih (mada je ovde svaka tema aktuelna, jer se iz svake moze nesto nauciti :D), ali imam pitanje vezano za svetiljku iz ove teme:

[Broken External Image]:http://img141.imageshack.us/img141/8708/rasveta1ve7.jpg

Danas sam je u prolazu video u izlogu jedne radnje, nisam imao vremena da je detaljnije pogledam i vidim cenu. Pitanje je jednostavno, koliko dobro osvetljavaju i kolika je tezina celog sklopa? Mogu li se lako zameniti cevi nekim drugima ? U ovim nosacima je valjda ugradjena sva potrebna oprema... mislim na prigusnice pre svega... ?

Hvala unapred :D.
 
Tesko je preko fotografije odrediti da li je takva hauba pogodna za akvarijume .

Ne vidim da ispod neon cevi ima reflektujuceg materijala koji je bitan za pravilno rasipanje svetlosti po akvarijumu. Ja bih vec uzeo nesto provereno , nesto sto je namenjeno za akvarijume na primer, Atman nam nudi veoma dobre haube po veoma povoljnim cenama
. U zadnje vreme se sve cesce pojavljuju razni i jako interesanti modeli sa pristupacnim cenama. ;)

[Broken External Image]:http://aqua-tip.cz/images/products/atman60A_detail.gif?osCsid=e7a8c5dd3a43a09e375c20fe0f0b35c1

[Broken External Image]:http://rybicky.net/k/forum/111695.jpg

[Broken External Image]:http://rybicky.net/k/forum/111497.jpg
 
U pravu si druze Fauna. Ova tema ili bar jedan njen deo je nastala usled mog nepoznavanja mogucnosti i resenja. Od ovih hauba, po meni je najbolja ta sa poslednje slike i ja je redovno imam u ponudi i preporucujem za akvarijume 60-90 cm duzine.
Mada sada ne znam koliko ti pratis sta sve dolazi na trziste ima jos boljih hauba sa T5HO cevima i sl. mada je kasno ali i bespotrebno da sirim pricu o tome sada.
Kada bi sve bilo isto kao sto sam opisivao u temi, onda bih na tu celu konstrukciju sa staklenim poklopcem preporucio gotove armature sa T5 cevima, u ovom slucaju cevima od 55cm, koje imaju mogucnost lakog medjusobnog povezivanja kroz fabricke ulaze i nastavke sa spajanje.
Mada cela ta konstrukcija sa staklenim poklopcem je shit, ali i najcesce koriscena zbog najeftinije izrade i sl.
Bolje su ove gotove haube ali i one imaju nedostatke po meni, a najbolje resenje je kada rasveta visi iznad akvarijuma i nije fizicki povezana sa akvarijumom.
 
Coa, ti si probao rasvetu iz tvog prvog posta ? Ako jesi mozes li mi reci moze li se skinuti polopac sa celog sklopa i mogu li se izvaditi neonke i mozda staviti neke druge ?

Sto se tice reflektujuceg materijala ako se neonke mogu skinuti nije problem ispod njih staviti nesto sto ce reflektovati svetlost.. recimo alu foliju. Planirao sam da celu unutrasnjost poklopca oblozim alu folijom, tako da bi i to nadam se pomoglo. Ovo mi treba za manji akvarijum ~70l.

Video sam da su za montiranje obicnih neonki potrebne prigusnice koje koliko sam razumeo moraju imati onoliko vati koliko imaju i cevi. Prigusnica se takodje mora izolovati tj. sakriti zbog kondezovanja. Mozda se i odlucim za ovu soluciju... Mogu li se na jednu prigusnicu zakaciti dve cevi, i koliko se prigusnice greju ?
 
Moze da se skida ja sam sa ovakvih uzeo samo prigusnice,jesu elektronske ali dobro. Pogledaj svetiljku od pozadi videces da na krajevima ima po dva zareza, u te zareze uguraj tanak srafciger i malkice okreni, kako sa jedne tako i sa druge strane i gotovo tj RASTURENO. Na jednu prigusnicu mogu dve cevi, ali tri nemogu ma koliko ona bila jaka, prigusnica mora biti jaka kao i zbir te dve neonke koje bi stavio.:hej:
 
Na-lampe

Verovatno imaju i neko srucnije ime.Ali su skupe do djavola.Opesno su dobre za biljke.
To je potvrdjeno.
Znam lika koji je u aq cajio isklucivo cannabis aquatica.Jedino uz ove lampe biljka raste kao luda.
 
ganja

to je trava prilagodjena rastu u vodi,radi lakseg skrivanja od organa reda.Postoji vec 15-tak godina.Ne znam mnogo ali znam da ljudi daju lepe pare za Na-lampe,jer samo tako je biljna masa dovoljno isplativa.To za nas aqvariste znaci da se biljke lepo razvijaju.Nisam probao.Radije bih uzeo za te pare neki veci aq i dobar filter.