Mrest ancistrusa

Mirka

Member
9 Decembar 2004
858
0
16
63
Beograd
Kako prepoznati ponasanje ancija koji su spremni za mrest?
Moze i se to dogoditi u zajednickom akvarijumu i koje uslove treba neophodno obezbediti?
Koji su parametri vode?

Hvala na strpljenju za citanje pitanja. A sad mozete odgovarati na njih :lol: :lol: , naravno ako neko zna... :twisted:
 
Bobanovom se tekstu nema sta dodati. Mada bi mogao da pojasni kucicu za ancije.
Ja koristim prevrnutu saksiju sa "vratima".
I ja ovih dana pokusavam da po prvi put izmrestim ancistruse. Imam muzjaka i dve zenke, u zasebnom su 50l akvarijumu, sa saksijicom, panjicem i sundjer filterom . Voda meka, 6,5PH , temperatura 26C. Nadam se uspehu uskoro.
U zajednickom akvarijumu je moguce da dodje do mresta, ne bi se to prvi put dogodilo ali ne retko i ikra ili mladj strada od ostalih stanovnika. Za mrest bi trebalo uvek koristiti zaseban akvarijum, pripremljen samo za tu svrhu bez obzira o kojoj se vrsti ikrasica radi.
 
Ja sam ih mrestio u zajednickom akvariju sa Discusima ali kad postanu licinke onda ih prebacim u posebni akvarijum bez roditelja.
I uspevam da ih izvadim negde oko 70 kom po mrestu.
 
Srdjane hvala za link.
Bobanov tekst je jasan temeljan ali terorija je teorija a praksa malo drugacija.
Trenutno sam u mogucnosti da za mresni akvarijum uzmem 25l sto odudara od preporucene litraze.
Da li ta litraza moze da posluzi tu namenu?
Kako sam razumela ribice treba izdvojiti u mresni akvarijum i jednostavno cekati. Koliko dugo, ako nema odredjenih pokazatelja spremnosti za mrescenje?
Posto moze da dodje i do vise mrestova, da li je dovoljna jedna "kucica" ili je potrebno postavljanje dve ili vise?
 
Pa da je mali - mali je, taj akvarijum za ancistruse mislim. Ako je za neku utehu i ja pokusavam njihov mrest u nesto malo vecem, oko 40l. Negde sam procitao da se anciji nece mrestiti u akvarijumu cija je duzina manja od 10x duzina muzjaka. Sta ja znam, treba probati. Ne bi bilo prvi put da se nesto desi mimo pravila u akvaristici. Ako je to uopste neko pravilo.
Pokazatelj mresta je po meni stomak zenke, jer se jasno vidi naduvenost pre mresta a jos bolje kad se posle mresta stomak izgubi.
 
Sad preracunah, litraza je 31,5l a duzina je 50cm.
Poslednjih dana muzjak intezivno proganja zenku i dolazi do medjusobnih carkanja. U drugom akvarijumu je jos jedna zenka priblizne strarosti i slicne velicine sa parom o kome pisem. Da li razdvojenost moze da utice na mrest i ubrza ga?
 
Mirka said:
...Da li razdvojenost moze da utice na mrest i ubrza ga?

Ne... Po svim do sada stecenim i vidjenim iskustvima , ancistrusi se pred mrest postavljaju zajedno u paru ili kako je Boban rekao, jedan muzjak i dve zenke (mada sam ja pristalica samo jednog para) uz raznovrsnu ishranu i dobru aeraciju. :wink:
 
Znaci izdvojiti i cekati :roll:

To podrazumeva i dovoljan broj ribica koje ce ostati u ukrasnom akvarijumu da bi odradile svoj deo "posla" dok su neke od njih izdvojene.
:roll:
 
Kod mene jos nista. Mada bih po stomacima zenki rekao da je bilo mresta ali od ikre ni traga. Hmmm, sta li mi je ciniti. Muzjak mi deluje preterano ratobornim, progoni zenke i tera ih od mesta na kojem stalno provodi vreme. Kucicu od saksije ne koristi ili bar retko, zavukao se ispod panja u njegovom udubljenju a izlazi samo kad ubacim hranu ili kad mu zenke pridju, pa ih rastera repinom.
Ne znam sta mi je ciniti, posle skoro 2 meseca nista. Vracam ih uskoro u zajednicki aq.
 
Ja bih menjao muzjaka jer kako opisujes njegovo ponasanje, ne svidja mi se nikako :roll:

Mislim da nije tesko nabaviti zrelog muzjaka po akvaristickim radnjama. :wink:
 
Ma ancistrusi su tvrdoglave ribulje. Imaju svoje periode kad se mnoe ko blesavi i duuuuge periode apstinencije :? U ?emu je kvaka? Skoro pa da ne znam. Probala sam ovisi li to o promjenama vode, temperaturi, kisiku, prehrani... ali ?ini se da i ne ba.

Ma imam jednog facera 8) koji ivi u 120l s dvije enke i taj se mrijesti i na suhim listi?ima, a ubio je ve? nekoliko njih koje mu nisu dale :lol: Druge pak mazim k'o blesava pa se tu i tamo, periodi?no, upuste u te bludne ?ini :roll:

NAjbolje ih poti?e kuhano povr?e poput graka i tikvica, puno kisika i temp. od cca 24,25 stupnja te to ve?a litraa. Ako sam a. iz 100 l stavila u 60 l na mrijest ve?inom ne bi ni trepnuli na komade oko sebe, dok bi oni iz 30 l stavljeni u tih istih 60 l na mrijest pokretali pravu seksualnu revoluciju :lol:
 
Drugari, poz, imam nekih nedoumica u vezi mresta ovih divnih ribica. Imam svoj par ancistrusa muzijak velicine oko 6cm, i zenka isto tako. Zenka je pocela da dobija stomacinu (da tako kazem) i premestio sam ih u akvarijum od 30-35L vazdusni rasprsivac, pumpa, biljke, dve pecine (ukrasi iz pet shopa, ali su odlicni za sakrivanje i za mrest, sad dodajem dve odlicne skoljke znaci bice im dovoljno mesta za sakrivanje). Elem, kolega jedan je odlucio da mi da za mrest i svoju albino zenku isto velicine 6-7cm. I njoj se kroz par dana poceo stomak pojavljivati. Sad sam odlucio da uzmem od drugog kolege bas bas odlicnog brkonju primerak od 10cm prelep je(tj. sad je moj brkonja :D) i sve sam ih ubacio pa sta im bog da, planiro sam menjati 20% vode svaki drugi dan. postavicu i slike pa mi recite neko sa iskustvom sta misli, oce tu biti sta ili nece (muzjaci kako sam primeti manji mlati repom po ovom vecem, a ovaj veci ga kulira, a zenke su mirne i pitome) eto toliko, molim za pomoc i odgovor posto mi je ovo prvi pokusaj mresta ancistrusa, dosta sam citao o njemu ali bez nekog licnog iskustva mislim da je potesko uspeti u bilo kom mrestu. Sad ce slike
 
Ostavi u akvarijumu samo jednog muzjaka i to izaberi onog sa vecim "brkovima". Kad imas dva muzjaka u tako malom akvarijumu izvesnija je tuca nego mrest.
 
Manji muzijak ima vece brkove, al sad su i ovom vecem poceli da rastu(ili tripujem :O) elem da nije neko imao problem sa "susenjem riba" ? bukvalno se osuse, smrsaju i nista nece da jedu....