Odgovarajuce staklo

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Evo nesto iz moje prakse ako ce nekome koristiti.

Da bi se napravio jedan akvarijum potrebno je staklo, silikon i ulozen trud i rad.
I gledajuci tako polazimo od predpostavke da je to jedan veoma lagan posao koji moze svako da uradi, da ode kod staklorezca isece staklo na vec proracunate odredjene mere, kupi pistolj za silikon i silikon i sve to sam izalepi. Gotova stvar, posao resen... Ali..
Medjutim,.. vec u samom startu kod kupovine i secenja stakla mnogi grese. Mnogo je bitno koje staklo kupujemo, koju debljinu stakla odredjujemo i na koji nacin cemo odrediti tu debljinu. Za ovaj put cu se zadrzati oko ovih pitanja...

Nikada ne smemo uzeti staklo koje smo nasli ili dobili od nekoga koje menjao nekakav izlog, iz ne znam kakvih odredjenih razloga. Takvo staklo je veoma opasno zbog mnogobrojnih ogrebotina, manjih ili vecih. Posebno je opasno za vece akvarijume zbog njegovog velikog pritiska. Zamislite samo akvarijum sa takvom ogrebotinom i sa nestasnim detetom ispred njega. Dovoljno je da dete uzme neki metalni ili keramicki predmet i da ga malo kucne... i eto problema u kuci, a ne daj Boze i problemi sa detetom. Znaci nikada nemojte koristiti vec upotrebljavano staklo, narocito ako je izlog u pitanju. Bolje je izdvojiti nesto vise novca i kupiti novo staklo, nego posle izdvajati novac za parket i jos ako smo u nekoj visespratnici na nekom spratu, komsijin plafon.
Druga stvar koja isto tako bitna a to je, kvalitet stakla. Treba se uvek truditi da pri izradi akvarijuma koristimo sto kvalitetnija stakla. Znaci bez neravnina , valovitosti , mehura u staklu,.. U praksi kod mene najbolje se pokazalo FLOAT staklo. To staklo pored toga sto nema tih, gore navedenih nedostataka, ono se daleko lakse reze i bolje lomi. Veoma je vazno kako se staklo lomi, da li ce pod pravim uglom biti lom, sto je pozeljno ili ce otici malo u koso. Tako kada budemo obradjivali i lepili staklo, spojevi mogu dobiti nepozeljne vazdusne mehure, koji oslabe vezu silikona i stakla. Spoljasnje filtere mozemo raditi od jeftinijeg stakla jer nam ti detalji oko valovitosti i neravnina nisu znacajni.

Treca stvar i po meni jedna od najvaznijih jeste odredjivanje potrebne debljine stakla.
Debljinu stakla treba odredjivati strogo po utvrdjenim standardnim merama za odredjene dimenzije akvarijuma.Za to postoje gotove izradjene tabelarne mere potrebne debljine stakla, za razlicite dimenzije akvarijuma ( njegove duzine i visine ). Nikada ne uzimajte ne proverene, odnosno ne zvanicne formule ili tabele, jer to moze biti veoma opasno.

U svakom slucaju, sve ove navedene potrebne radnje, najbolje je prepustiti nekom strucnom licu ko vec ima velikog iskustva sa izradom akvarijuma. Ovo sam samo hteo da upozorim na neke moguce greske pri samostalnoj izradi akvarijuma, kojih vrlo cesto vidjam u svojoj praksi.

Voleo bi da me neko dopuni ako sam nesto propustio ili ako se neko u necemu ne slaze sa mojim stavom, da iznese svoj stav. :wink:
 
Prijatelju, evo tablice... :wink: Malo sam iskomplikovao stvari oko ekstenzije ali sad je sve u redu.
 

