Nova UV lampa

Pa Zoki ako ne gresim po ovo tabeli ovo bi trebala da bude ta lampa sa UVC 36W: model JUV-136(GS)

Ako je to to onda izgleda nece valjati jer njen protok je 4.500l/h a ona protocna pumpa mislim da ima mozda i duplo veci protok od te cifre.Nadam se da gresim....
 
Koji su to notorni lazovi sa tim podaacima. Lampa od 11 w ima 7 w uv-C ????

Ove sto ja koristim su od 240 w a UV-C je 75 w.
UV lampe od 11 w imaju negde oko 2 - 2.5 w UV-C, sada nisam bas siguran ali mogu da to vidim.
 
Kod mene ce u sistemu centralne filtracije uvek biti oko 1.2 t vode. Ostalo su mresni akvarijumi i oni sa specijalno pripremljenom vodom za odrastanje mladji. Ako nastelujem da se otprilike tri puta voda promeni za 1 sat lampa bi trebalo da bude ok. A opet ja ne bih bio ja da ne volim da sve bude duplo sigurnije tako da cu verovatno dodati jos jednu lampu.
 
Nesto slicno Bobanovom predlogu sam mislio i sam da predlozim. Steta sto je ova lampa nedovoljna, jeste skuplje al je sigurnije naci jacu koja odgovara zapremini te vode i pumpe koja gura vodu nego strepeti od moguce katastrofe.

Problematicno je kod nas naci odgovarajucu lampu.
Steta,taman da sistem zazivi a ono opet prepreka....:|
 
Cekaj te malo. Znaci ja uzimam vodu za moje AQ iz obliznje peskare, posto je to saranski revir i ima podosta riba pa cak i suncanih karasa. Mene brine da ne pokupim neku bolestinu dok uzimam vodu. Znaci ako kupim uv lampu resicu se bar tog problema? Mada sam procitao negde da voda posle prolaska kros uv lampu bude kao destilovana, isto sam procitao da mnogi dezinfikuju vodu za AQ u mikro talasnoj.Sigurno su to neke manje kolicine. Sta vi mislite o tome? I iz kog razloga vi koristite uv lampu?
 
Dejstvo UV lampe zasniva se na velikoj osetljivosti mikroorganizama na dejstvo UV (ultravioletnog zracenja). Kad kazemo mikroorganizmi mislimo na bakterije, viruse kvasce,alge i njihove spore. Ova osetljivost mikroorganizama je narocito izrazena kod svetlosti ove lampe talasne duzine 254 nm. UV lampe za sterilizaciju vode se tako i prave da daju maksimum svetlosti te talasne duzine. Voda posle prolaska kroz UV sterilizator (kuciste sa UV lampom) biva oslobodjena mikroorganizama pa cak i ono sto nije ubijeno ne moze dalje da se razmnozava, jer mu je ostecena genetska struktura.Prednosti ovakve sterilizacije vode su da mineralni sastav vode ostaje nepromenjen, nema promene ukusa, nema stvaranja otrovnih jedinjenja i najvaznije ne moze doci do predoziranja, a i sama potrosnja el. energije je minimalna. Kupovinom odgovarajuce lampe ti bi sigurno dobio vodu oslobodjenu svih mikroorganizama ali istog sastava po pitanju tvrdoce, kiselosti, nitrata, nitrita kao u ribnjaku.
MI sa vecim brojem akvarijuma koristimo lampu da bi dobili jedan sistem sa jednim zajednickim filterom i tako sveli rad na minimum oko odrzavanja.Pogledaj ovu temu pa ce ti biti jasnije:
http://www.beke.co.nz/threads/centralni-filter.2187/
 
UV lampa ne resava probleme nego ti samo pomaze ako je pravilno koristis. Ako nisi siguran sta i kako onda je bolje da prvo razmotris situaciju i vidis da li je to ono sto ti treba.
Voda moze da prolazi kroz UV koliko god hoces i nikada nece da bude kao destilovana osim ako nije destilovana.
Sto se tice dezinfekcije vode mikrotalasima malo razmisli o tome. Probaj da dezinfikujes samo 10 litara vode, mislim na prakticnu stranu.

Inace ja koristim UV za sterilizaciju vode :)
 
Da se nadovezem na ovo bobanovo. U mikrotalasnoj rerni su zraci sasvim druge talasne duzine tako da nemaju direktnog uticaja na mikroorganizme. Tu jednostavno dolazi do titranja molekula i na taj nacin se oni zagrevaju. Znaci nista ne dobijamo osim prokuvane vode, a to je mnogo jednostavnije uraditi na ringli.
 
Koji su to notorni lazovi sa tim podaacima. Lampa od 11 w ima 7 w uv-C ????

Ove sto ja koristim su od 240 w a UV-C je 75 w.
UV lampe od 11 w imaju negde oko 2 - 2.5 w UV-C, sada nisam bas siguran ali mogu da to vidim.

Lampa nazivne snage 36W ima "snagu svetlosti) UV-C od samo 14,6W. Prakticno u oznaci 36W navedena je potrosnja lampe, a ne njena moc radijacije. Sad da li je takvo oznacavanje posteno ili je u pitanju uobicajeni nacin obelezavanja? Treba imati u vidu da se problemima UV-C sterilizacije bave strucnjaci koji sigurno vode racuna o ovome prilikom konstrukcije UV uredjaja i dobro su upoznati sa time.
A opet nije lose za prosecnog kupca kad mu kazes 36W bato ili jos bolje 230W.
 
Znaci ja bi mogao u jednom buretu da postavim sistem sa uv lampom pa da budem siguran kad dodajem vodu da nema parazita?
 
NE! Ako bi hteo da budes siguran potrebna su ti dva bureta. U jedno sipas vodu koju zelis da obradis. Odatle moras npr. fontanskom pumpum da crpis vodu i preku UV uredjaja je prebacujes u drugo bure gde ces dobiti vodu oslobodjenu mikroorganizama.
 
ja sam gledao neke unutrsnje filtere sa uv lampom u sebi pa sam mislio da ubacim filter sa lampom pa da tako odradim. Ali videcu ovo kako si obljasnio je sigurnije.
 
Ti unutrasnji filteri ce smanjiti broj mikroorganizama ali nikako ih nece unistiti. I ovo smanjenje je u znaku pitanja, jer su filteri obicno sa velikim protokom, a UV lampa u njima je jako male snage tako da verovatno to ne bi imalo efekta.
 
Malo sam se raspitao oko cena. Lampa 55W kosta 450E, a lampa 30W kosta 150E. Sad ova od 55W mi je stvarno preskupa, jer ovo moje nije neka profesionalna odgajivacnica nego vise onako za svoju dusu. Kako vec imam lampu od 36W, razmisljao sam da dodam jos jednu od 36 ili 30W. Bobane, interesuje me kakvo je tvoje misljenje o tome da vezem dve lampe na red. Fakticki bi mikroorganizmi primali zracenje i od jedne i od druge lampe i po nekoj mojoj proceni i racunici to bi trebalo da bude dovoljno.
 
a da li bi u obzir došla i DIY varijanta? Ima na netu par varijanti. Lampe germicidne se mogu nabaviti relativno povoljno. Ja sam sklepao neku dosta davno i radila je posao ok.
pozz