Camallanus cotti

Crvi roda Camallanus su riblji paraziti koji se nastanjuju u rektumu. Jedna vrsta ovog roda je dosta zastupljena kod akvartistickih riba a to je Camallanus cotti. Glavan "domacini" ovog parazita su ribe characins kao i zivorotke. Kada pogledamo ovaj podatak onda nam je jasno da skoro sve vrste riba koje su zastupljene u akvaristici mogu da nose ovog parazita. Ovaj primer koji je dat u ovoj temi je uradjen na Ancistrus sp. pa to jos bolje dopunjuje sliku o rasprostranjenosti ovog parazita.

Camallanus cotti​.jpg

Da bi uocili ovog parazita treba nam malo srece kao i ostro oko. Kada riba miruje ovaj crv se pojavi iz analnog otvora i to svega par milimetara. Cim se riba pokrene on se vraca nazad u rektum i tako u krug. U prvo vreme kada je broj parazita mali riba se normalno ponasa pa je to jedna otezavajuca okolnost. Kada se broj parazita znatno umnozi onda riba uglavnom ugine usled ostecenja rektuma koje je uglavnom inficirano usled mehanickog ostecenja koje nacini ovaj crv. Naime crv se prikaci za zid rektuma i to tako da ga je nemoguce skinuti i u delu gde se prikacio fakticki zaustavlja cirkulaciju krvi ili plazme. Kada dodje do nekroze tog dela rektuma on se malo pomeri i tako u krug. Takva ostecena mesta rektuma su idealna za sekundarne infekcije.

Zenke ovih crva dostizu velicinu od oko 1 cm dok muzjaci su negde do oko 3 mm duzine. Zenke polazu zive larve i nije im potreban neki posrednik u razmnozavanju do oko sest generacija.

Unistavanje ovih parazita moze uspesno da se obavi 5% flubenolom gde je flubendazole aktivni sastojak i za to je potrebno vreme od oko desetak dana pa i vise u zavisnosti da li unosimo rastvoreni flubenol (u acetonu) u akvarijum ili ga dodajemo u hranu.

U ovom testu koji sam radio koriscen je 24% levamisole hydrochloride koji se koristi kod unistavanja slicnih parazita kod ptica. S obzirom da nema nikakvih podataka kako bi se ovaj preparat koristio u akvaristici sve je ostalo u domenu ispitivanja.

U jednu posudu dodato je jedan litar vode i dozirane su tri kapi 24% levamisole hydrochloride a zatim unete dve zarazene ribe. Vec nakon desetak minuta primeceno je da su crvi postali latergicni odnosno nisu se vise povlacili u rektum kada su se ribe pomerale. Nakon dva sata crvi su bili izbaceni iz rektuma. Ribe su ostavljene i dalje u tom rastvoru i nazalost posle nesto vise od 24 h su uginule. Druge ribe koje su se nalazile oko 4 sata kao i one nakon 12 sati u rastvoru su se ponasale sasvim normalno.

Nakon obavljene disekcije uginule ribe zapazio sam jos jedan crv (zenka) u rektumu.

Koliko je delotvoran ovaj lek kao i koje su moguce posledice njegovog koriscenja na ribama je sada sve pitanje. Evidentno je da je dosta efikasan na crvima koji se pojave van analnog otvora i verujem da se kratkim "kupanjem" od nekoliko sati tokom vise dana moze postignuti dobar efekat. Sve u svemu ispitivanje ce da se nastavi pa kako bude.

Evo i par slika tog crva da bi se sve ovo upotpunilo.


DSCF1712.jpg

DSCF1764.jpg

DSCF1770.jpg

DSCF1687.jpg


 
Prijatelji hvala na podrsci i razumevanu. Priznajm da me je bilo sramota da ovo napisem javno. Kao neki Dr Mengele...
Draganice ne zuri se da dajes skalare . Sacekaj da se bar neki upare pa onda ostatak pokloni. Bilo bi zanimljivo da krene neki mrest.Moj san iz detinjstva (mrest sakalara).

Usput:U prvom osnovne sam se zatekao u stanu mog druga Jovice ciji je tata imao 10 veeelikih crnih skalara u prelepom ubiljenom aq.Roditelji su bili odsutni te sam Jovicu zamolio da malo "prochachkam" po aq. Samo da bih "malko pipnuo" bar jednog skalara (ustvari sam hteo da ga uhvatim). Chachkao sam,chachkao i rovio i dzarao i napravio urnebes u aq. Sva se pdloga digla.
U ono vreme su bili retkost tako lepi aq. Dobri Jovica mi je sutradan rekao da je popio debele batine od caleta. Sad tek mogu da zamislim tu kolicinu besa.Od tada imam tu fix-ideju.
 
Evo bas sad nadjoh Skunk botiu rashcherupanu. A juce prekjuche je odnekud projurila kao duh.Znaci nije slucajno sto se krila. Sad ko ju je zdrao neznam sta ce mu biti? Jedino se nadam da sta god da je (protozoe?) nije preslo na ostale bar do sada jer su sumnjive upadljivo zaostale u rastu. Druga, osumnjicena makrakanta, i dalje jede normalno. Duplo je manja od njene generacije (i mrsavija). Moje sumnje znaci nisu prividjanja. Takodje mislim da su skalari bili rasadnik za svasta.:hej:
 
Vise ne znam u koju temu da stavim ovo pa samo nastavljam pricu.
Sumnjivu botiju sam konacno uspeo da uhvatim i stavim u karantin. Proslo je dosta vremena dvaoumljenja oko toga da li ce na nju lose delovati izolacija i da li ce njeno prisustvo povecavati rizik da obole i ostale. Vise puta sam pokusavao da je ulovim ali bezuspesno pa sam odustajao.
Juce sam je lovio 4 sata zato sto kad uspe da mi pobegne (a jako je brza jos uvek ) jednostavno nestane. Podizao sam svo korenje i zagledao svugde ali od nje ni traga ni glasa. Poludeo sam.:evil:

Tako je nema po 15-20 min pa kad se pjavi ja opet. Na kraju ukapiram da se uvukla u panj u jednu rupicu odozdole u koju jedva stane. Kad ja podignem panj i ona se podigne zajedno sa panjem pa me je tako prevarila vise puta. Mnogo mi je bila smesna. I tako je na kraju konacno ulovih.