Attachments

  • tablica_za_odredjivane_debljine_stakla.jpg
    tablica_za_odredjivane_debljine_stakla.jpg
    17.5 KB · Pregleda: 670
Da dodam nesto u vezi tih neravnina kod lomljenje stakla.
Te neravnine jos izazivaju jedan drugi, nama neprimetni efekat. Ako ima neravnina, debljina samog silikona izmedju dva stakla je razlicita. Tamo gde ima vise silikona, gde je veci razmak izmedju stakla, silikon je vise elasticniji (istegljiviji) od dela gde ga ima manje. Kada dodje do punjenja akvarijuma odnosno kada se optereti ta veza silikona i stakla, delovi gde je silikon tanji preuzece na sebe vece opterecenje tako da cemo dobiti razlicita opterecenja silikona na razlicitim delovima iste zalepljene strane. Taj efekat moze da se vidi kada silikon dodje do neke kriticne tacke izvlacenja jer onda pobeli i jasno je vidljiv.

Izgleda da sam malo zakomplikovao :)
 
Bobane, nisi nista iskomplikovao,to sto si izlozio 100% je tacno, samo sto nisam jos stigao do silikona sa izlaganjem :wink:

Kod lepljenja akvarijuma moramo znati za dve veoma bitne "sitnice". A to je pravilno iseceno odnosno, polomljeno staklo i pravilno istisnut silikon iz tube odnosno, jednaka debljina istiskivanja silikona.
Da objasnim prvo pravilno secenje stakla.

Gledajuci staklorezce dok povlace noz po staklu koji lagano klizi bez velikog opterecenja uz specifican zvuk tog noza i kada vidimo sa kojom lakocom ti majstori polome to staklo, svakome od nas je padalo na pamet da je to veoma lako i da to mozemo isto tako mi sami da uradimo. Ali nije bas tako... Verujte mi da mi je trebalo dosta vremena da prodje da bi stekao tu rutinu pri secenju stakla. Kao prvo morate imati veoma kvalitetan noz za rezanje stakla, da bi se staklo sto pravilnije i lakse lomilo. Lom mora da bude pod pravim uglom i sa sto manje tih neravnina sto Boban napominje. Da bi se to ostvarilo, kjluc toga je iskustvo. Moram da kazem da je mnogo teze dobiti te pravilne lomove na debljim staklima. Tako ako hocemo da lomimo staklo deblje vise od 10 mm za to je potrebno pored iskustva i velika fizicka snaga. Zato u tom slucaju trebalo bi se opredeliti za "lasersko" secenje stakla, sto takvo secenje stakla ima jednu neprijatnu manu a to je njegova cena. :cry: Ne bih se na ovome zadrzavao jer to su redji sliucajevi takvog secenja stakla.
Znaci konstatovali smo da iseceno staklo koje treba da lepimo sa silikonom, mora biti pod pravim uglom bez neravnina. Ako se desi da tih neravnina ima, takvo staklo moramo nositi na obradu odnosno, na brusenje. Ovo brusenje se ne odnosi na obaranje ostrih ivica stakla. Ta radnja se naknadno obavlja i to spada u obavezni deo pravljenja akvarijuma.

Izvinjavam se ali moram da prekinem... :cry: Nastavicu malo kasnije izlaganje... :)
 
Da nastavimo gde smo stali. :wink:

Znaci pripremili smo staklo za lepljenje. Isekli, izbrusili, oborili ivice i dobro ocistili sa alkoholom. Sledece sto moramo da uradimo to je da silikon nanesemo na mesta gde ce se sastavljati stranice akvarijuma.
Za ovaj poduhvat zaista je potrebna rutina. Zasto to kazem? Kada istiskujemo silikon moramo ga ravnomerno istiskivati kako bi njegova debljina bila konstantna, jer je to vazno kod sastavljanja stranica. Ako izvuceni silikon nije iste debljine na svim mestima kod satavljanja tih stranica meze doci do pojave mehura vazduha na odredjenim mestima sto isto tako nepozeljno, kao i slucaj koji je naveo Boban. Samo sto u ovom slucaju na tim mestima silikonska veza ce biti dosta slaba a samim tim rizik od curenja akvarijuma je veci. Zapamtite da pojavom ovih mehura vazduha na spojevima gde je silikon moze doci samo do curenja akvarijuma a nikako do pucanja stakla. Sto mnogi to grese i boje se da ce doci do eventualnog pucanja akvarijuma. Sa ovim nisam hteo da kazem da je to bezopasno,ali sam hteo reci da ako akvarijum ima ovakve mehure a ne curi ne treba praviti veliku paniku ako je silikon kvalitetan i ako nije u pitanju velika litraza akvarijuma. Imao sam prilike da vidim dosta takvih akvarijuma sa takvim mehurima a da je akvarijum cak i 10 godina u funkciji.
Ipak treba izbegavati ovakve sitne probleme a da bi to izbegli, ovaj posao treba prepustiti strucnim licima. Jer ako sami lepite akvarijume a nemate dovoljno iskustva ,tesko da ce te izbeci sve ove probleme sto sam vam naveo.

