Neki mali gadni crv

Peca

Member
4 Novembar 2004
157
0
16
Novi Beograd
Veceras sam, dok sam buljio u akvarijum, primetio malog svetlog crvica na pesku. Naravno, izvadio sam ga i bacio. Evo fotografija, pa ako neko zna sta je u pitanju neka kaze. Nije veliki. oko 1 mm debljine i 2-3 cm duzine.
 

Attachments

  • crv_1.jpg
    crv_1.jpg
    45.7 KB · Pregleda: 182
  • crv_2.jpg
    crv_2.jpg
    44.5 KB · Pregleda: 178
Po mom misljenju,deluje mi kao neka polychaeta,nesto slicno Nereis-u.
Ja bih kao svezi student molekularne biologije koji je tek odslusao zoologiju i iz teme crva radio seminarski,rekao da je neka polychaeta.
Nije na odmet napisati da klasa Polychaeta spada u Annelide,prstenaste gliste,isti Filum u koji spada i kisna glista,recimo.Polychaete zive na svim stanistima(mada mi se cini da ih najvise ima u morima).Polychaete mogu biti i lepih boja tako da ne vidim problem da se gaje u akvarijumima...
Saljem sliku!!!

Ispravite me ako sam pogresio!!!

Pozdrav!!!
 

Attachments

  • nereidae.jpg
    nereidae.jpg
    81.2 KB · Pregleda: 176
to ti je bristleworm, crv... tesko bi ga bilo identificirati totalno (vrsta, podporodica itd) no jedno je sigurno nemoj ga loviti golim rukama, moze te opeci,, stoga ih u narodu zovu jos i "fireworms"..

vecinom su vrlo korisni smetlari, hrane se trulezi i vrlo su brzi da namirisu crkotinu u akvariju tako da su pozeljni u morskim akvarijima.. Doduse ima nekoliko predatorskih vrsta, no sumljam da je to jedna od njih... mislim da imas obicne firewormse, i dobro da su tu jer svrljaju kroz pijesak i zderu detritus i slicne pizdarije :wink:
oni se razmnozavaju vrlo dobro u nasim sistemima, i u biti 99% akvarija s zivim kamenjem ima i njih...

ovog sam slikao u starom akvariju

[Broken External Image]:http://www.orbicon.com/hraquatica/upload/slike/seramajstor.JPG

nisam mogo vjerovati kad sam ga vidio, glava izasla za njom tijelo glava usla u drugu rupu, a truplo jos minutu prolazilo kroz display, smrzo sam se kad sam ga vidio... ispostavilo se da je bezopasan i "highly benefitial"
 
He he, taj crv zadaje brige mnogima. Bob je lepo sve rekao a jos samo da dodam da su tu oprecna misljenja u vezi njega. Moje licno misljenje je kao sto je Bob i naveo i oni su dobrodosli u mom akvarijumu.

Peco, mislim da ti ne treba da brzas sa tim odstranjivanjem tih sitnica iz akvarijuma. Seti se "Live rock" i zasto se tako zove. Ja ih imam ko zna koliko i nikada ih ne bacam. Krug reciklaze mora da se zatvori i ta stvorenja aktivno ucestvuju u tome.
 
hehe!
Peca, nije to nis, budes ti jos raznoraznih cuda dozivio u akvariju.
Slazem se s Mariom i Bobanom, da ih ne vadis van, jer oni su idealni cistaci i zive u pijesku. Tu konstataciju mogu potvrditi, jer nedavno sam vadila pijesak iz akvarija i bio je prepun tih zivinica...do sada nisam niti jednom vidjela da su napali neki koralj ili neku drugi zivotinju. Moji su raznih boja, najcesce plavo crveni ili potpuno ruzicasti i ima ih dugackih po 10 cm. Neki su duzi, neki kraci (ne diram ih rukama), gledam ih ponoci kada se priblize staklu u nekom sloju pijeska.
 
Peco sve ovo sto su ti ljudi rekli stoji.
Ukoliko zelis da se bolje upoznas sa njima idi na ovaj link pa procitaj malo.

http://www.reefkeeping.com/issues/2003-04/rs/

Inace njih ima u skoro svim akvarijumima koji poseduju LR i sa njima u iste i dospevaju.Korisni su ali mogu postati nezgodni kada ih je previse.(mada se sa tim slucajem licno nisam sreo)neki mogu bitgi predatori i to je razlog sto sam ti rekao izvadi ga ven kada si me zvao telefonom.Naime nisam bio siguran sta mi to opisujes.Na nevidjeno je ponekad tesko biti asiguran o cemu se radi.Narocito kada vam Peca u brzini da "Detaljan opis" :lol: :lol: Ako ih zelis mogu ti pokloniti koje kilo :lol:
 
Takvih crva, sto je BOB slikao, ima u Jadranu koliko hoces (nesto malo manje od jezeva i morskih krastavaca :) :D !!!! MI (ronioci) ih zovemo PAS CRV!!!! Dosta su zeznuti ako ih havatas golom rukom, po ivici ima sitne cekinje koje ti se zabodu u prstice i peckaju dosta dugo, (peckanje je slicno kao kada te oprlji kopriva), prva pomoc je da zalepis flaster ili selotejp i da sa njim pocupas te sitne cekinje!!!