Nova UV lampa

Mislim da to ne dolazi u obzir. Potrebno ti je da resisi kuciste da bude 100% vodonepropusno i jos da nabavis odgovarajucu cev od kvarcnog stakla, jer obicno staklo ne dolazi u obzir zato sto velikim delom zadrzava UV zracenje
 
Lampa nazivne snage 36W ima "snagu svetlosti) UV-C od samo 14,6W. Prakticno u oznaci 36W navedena je potrosnja lampe, a ne njena moc radijacije. Sad da li je takvo oznacavanje posteno ili je u pitanju uobicajeni nacin obelezavanja? Treba imati u vidu da se problemima UV-C sterilizacije bave strucnjaci koji sigurno vode racuna o ovome prilikom konstrukcije UV uredjaja i dobro su upoznati sa time.
A opet nije lose za prosecnog kupca kad mu kazes 36W bato ili jos bolje 230W.

Znas kako Zorane, kada radis sa profesionalnim ljudima ti o tome ne brines jer oni to znaju. Problem nastaje kada se to sve primeni na obicnog akvaristu, ne zato sto je on glup nego sto niko na ovome svetu ne zna sve. Takve dezinformacije dovode do zabluda.
Sada da netrazim po forumu, ni sam nisam siguran da li smo mi razglabali u vezi UV svetlosti, kako sve to radi i prosta tehnicka objasnjenja. Jedno sam siguran a to je da svaki proizvodjac oznaci za koji je protok lampa, koja je UV-c radijacija i njen vek trajanja. Bez tih podataka ti si nekako vezan u vezi ovog filtriranja.

a da li bi u obzir došla i DIY varijanta? Ima na netu par varijanti. Lampe germicidne se mogu nabaviti relativno povoljno. Ja sam sklepao neku dosta davno i radila je posao ok.
pozz


Zoran ti je vec odgovorio na ovo pitanje a ja eto samo da dodam neko zapazanje. Ako znas sta radis i koji su tehnicki zahtevi onda nema razloga da to ne uradis u DIY varijanti. Sada nemoj pogresno da me razumes niti zelim bilo kakvu konfrontaciju, moje pitanje bi bilo kako si ti to odradio, jednostavno sve u detalje. To bi bilo od velike vrednosti ljudima koji imaju finansijskih problema ili biolje receno poteskoca u vezi akvaristike. Znaci kako si sve to preracunao, gde sve to kupiti itd.
Opet da ponovim, ako si se negde preracunao to je opet od velike vrednosti za sve nas jer je mnogo bolje da se ucimo na tudjim greskama.

Moj slucaj je sasvim drugaciji. Ja ima protok od nekih 30000 - 40000 l/h i profi analiticari su preporucili UV koji ide do protoka od nekih 100000 l/h, ajde tu negde da sada ne proveravam sve.
 
sve u detalje ne mogu jer se ni ne sećam niti sada imam vremena da je tražim. Uglavnom to je bila kutija sa lampom a oko nje 4 ili 5 staklenih cevi (od kvarcnog stakla naravno) medjusobno povezane, tako da voda prolazi kroz cev 1 pa 2,3,4,5 i onda izlazi iz sistema. Naravno da to nije bilo ni blizu ovim profesionalnim sistemima, niti je bila ta količina vode i protoka ali verujem da uz pomoć prijatelja koji se malo više razumeju rezultat DIY varijante može biti jednako dobar ako ne i bolji. Lampu sam naručio u prodavnici koja prodaje rasvetu i elektro materijal za nekih 20-tak maraka ako se dobro sećam. Znam da je došla iz Madjarske i mislim da je Philips u pitanju.
Naravno da nema konfrotacije jer znam da je moje znanje dosta manje, al predlog je dat u dobroj nameri a verujem tako i prihvaćen :hej:
pozz
 
Stigla nova profi UV lampa u prohromskom kucistu 39 w i novi profi pescani filter. Kasnije cu da slikam.
 
UV lampa i pescani filter.
 

Attachments

  • UV.jpg
    UV.jpg
    304.5 KB · Pregleda: 18
  • PESCANI FILTER.jpg
    PESCANI FILTER.jpg
    964.7 KB · Pregleda: 19
Kuciste UV lampe nije novo ali je stavljena nova UV cev tako da moze da se kaze da je po funkciji nova. Poseduje brojac casova rada i vek joj je oko 8000 sati. Dovoljna je za protok do 110 l/min. sto je vise nego dovoljno za moje potrebe.
Pescani filter potpuno nov sa ventilom za lako ispiranje.
Ovih dana cu uraditi montazu.
 