Eto za sada toliko o ovoj temi "Odgovarajuce staklo". Da cujemo i neke komentare, pa cemo nastaviti :D
 
Evo da opet dodam malo u vezi pripreme.
Ja, pre nego sto nanosim silikon, obavezno postavim maskirne trake da bi zastitio razmazivanje silikona. Samo malo posle lepljenja, istisnuti silikon lepo oblikujem bez bojazni da cu da ubrljam staklo gde netreba. Kada to zavrsim onda skinem te trake. Kao kada se farba auto.

Kod samog sklapanja je vrlo vazno strpljenje i preciznost. Treba napomenuti da se silikon ne susi tako brzo pa ima se vremena.
Sada da neko ne pomisli da sam ja majstor za to. Ne, nisam. Uradio sam jedno tridesetak akvarijuma i mozda jos toliko popravio i to je sve. O nekoliko prvih akvarijuma je bolje da nepisem i da me niko nista nepita.

Inace, iskustvo je tu presudno. Gledao sam akvarijume koje je radio jedan majstor i uvek sam se pitao kako nanosi te ivice, sta koristi. Sve je bilo pod konac da covek ne poveruje. Ja ga pitao i dobio odgovor. On je to sve radio slobodnom rukom.
 
He ,he. :lol: Setio sam se kad sa i ja koristio te farbarske trake i mislio da je to ono pravo. Dugo sam cutao nisam hteo da otkrivam tu moju "eureku"za te fugne. Ali kasnije sam saznao da su to mnogi koristili i pre mene. Tako da sam se razocarao sto to nije bilo onako kako sam ja mislio, da sam ja taj koji je nesto inovirao u izradi akvarijuma. Sada mi je to smesno sto sam tako razmisljao.
Medjutim, dobri majstori stvarno ne otkrivaju tajne svog zanata. Isto sam imao prilike kao ti Bobane, da vidim jednog dobrog majstora iz Novog Sada, koji je iskljucivo majstor za akvarijume, cak je kako on kaze taj posao radio jedno izvesno vreme u Nemackoj. Mnoge savete od njega oko izrade akvarijuma, morao sam da cupam kao zub sa zubarskim klestima. Njegove fugne na unutrasnjim ivicama akvarijuma, bile su milimetarski precizne i potpuno su se razlikovale od onoga kako ja radim sa maskirnim trakama. Znas kako izgleda kada odlepljujes te trake,one povlace malo ivice silikona i ne stapaju se te ivice sa staklom. Isto sam ga kao i ti, pitao kako je to uspeo da dobije tako precizne fugne. Dobio sam isti i odgovor, povlacenjem prstima... :cry: Sve dok ga nisam uhvatio na delu. :wink: Jednom prilikom sam naisao kada je izvlacio fugne na akvarijumu i video da pri izvlacenju fugne nesto drzi u ruci. Nije imao kud, morao mi je pokazati. Video sam specijalnu alatku za te svrhe.
Eto, ja od tada koristim taj alat "Fugenboy",koji sam narucio iz Nemacke jer ga tamo ima. Samo da bi se koristio taj alat moras i tu imati iskustva, jer je i meni trebalo malo vremena da se naviknem na njegovo koriscenje. I tako sam izbacio te maskirne trake koje su ipak dosta oduzimale vremena pri samom njenom postavljanju. A efekat je sada mnogo bolji, funkcionalno i estetski. :wink:

Zaboravio sam da kazem, da ako neko zeli da se bavi ovim poslom, mora da ima najmanje tri "urodjene" osobine:

- pedantnost
- preciznost
- sposobnost visoke koncentracije


Bez ovih osobina nemate velikih izgleda da napredujete u ovome poslu.
 
