Camallanus cotti

Crvi roda Camallanus su riblji paraziti koji se nastanjuju u rektumu. Jedna vrsta ovog roda je dosta zastupljena kod akvartistickih riba a to je Camallanus cotti. Glavan "domacini" ovog parazita su ribe characins kao i zivorotke. Kada pogledamo ovaj podatak onda nam je jasno da skoro sve vrste riba koje su zastupljene u akvaristici mogu da nose ovog parazita. Ovaj primer koji je dat u ovoj temi je uradjen na Ancistrus sp. pa to jos bolje dopunjuje sliku o rasprostranjenosti ovog parazita.

Camallanus cotti​.jpg

Da bi uocili ovog parazita treba nam malo srece kao i ostro oko. Kada riba miruje ovaj crv se pojavi iz analnog otvora i to svega par milimetara. Cim se riba pokrene on se vraca nazad u rektum i tako u krug. U prvo vreme kada je broj parazita mali riba se normalno ponasa pa je to jedna otezavajuca okolnost. Kada se broj parazita znatno umnozi onda riba uglavnom ugine usled ostecenja rektuma koje je uglavnom inficirano usled mehanickog ostecenja koje nacini ovaj crv. Naime crv se prikaci za zid rektuma i to tako da ga je nemoguce skinuti i u delu gde se prikacio fakticki zaustavlja cirkulaciju krvi ili plazme. Kada dodje do nekroze tog dela rektuma on se malo pomeri i tako u krug. Takva ostecena mesta rektuma su idealna za sekundarne infekcije.

Zenke ovih crva dostizu velicinu od oko 1 cm dok muzjaci su negde do oko 3 mm duzine. Zenke polazu zive larve i nije im potreban neki posrednik u razmnozavanju do oko sest generacija.

Unistavanje ovih parazita moze uspesno da se obavi 5% flubenolom gde je flubendazole aktivni sastojak i za to je potrebno vreme od oko desetak dana pa i vise u zavisnosti da li unosimo rastvoreni flubenol (u acetonu) u akvarijum ili ga dodajemo u hranu.

U ovom testu koji sam radio koriscen je 24% levamisole hydrochloride koji se koristi kod unistavanja slicnih parazita kod ptica. S obzirom da nema nikakvih podataka kako bi se ovaj preparat koristio u akvaristici sve je ostalo u domenu ispitivanja.

U jednu posudu dodato je jedan litar vode i dozirane su tri kapi 24% levamisole hydrochloride a zatim unete dve zarazene ribe. Vec nakon desetak minuta primeceno je da su crvi postali latergicni odnosno nisu se vise povlacili u rektum kada su se ribe pomerale. Nakon dva sata crvi su bili izbaceni iz rektuma. Ribe su ostavljene i dalje u tom rastvoru i nazalost posle nesto vise od 24 h su uginule. Druge ribe koje su se nalazile oko 4 sata kao i one nakon 12 sati u rastvoru su se ponasale sasvim normalno.

Nakon obavljene disekcije uginule ribe zapazio sam jos jedan crv (zenka) u rektumu.

Koliko je delotvoran ovaj lek kao i koje su moguce posledice njegovog koriscenja na ribama je sada sve pitanje. Evidentno je da je dosta efikasan na crvima koji se pojave van analnog otvora i verujem da se kratkim "kupanjem" od nekoliko sati tokom vise dana moze postignuti dobar efekat. Sve u svemu ispitivanje ce da se nastavi pa kako bude.

Evo i par slika tog crva da bi se sve ovo upotpunilo.


DSCF1712.jpg

DSCF1764.jpg

DSCF1770.jpg

DSCF1687.jpg


 
U proteklih nekoliko dana uradio sam jedan tretmant koji bi prilicio akvarijumskim uslovima po kolicini dodatog levamisole hydrochloride. Naime na svakih 20 l vode dodao sam 1 ml ovog preparata. Nakon trodnevnog tretmana nije bilo izgubljenih riba a bilo je i rezultata. Ipak nekoliko teze inficiranih riba i dalje su imale ovog napasnika.
 
U ovom testu koji sam radio koriscen je 24% levamisole hydrochloride koji se koristi kod unistavanja slicnih parazita kod ptica. S obzirom da nema nikakvih podataka kako bi se ovaj preparat koristio u akvaristici sve je ostalo u domenu ispitivanja.
Neznam da li si uspeo u medjuvremenu da nadjes doziranje ovog leka u akvarijumu ali OVDE ima jako puno informacija o tom leku i doziranje pa mozda bude od koristi.:hej::bozic:
 
Kada sam se odlucio na ovu probu zasigurno to nisam uradio napamet i trazio sam iskustva koja su raspoloziva. Na nasu zalost nema puno podataka o tome pa tako ni u tom tekstu.