UV kuciste nije bitno ali je vazno da je unutrasnja staklena cev dobra.
Ko je proizvodjac tog filtera?

Pre nego sto montiras razmisli o alternativnom napajanju pumpe prilikom ispiranja filtera. Mozda neko bure od 200 l da ugradis u sistem sto bi ti u svakom sluvaju dobrodoslo.
 
Proizvodjac lampe je Culligan Italija. Staklena cev je u savrsenom stanju kao i dihtunzi oko nje, tako da tu nema problema.
Resio sam i pitanje ispiranja. Stavicu ventil izmedju pumpe koja je u slivniku i pescanog filtera. Iza ventila idem na T racvu i dovodim vodu direktno sa cesme. Dovod vode za ispiranje cu izvesti sa vodovodnim plasticnim cevima tako da necu biti ogranicen sa kolicinom vode za ispiranje filtera. Ventil mi je potreban da se voda za ispiranje ne bi vracala preko pumpe u taloznik. Na pescanom filteru postoji odvod za vodu kojom se ispira. Sam filter ima ventil na vrhu sa nekoliko polozaja tako da je vrlo jednostavno isprati filter. Filter je profi tehnika kao i lampa i obezbedjeni su rezervni delovi i servisiranje ako bude potrebno.
 
Znam Bobane ali jednostavno nemam dovoljno vode da dobro isperem filter. Ono dodatno bure ne dolazi u obzir, jer nemam mesta za njega. Kako stari centrlni filter po ugradnji ovoga pescanog postaje samo slivnik stavicu u njega jos mase za naseljavanje bakterija, a dodacu i simbionit, jer za njega kazu da je najbolji medijum za to.
Upravo se spremam da pocnem sa radom pa cu malo slikati kako to napreduje. Moguce je da ce mi trebati i jaca pumpa ali otom potom kad isprobam sve.:)
 
Imas imas mesta :) Zar tamo nije vec jedno bure ispod lavaboa? To je sto litara zapremine a to nije bas malo da se pridoda vec raspolozivoj zapremini vode. U sustini ako je potrebno jos vode ti mozes da je dodajes sa cesme i mesas sa vodom bas u tom buretu dok traje ispiranje. To je bolje nego da ide pravo u filter.

Ajde baci plan na papir tj ekran da vidimo :)
 
Zaboravio si, imam ja tri bureta ukupno oko 360 litara. U jednom je cesma u drugom RO, a u trecem mesana:). Malo je komplikovano da premestam crevo za usis iz jednog u drugo, trece bure ali videcu kad sve pocne da radi koliko cesto treba ispirati filter.
Mada kad bolje razmislim, mogu da dodajem vodu iz burica direktno u komoru slivnika gde se nalazi pumpa i tako izbegnem ovo premestanje creva. Sada nemam predstave o tome koliko mi vode treba da isperem filter.
Sad malo neozbiljnosti. Nabavio sam profi opremu za bar 200 akvarijuma, a ja imam samo pedeset. Sad dal da dodam jos 150 pa kad se pokaze da ova oprema nije dovoljna za tih 200 da kupim oprememu za 300 pa tako nikako da to ustimam i na kraju budem neki Boban.valjam_se
 
Pusteno sve u rad i sto je najvaznije nigde ne curi. Pretpostavio sam, a pokazalo se kao tacno da postojeca pumpa od 250W nije dovoljna tako da cu sutra uzeti novu jacu.
 
Kupio sam jacu pump 550W ali sam napravio pocetnicku gresku. Nisam seo da zrelo razmislim i proracunam sta mi treba. Ova nova pumpa ima dobar protok 13500lit/h ali joj je pritisak mali i nemoze da savlada otpor u pescanom filteru, tako da su mi akvarijumi na gornjim policama bez protoka i filtracije. Sad treba sacekati ponedeljak i konsultovati se sa strucnjacima koja bi mi pumpa odgovarala.
 
Imas imas mesta :) Zar tamo nije vec jedno bure ispod lavaboa? To je sto litara zapremine a to nije bas malo da se pridoda vec raspolozivoj zapremini vode. U sustini ako je potrebno jos vode ti mozes da je dodajes sa cesme i mesas sa vodom bas u tom buretu dok traje ispiranje. To je bolje nego da ide pravo u filter.

Ajde baci plan na papir tj ekran da vidimo :)

Za ovo si bio potpuno u pravu. Probao sam ispiranje filtrera i odlicno funkcionise kad se dodaje voda iz burica. zgodna stvar, ispiras filter i ujedno menjas vodu u akvarijumima:).