He, he, ja za taj Fugenboy imam dobru zamenu. Ja sam koristio malu plastocnu kasicicu. Naprafi fugnu ko salivenu.

Te trake koristim i dalje ako treba da se zameni neko staklo koje je polomljeno prilikom transporta. Doduse, firma je napravila takav ugovor sa proizvodjacem tako da sada oni sve to rade. Za radne akvarijume bas me briga kako izgledaju, vazno je da bure drzi vodu i kada majstori odu.

Nego da te pitam nesto. Ovde se uglavnom rade potpuno zatvoreni akvarijumi. Da li ti tako radis ili je sve gore otvoreno?
 
Moram priznati da si veoma snalazljiv, ali provericu to sto se tice plasticne kascice i fugni. Mozda ispadne isto kao i sa Fugenboy -om. Nikada ne odbijam tudje savete ako su provereni i tacni.

Nego nije mi jasno kakvo staklo menjas. Mislim na to sto kazes prilikom transporta kada se polomi staklo, da tada koristis maskirne trake. Jesu li to gotovi akvarijumi koji se polome prilikom transporta?

Akvarijume koje radim, radim najvise zatvorenog tipa. Tu mislim na poklopce sa ugradjenim osvetljenjem, staklene poklopce gde su im iznad haube kao osvetljenje i ima tu jos kombinacija tog zatvorenog tipa.
E, sad radim i otvorene akvarijume ali to su kod nas manje zastupljeni akvarijumi. Mada takvi akvariumi u zadnje vreme sve su popularniji u Evropi, zbog bilja koje moze a i treba da izlazi iz akvarijuma.
Najmanje kod nas su zastupljeni "Bonsai"akvarijumi, pa iz tog razloga skoro da ih i ne radim.
U zadnje vreme poceo sam da radim i terarijume, ali to vise radim onako iz "svoje glave"jer nemam puno tih nacrta za te terarijume, teraristika tek pocinje da osvaja pojedine ljude kod nas a samim tim zbog tako malog interesovanja i nema dovoljno literature za teraristiku.
Da zakljucim .. Sve sto mogu da vidim na nekoj slici, to mogu bez problema da skinem odnosno, da uradim. :wink:
 
Da, na gotove akvarijume mislim.
Ovde je glavni transport preko tih firmi koje ti dodju u kucu i pokupe sta treba da se salje. Oni ponekada razbiju neki akvarijum. Akvarijumi su uoakovani ali je gornja strana otvorena da se vidi da je staklo.
Ako lom nije veliki onda se izvadi to razbijeno staklo pa se ubaci novo. Tu su te trake neophodne jer uglavnom nema mesta da se to lepo radi.

I ovde je teraristika ispod akvaristike ali se ipak dobro prodaje. Iskreno receno, ovde je sve za pet na visokom nivou.
 
Ovo je tablica koja se koristi za odredjivanje potrebne jacine (W) grejaca bez termostata. Ipak neko i dan danas koristi takve grejace pa ce mu ova tablica i tekako koristiti. :wink:

Vrednosi unutar tablice su (W)
 

Attachments

  • tablica_.razlika_izmedju_stvarne_i_potrebne_temperature_vode_u_odnosu_na_zapreminu_akvarijuma.jpg
    tablica_.razlika_izmedju_stvarne_i_potrebne_temperature_vode_u_odnosu_na_zapreminu_akvarijuma.jpg
    47.8 KB · Pregleda: 556
imam i ja problema sa slanjem slika...

Nego, Fauna, super ti je opis lijepljenja stakla, tj. cijelokupnog sastavljanja akvarija. I slaem se da je potrebna preciznost, pedantnost i koncentracija! Ba mi je ao to se prije nisam ukljucila u diskusiju, ali to je tu je! tako i tako nemam tu to pametno napisati, jer se ne bavim time, takve stvari radi moj tata, ali samo za nae potrebe, i mislim da je sve u svemu dosad slijepio oko 4-5 akvarija!
 