Posto ona jos ovek jede ali nekako je uvek zadnja na jelu i nije u stanju da se izbori sa ostalima za zalogaj i kao da ne moze tako brzo da usisa hranu kao ostale. Znaci ima apetit ali kao da je problem u zvakanju te jede hranu koja je meksa ili vise natopljena vodom i u manjim zalogojima.Naprimer potopljenu lisnatu hranu lakse savlada.

U karantin sam stavio ljusku kokosa da ima gde da se krije i odmah sipao hranu. Nije jela na moje oci zbog soka ali danas na moju radost vidim sve je pomazala od sinoc. Ponovo sam je hranio jutros i ona je postepeno pojela sve. Nije bilo nikog da je uznemirava. Prvi put sad vidim stomak je nabubrio od hrane i ocigledno je uspela lepo da se "naboka". Ovo je osnovni razlog sto vam pisem jer mi ovo daje nadu i iznenadilo me je. Racunam da ce sa boljom ishranim imati vece sanse.Ispada da je gladovala zbog jacih... ili se varam.
Sta mislite o tome?
 
Ma verovatno je zdrava, samo je jednostavno takva po prirodi. Kad imas vise riba iste vrste uvek se nadje neka koja je povucena ili plasljiva i koja slabije napreduje, najkrace receno trinaesto prase. Samim tim sto si je tako tesko uhvatio, a sad jede i kad je sama daje nadu da nije bolesna nego jednostavno takva.
 
Zopex puno ti hvala ti na odgovoru.
Ipak mislim da nije bas zdrava jer je slicnog izgleda kao pokojna ali ne u toj meri. Tacnije poceli su da joj se ocrtavaju misici i ne samo da je zaostala u velicini skoro duplo nego je i srazmerno znatno mrsavija u odnosu na ostale.
Meni je sad usla buba u glavu da su mozda te krvne protoze sto je pominjao Boban jer sam nekako iskljucio tu tuberkulozu s obzirom da sam (pu pu ) ja zdrav a gurao sam ruke bez rukavica u aq. Predpostavljam da ako je to u pitanju nije izrzito zarazno nego zavisi vise od imuniteta svake jedinke.
Ali ko bi ga znao mozda joj jednostavno vilica ne radi dobro pa hronicno ostaje gladna.Mozda ima neki defekt vilice.
Veliki pozdrav
 
Skoro posle dva meseca karantina vracam botiju patuljka u zajednicki aq. U medjuvremenu je postala jako zivahna i stomak joj vise nije na unura uvucen. Jede sa velikim apetitom i po ceo dan se igra, zivahno pliva i udebljala se koliko je to moguce za tako kratko vreme s obzirom da botije sporo rastu. Nema vise onaj skeletozni izgled.

Otkricu vam tajnu da sam je 15-ak dana lecio Vibramycinom a posle jos 15 dana Metronidazolom. Pa sad vi vidite. Dozu vibramicina sam odredio poredjenjem sa humanom dozom u odnosu na telesnu tezinu s tim sto je ovde telesna tezina bila ustvari kolicina vode u karantinu. Takodje sam joj davao i vitamine u kapima. Videcemo sad kako ce se snaci u drustvu.

Odmah je pocela da pliva sa ostalim duplo vecim botijama. Uopste ne zaostaje u brzini.
 
paleoglodit to sto su tvoje ribe imale nema veze sa ovim parazitom ove teme. Nesto sam mislio da sve to prebacim u novu temu ali neka ostane jer dobro pokazuje kako ljudi skrenu na pogresan trag.

To sto se desava tvojim ribama, skalarima, botiama, molly, guppy itd je sasvim druga prica. Uvucen stomak, riba nemoze da pliva i povija se u ledjnom delu, obija da jede, sluzavi sadrzaj iz anusa itd Sve to je nesto drugo i to nema veze sa ovakvim parazitom.

Na tvoju srecu ti si koristio ono sto i treba da se koristi mada tu nema garancije a sve zavisi od stadijuma bolesti u kome se riba nalazi.
 
Ok Bobane nije ovome mesto u ovoj temi . To je tacno i svestan sam potpuno toga nego sam nastavljao zbog kontinuiteta kad je vec tema otisla u off. Svakako prebaci na drugu temu ako zelis.
Ja sam na osnovu tvojih reci o mogucnosti krvnih protozoa (ili nekih drugih) resio da pokusam sa metronidazolom a vibramycin sam koristio zbog toga sto je jak i sirokog spektra pa sta bude. Sta se stvarno desilo niko ne zna ali bih voleo da mi objasnis na koju bolest ili bolesti najvise sumnjas sto se tice ove zakrzljale botije. Necu te drzati za rec nego bih jako voleo makar teoretski da znam. Sve sto radim na moju odgovornost radim i od ove botije sam se bio tada vec oprostio ali eto mozda se i spasla.
I koje su to najcesce bolesti koje mogu tako dugo (i koliko dugo)da se razvijaju? Da ne kazem tinjaju?