Citat iz teksta:

"I have not been able to locate any studies that determine the half-life of Levamisole HCL in fish. If you know of any, please post a comment to this article. "

Sve ovo je neko eksperimentisanje a rezultat kako bude. Na srecu ispalo je dobro pa to moze da bude smernica za dalje ispitivanje. Problem u svemu ovome je sto niko neradi neku studiju na ribama vec na drugim zivim bicima koja su znacajnija za nas.
 
Evo ja cu pokusati da dam neki mali doprinos ovoj temi.
Na pocetku moje odgajivacke karijere kao i vecina nisam imao neko veliko znanje.
Ribe su hranjene tubufexom koji sa sobom nosi gomilu crevnih parazita.
Najvise problema sam imao upravo sa ancistrusima, klinci bi mi redovno do trece nedelje zivota svi uginuli.
Tada sam upoznao haseg po mom misljenju najboljeg akvaristu.
Covek je veoma brzo uspeo da mi otvori oci i uvede cudesan svet akvaristike.
Moje znanje posle prvog susreta je bilo stotinak puta vece nego pre tok susreta, za taj jedan susret ukapirao sam da je sve sto sam radio bilo pogresno, ali saznao sam malo kako treb raditi ispravno. Ali bar sam znao kako ne treba raditi.
Postao sam redovan gost mom prijatelju, i moje znanje je tada sam imao osecaj dostizalo nebeske razmere. E sad da ne smaram vise i ovde kao i tamo, nego da se vratim na temu.
Po preporuci novog prijatelja napravio sam 3% rastvor Soltrika i rucno pravljenje hrane. Soltrik je sirup za ljudksu upotrebu, a namenjen je unistavanju crevnih parazita.
Takva hrana se umesi i u otvorenoj rerni na poklopcu malo prosusi, toliko koliko je potrebno da moze uspesno da se izrenda. Renda se na nekoj siroj tepsiji, nakon cega se ponovo stavlja na otvoreni poklopac rerne da se osusi do kraja. naravno rerna mora da radi. Sada mozda to moze da se izvede i na TA peci, radijatporu ili drugim grejnim telima.
Ovako pripremljena hrana se daje ribi nedelju dana, zatim sledi pauza od nedelju dana, nakon cega se tretman nastavlja jos jednu nedelju.
Posle ovoga riba se moze smatrati izlecenom.
Posle ovakvog tretiranja ribe vise nikada nisam imao problema sa mladim ancistrusima.
Ovako se moze praviti lek i sa bilo kojom kupovnom hranom npr. tetra diskusom, koji se nakvasi i u istom razmeru pomesa sa lekom, i sve se dalje radi isto kao sa pravljenom hranom.
 
Pa bas nije tako, pravi se rastvor sirupa i hrane znaci 3% sirupa u odnosu na hranu.
Sastav soltrika stvarno ne znam, ali trebalo bi da leci sve crevne parazite, ja sam vidne razlike video kod mnogih riba: Ancistrusi, Skalari, zivorotke.
Posle tretmana sve ribe su bile u mnogo boljoj kondiciji, znatno su brze rasle, izmet je bio ok. stomaci stalno vidno puni, nije bilo nikakvog izoblicenja zbog eventualnih cvorova u rektumu, itd.
 
Sastav je ustvari ono sto sam vec pominjao (U temi "Capillaria?") a lek je za ljude ali ga daju i psima i mackama (a eto vidim i ribama ).


®SOLTRIK®sirup 100 mg/5 ml


GENERIČKO IME
mebendazol
PAKOVANJE
Bočica sirupa sa 30 ml.
SASTAV
5 ml sirupa sadrži:
mebendazola 100 mg
DEJSTVO
Mebendazol je antihelmintik širokog spektra delovanja iz grupe benzimidazola. Pored vermicidnog ima i ovocidni i larvacidni efekat.
Mebendazol ireverzibilno inhibira preuzimanje glukoze i drugih niskomolekularnih hranljivih sastojaka, izazivajući tako degenerativne promene u crevu nematoda i u odgovarajućim ćelijama cestoda. Kod helminata izaziva poremećaj mikrotubula što dovodi do blokiranja pokretljivosti organela, akumulacije hidrolitičkih i proteolitičkih supstanci i ćelijske autolize.
Mebendazol se slabo resorbuje iz gastroinestinalnog trakta, pri čemu je resorpcija veća ako se uzima sa hranom.
Metaboliše se u jetri a eliminiše većim delom fecesom, a manjim delom putem urina.
TERAPIJSKE INDIKACIJE
Helminitijaze izazvane:
* Intestinalnim nematodama
- Enterobius vermicularis
- Ascaris lumbricoides
- Trichuris trichiura
- Ancylostoma duodenale
- Necator americanus