Uh... sad mi je lakse. :) Mislio sam da sam usamljen, za ovaj problem sa slanjem slika. Cini mi se kao da sam iscrpeo sve mogucnosti sa "Corel"-om i sa "Photoshop"-om, a da ni sam ne znam sta radim. :cry:

Znas kako Jasenka... Gledajuci iz tvog profila da te zanima umetnost, ne smatram da ne mozes da se uklucis u diskusiju. Naprotiv, pravljenje akvarijuma za mene isto tako na neki nacin, neka umetnost ( ako bi smeo tako da kazem ). Verujem da bi mozda imala nekakvih ideja kod tih ukrasnih akvarijuma, znas i sama koliko razlicitih oblika imaju akvarijumi. A da ne zaboravim spoljasnji dekor akvarijuma sa raznim aplikacijama od silikona ,ukrasnih traka , lajsni,...znas na sta mislim. Mislim da tu ima mesta za tebe.. :wink:
 
Evo jos jedne manje tablice za odredjivanje potrebne debljine stakla. Ovu tablicu sam izvukao iz jedne stare knjige "SVET AKVARISTIKE" autor Rihard Jeric

Mislim da i ona moze i tekako da koristi bar ljudima koji pocinju sa pravljenjem akvarijuma.
 

Attachments

  • tablica.jpg
    tablica.jpg
    45.3 KB · Pregleda: 349
boban said:
Da dodam nesto u vezi tih neravnina kod lomljenje stakla.
Te neravnine jos izazivaju jedan drugi, nama neprimetni efekat. Ako ima neravnina, debljina samog silikona izmedju dva stakla je razlicita. Tamo gde ima vise silikona, gde je veci razmak izmedju stakla, silikon je vise elasticniji (istegljiviji) od dela gde ga ima manje. Kada dodje do punjenja akvarijuma odnosno kada se optereti ta veza silikona i stakla, delovi gde je silikon tanji preuzece na sebe vece opterecenje tako da cemo dobiti razlicita opterecenja silikona na razlicitim delovima iste zalepljene strane. Taj efekat moze da se vidi kada silikon dodje do neke kriticne tacke izvlacenja jer onda pobeli i jasno je vidljiv.

Ovde bih se vratio na ovo sto je Boban napomenuo i voleo bih da se prodiskutuje jer ima velikih zabluda sa ovim silikonskim efektom.
Moje misljenje i moja praksa pokazuju da silikon koji je prenapregnut na pojedinim mestima sasvim je bezopasan za akvarijume manje i srednje litraze. Kada kazem manje i srednje tu mislim na akvarijume do 200 litara.

Tacno je da se i vizuelno pokazuje kada se optereti silikon vise nego sto treba, u vidu sitnih malih mehurica koji daju belu boju silikonu. Narocito je taj efekat primetan na akrilnim crnim silikonima. Samo moram da napomenem da je velika razlika izmedju vazdusnog mehura koji se pojavljuje pri samom lepljenju akvarijuma (to sam vec objasnio u prethodim postovima) i ovih sitnih malih mehura koji su u sustini VAKUM. To je ogromna razlika gde ljudi koji se ne bave ovim poslom ne znaju i svrstavaju ove dve pojave pod istim pojmom, vazdusni mehurici, sto ne moze nikako da se tako gleda.
Kao sto sam rekao razlika je ogromna. Takva veza gde ima vakumskih mehurica vrlo tesko moze da popusti cak je potpuno sigurna kao i da ih nema. Evo dacu jedan prost primer koji moze svako da isproba sa jednim prostim ogledom.

Uzmite bilo koje velicine dva parceta stakla, mozda di bilo bolje i ubedljivije da uzmete vece table stakla. Polite jednu stranicu sa jedne strane sa obicnom vodom. Preko te stranice postavite drugu stranicu i malo jace pritisnite od gore kako bi isterali sav vazduh izmedju stranica.A voda koja se bude razlivala ostavljace tragove vakuma u vidu malih mehura ,jer ne moze cela povrsina da se pokrije sa vodom jer smo istisli vecu kolicinu vode kada smo jace pritisnuli stranice. Kada ste to uradili, uhvatite prstima samo onu stranicu koja se nalazi od gore i podignite. Sta ce se desiti?
Podice se i ona druga stranica zajedno sa ovom prvom sto ste samo nju uhvatili rukama. To vam je dokaz da ako nema vazduha izmedju stakla u tim vakum mehurima,voda ce biti kao neko vezivno sredstvo i drzace cvrsto te dve stranice. I to toliko cvrsto, da ce te morati da veliku silu upotrebite da bi to razdvojili. To dobro znaju ljudi koji se bave utovarom i istovarom velikih tabli stakla. Kada takve table stakla pokisnu vrlo je tesko takve table razdvojiti.
A sad da nastavim sa ogledom. Kada ste to uradili i podigli tako stranice ,uzmite neki pljosnat predmet ,noz ili sl. zaturute noz izmedju stakla i malo razdvojte (to isto tako tesko ide) kako bi vazduh usao izmedju. Sta ce se desiti? Tog momenta vise veze nema, sranice stakla se lako razdvajaju kao da i nije bilo nikakve veze izmedju njih.

Sta sam ovde hteo da pokazem sa ovim primerom? Razliku izmedju vazdusnih i vakum mehura. To je ono sto je za nas bitno. Ako vam se pojave vakum mehuri ne treba paniciti.
A kako sad raspoznati vakum od vazdusnih mehura? Vrlo lako. Vazdusni mehuri su uvek prisutni ,vakum ne. Vakum mehuri mogu da se povlace i ponovo pojavljiju. A oni su uobicajeno jako sitni i daju jednu belicastu liniju zbog naprezanja silikona. Ta veza jedino moze da se pokida kada se potpuno zabeli silikon celom njegovom duzinom i debljinom na svim stranicama. A takvi slucajevi su vrlo retki, i malo ljudi je to imalo prilike da vidi. Cak i u tim slucajevima vrlo tesko dolazi do naglog rastavljanja stranica ,vec do malog curenja akvarijuma na pojedinim sastavima gde je prodro vazduh.

Ovo sam vam naveo iz razloga sto pojedini ljudi strahuju bez velike potrebe kod ovakvih pojava. Dok kod vazdusnih mehura treba biti zabrinut jer stvarno nisu bezazleni. Kod njih je karakteristicno sto se odmah vide kod sastavljanja stranica pri lepljenju. I kada kupujete akvarijum i vidite mehure znajte da su to vazdusni mehuri koji jesu opasni. Kada kupujete akvarijum koji nema mehure a pojave se sitni mali nakon punjenja ,znajte da to nista nije opasno i da ne treba praviti paniku od toga. Veca je panika ako vam je deblji sloj silikona ( preko 1 mm) i nemate te vakum mehure. Zasto ? Zato sto god vam je deblji sloj silikona ,veza je slabija. I za to postoje dokazi i ogledi ali necemo sad i tome.

Voleo bih neke komentare jer mozda sam nesto slucajno propustio a toliko jos toga moze da se kaze.
 
Fauna, mislim da gresis i to mnogo u vrzi toga.
Tu se neradei o nikakvom vakuumu, razmisli malo. Vakuum je prostor u kome nema nisa i ako nastaje takav prostor onda to jednostavno znaci da je doslo do kidanja silikona i da je nastao neki prostor koji nije ispunjen silikonom a isto tako ni vazduh nije mogao da ga popuni. To ovde nije slucaj.
To je posledica naprezanja silikona.
Neznam sta bi bio dobar primer tome. Recimo uzmi crvenu gumicu od gume za bicikli pa je istegni. Ona promeni boju ali se nije prekinula i nema nikakvog vakuuma.

Kriticna tacka izvlacenja je mozda malo nespretan termin u ovom slucaju. Pre bi to nazvao tacka na kojoj dolazi do takvog efekta a kriticna tacka izvlacenja bi bila maksimalna vrednost izvlacenja koja ako se prekoraci dolazi do pucanja silikona.
Problem kod toga je sto mi nikada nismo sigurni koliko se silikon priblizio kriticnoj tacki sto znaci da se takva pojava treba pratiti. Nije strasno ako je to opterecenje delimicno ali ako je globalno onda je bolje dobro razmisliti.

Ove akvarijume sto spominjes od 200 l ja nisam video ni jedan a da nema poprecne lajsne od desetak santimetara bas iz tog razloga jer je akvarijum najosetljiviji u svom gornjem sastavu. Poprecne lajsne resavaju taj problem vrlo uspesno. I ako dodje do takvog slucaja, dovoljno je spustiti nivo vode u akvarijumu na jednu trecinu ili manje i postaviti gornje lajsne i kada se sve osusi vratiti nivo vode.