* Tkivnim nematodama
- Trichinella spiralis

* Cestodama
- Taenia solium
- Taenia saginata

Fantom, dobro je da si nam dao i ovu soluciju koju cu imati u vidu s obzirom da ima vermicidni , ovocidni i larvacidni efekat.
 
3 ml sirupa je oko 3 grama, e sad da li je 97 ili 100 gr. hrane nije bitno.
Ja sam hranu merio na veoma losoj vagi koja bog zna koliko gresi. Zato mislim da se oko toga ne treba mnogo uzbudjivati.
 
Mislim da je totalno nevazno kako se preparat zove a da je bitna stvar sta on sadrzi. Za mebendazol postoje neke smernice i mi mozemo bez problema da ga koristimo u akvaristici. Primena sirupa je malo diskutabilna ali otom potom. Definitivno je bolje da se koriste tablete ili cisti rastvori.

Najveci problem u svemu ovome je sto mi nemamo jasnih instrukcija primene tih lekova pogotovo kod malih riba. Sva istrazivanja se uglavnom odnose na zivotinje kod kojih je lako primeniti neki tretmant.
 
Evo nasao sam taj Mebendazol pod drugim imenom (Vermox) ali vidim da mu je dodat i ukus banane pa se pitam da li ce se to svideti ribama.Iste je koncentracije kao i Soltrik (20mg/ml) To je suspenzija a ne sirup.
Sad razmisljam da napravim vodeni rastvor ako je moguce pa u to da umacem hranu neposredno pred hranjenje. Mozda da napravim malo jaci rastvor recimo 6% (odokativno) posto ce se razrediti hranom?


U svakom slucaju mozda ce dodatak ukusa banane unistiti i alge usput:rofl2:
 
Ja sam primenjivao nacin koji sam opisao, i bio je u potpunosti uspesan bez nus pojava. Godinama ga preporucujem i ko god je probao bio je zadovoljan. Za sada nema ni jednog loseg iskustva. Mislim da je besmisleno testirati nove nacine kada imamo onaj koji definitivno vrsi posao.
U svakom slucaju na vama je da radite sta vam je volja.:bozic::hej:
 
Znam Fantome i meni bi tako kao sto kazes bilo najlakse ali da bi koliko toliko bilo precizno merenje sa kucnom vagom treba mi znaci 100g hrane da bi napravio taj odnos a pri tom ja imam samo 4 skalara i 10 botia. Svezu hranu ne znam ne usudjujem se da pravim. Znaci ispalo bi jako puno hrane sa lekom.:(
 
Snasao sam se na drugi nacin. Veza u Galenici ce mi u ponedeljak napraviti smesu sa 50gr hrane i cistim mebendazolom (bez dodatog secera i arome). Kaze da ce smesa biti tacna jer se meri na laboratorijskim vagama.
Posto ribice hranim tri puta dnevno molim te reci mi da li sva tri puta da dajem hranu sa lekom ili drugacije.
 
I to sam probao ali ispadne skoro pola velike kutije tetra prima (75g) sto meni moze da traje mesecima.
Jos nesto mi nije jasno. Ako se ubaci ta kolicina suspenzije u toliko suve hrane nema govora o nekom ravnomernom mesanju jer vecina hrane ostane suva a granule koje su upile upile su vrlo brzo. E sad da predpostavim da to treba pokvasiti jos malo vodom da bi se moglo mesiti i onda susiti.
Kako mislis da se to renda posle susenja? Meni to izgleda neizvodljivo. I da li je hrana u toku i posle susenja podloznija kvarenju?Meni deluje da jeste. I jos jedno pitanje koliko zalogaja te hrane riba srednje velicine sme da pojede?Hocu reci da doziranje kako god okrenes ne moze biti precizno.
Sve u svemu zeznut postupak kad su u pitanju manje kolicine. Ipak nesto cu pokusati pomocu tvojih osnovnih smernica i svakako ti hvala:bozic:
P.S. I pored svega hteo sam da nabavim taj Levamisole HCl ali za sada niko ovde pojma nema za taj lek.