Ako se neko bavi akvaristikom i drzi akvarijum u stanu onda je sasvim izvesno da je ta osoba preuzela rizik da moze da dodje do poplave. Silikon moze da popusti bilo kada i da akvarijum procuri. To se desava i za to netreba kriviti proizvodjace. Akvarijum je kao i svaki drugi proizvod podlozan kvarenju. Desava se retko ali se desava.
 
Uh... ne znam kako bih ovo bolje mogao da objasnim ali hajde da pokusam.

Ne znam Bobane da li lepis akvarijume,nemoj to pogresno shvatiti jedino tako mogu nekako da objasnim. A evo zasto.
U pocetku tog mog bavljenja lepljenja akvarijuma kao i svaki pocetnik pravio sam greske. A jedna od gresaka je bila ta pojava vazdusnih mnehura pri lepljenju zbog ne iskustva odnosno rutine pri istiskivanju silikona iz tube i ne pravilnog lomljenja stakla sa neravninama na lomovima. Da bih izbegao te vazdusne mehure ja sam pokusavao to da resim snaznim pritiskom stranica odnosno pritezanja stranica sa stegama. Tu sam dobio potpuno idealan spoj bez ikakvih mehura. Ali sta se desilo kada sam posle susenja popustio te stege? Pojavili su se opet MEHURI. I to mehuri po sredini silikonskog spoja, mada nisu bili tako sitni i beli ,sto znaci da je silikon bio napregnut minimalno. Sta je tu u tim mehurima? Vazduh sigurno nije ,jer nije moga nikako da prodje. Zaboravio sam da kazem da su se pojavili u jednoj sekundi posle skidanja stega. Znaci to moze samo da bude VAKUM.

Ali ovo nisam opisivao prethodno zato sto je to drugi slucaj. Ono sto sam prethodno naveo, to je maksimalno istezanje silikona koji menja boju i zbog istezanja menja povrsinu naleganja na stranicama odnosno spojevima. Zbog te manje povrsine nastaju ti slobodni prostori koji ne mogu biti vazduh, jer nema odakle da prodre. Znaci to je opet vakum ali to su mali sitni mehurici koji se ne spajaju ali su vrlo blizu jedan drugog i zbog maksimalnog istezanja i promene boje silikona ,dobijamo te bele straftice. Eto to je ono sto sam hteo da objasnim.
Taj efekat je vrlo cesto prisutan kod nas. Bas iz razloga sto mnogi hoce da ustede u materijalu tj.novcu, uzimajuci manje mere debljine stakla nego sto je propisano. Svaki akvarijum koji je napravljen tako sto je uzeta manja mera debljine stakla , ima ovaj efekat.
Tu Bobane ne pomaze nista ona gornja lajsna . Ona jeste ojacanje da se ne savija staklo preko dozvoljene mere, da ne bi doslo do pucanja stakla. Ali i pored nje opet se staklo savija ali ne toliko da bude vidljivo golim okom.I ne samo to, pritisak vode gura stranice akvarijuma napolje i to isto deluje na silikonske spojeve i pojavu ovoh efekata. Dovoljno je to savijanje koje mi ne mozemo da vidimo golim okom i potiskivanje stranice usled pritiska vode u akvarijumu da se postigne ovaj efekat koji sam opisao. Svako istezanje silikona u spojevima smanjuje njegovu povrsinu naleganja i postizanje ovoga efekta. Negde je to vise prisutno a negde manje. Tamo gde je vise prisutno razloga ima vise kao sto sam i objasnio a najveci je razlog pritisak vode i tanje staklo koje se vise savija. Zato uvek radim akvarijume po propisanim merama da bih izbegao ove pojave. Ali opet napominjem da to nije toliko opasno kao vazdusni mehuri. Kod vazdusnih mehura veza je najslabija a najvise akvarijuma ima sa takvim efektom.

Ne znam da li sam uspeo nesto jasnije sad da objasnim. Ako nisam ti reci Bobane u cemu gresim, mozda stvarno nesto propustam a da ne znam.