Ovisnik -povratnik

29 Januar 2009
161
1
18
beograd
Pozdrav svima. Do skora sam cutao, citao i upijao informacije, pa ajd i da se predstavim drugarima sa ovog foruma.

Prvi pocetci - jos nisam hodao. Prvi akvarijum je bio napravljen od livene staklene celije rashodovanog industrijskog akumulatora i moje ruke u njemu - znaci da sam iskusan aquascaper od malih nogu (sala):). Onda je sledilo jos par akvarijuma u skolskim i studentskim danima. Sve je to iz proslog veka. Krajem istog radio sam u laboratoriji sa ihtiolozima (jedno 10ak godina) i bio okruzen desetinama laboratorijskih akvarijuma i sistema, specijalnim hladnim sobama (gde su moje kolege izmedju ostalog uspesno dobijale i odgajale mladj mladice u vestackim uslovima). Ja sam tu kao biofizicar vise bio posmatrac, ali sam i pokupio nesto malo znanja.

Novi nalet aqua zaraze je poceo kada je cerka dobila za rodjendan 20L akvarijum pre 18meseci. On je preziveo sve sto prezivljavaju pocetnicki akvarijumi: kao poklon stigle su i ribe, znaci start bez cikliranja, pa prenaseljavanje, pa bolesti, pa alge, pa....

Pre par meseci doziveo je nas pokusaj aquascapinga, pa mi se svidelo, pa sam izvadio jedan od svojih starih 30L akvarijuma iz garaze i ubacio ga u kancelariju, pa je on vrlo brzo postao mali, pa smo narucili 125L SUNSUN kineza sa blago zakrivljenim prednjim staklom i top filterom, pa se sada otimamo po kuci kod koga ce da stoji u sobi i kako da ga organizujemo i oformimo. Naravno sledilo je i kopanje po Internetu na sve moguce aqua teme...

Vec palniram sledeci veci, ako mi cera otme ovaj od 125L koji je bio namenjen za dnevnu sobu, a merkam i zgodno mesto u stanu kod roditelja,...
I to je to.
 
Dobro dosao,nadam se da cemo se lepo druziti:lol:.
Pored nekih mogucih-verovatnih pitanja nadam se da ces nam mozda preneti neka zanimljiva iskustva dok si radio sa ihtiolozima.:D
Pozdrav!:hej:
 
Veoma dragoceno iskustvo koje sigurno nekome od avarista hobista moze biti od velike koristi..

Prijatno druzenje na forumu i dobrodosao.:welcome1:
 
Hvala svima na dobrodoslici.

Tudjim znanjem se ipak nebih previse razbacivao (mislim na moje bivse kolege iz instituta) tim pre sto su se oni tamo vise bavili ekoloskim aspektima domacih vrsta(stanista, populacije uzajamni odnosi,...). Tu i tamo pokupio sam po nesto od njih uz par jako interesantnih druzenja na terenima i ako to tu i tamo bilo kome bude od pomoci rado cu se odazvati.
Ja sam se forumu prikljucio vise iz razloga da nesto novo naucim posto sam video da ovde ima vrlo ozbiljnih i odgovornih plivaca u akvaristickim vodama. Drustvo mi izgleda vrlo prijatno, a i odgovori na poneka kompleksna pitanja stizu brzo i vrlo su detaljni.
Unapred se radujem buducem druzenju.
 
Ja sam se forumu prikljucio vise iz razloga da nesto novo naucim posto sam video da ovde ima vrlo ozbiljnih i odgovornih plivaca u akvaristickim vodama. Drustvo mi izgleda vrlo prijatno
Unapred se radujem buducem druzenju.

Ima i izuzetaka, koji su tu da potvrde izreceno pravilo
6ccb7a1751ee55cad5fa467c5d0d5e13.png


Da ga ne imenujem, vec da se pozovem na licnu zamenicu prvog lica jednine, ali pre svega na smajli

5aa9b7975eda6cf839b6ca21cb7467d5.png
5aa9b7975eda6cf839b6ca21cb7467d5.png
5aa9b7975eda6cf839b6ca21cb7467d5.png
 
Ma nismo "matori" nego u najboljim godinama. Kad me "zveknuo" infarkt shvatio sam da sam ceo zivot radio pogresne stvari, voleo sam biologiju, otisao na tehniku, hteo da se profesionalno bavim akvaristikom, zavrsio u biznisu i radnim vremenom od jutra do sutra.
E sad nema vise. Sto posto "radnog dana" akvaristika, camac, pecanje, internet i po prvi put u zivotu zaista SRECAN sto se bavim onim sto volim.
Pripreme za izradu akvarijuma od 3,21 metara u zavrsnoj fazi, vec merkam mesto za jos jedan od 2 metra, pomocna prostorija u dvoristu se sprema za malu hobi farmu, radi se izolacija, police su u nacrtu, bice mesta za puno akvarijuma.
Moj savet, bavite se onim sto volite!:p
 
Moj Covek !:sampion:

Zao mi je samo zbog onog infarkta.

Nadam se da su se meni oci otvorile nesto ranije i da necu morati bas kompletno da prodjem slicnim putem. Trenutno uzivam u deci i sa njima u decijim radostima i mojim zeljama iz detinjstva (slicne su nam: druzenje na vodi i oko nje i puno raznoraznih "uradi sam" projekata). U jednom trenutku sam pukao kada sam shvatio da me jedan od 3 posla koja sam radio redovno zadrzi u kancelariji do iza ponoci. E sada sam i u kancelariju stavio akvarijum, pa drugi rade, a ja blejim u ribice. Resili su da me srinkuju i ubace u akvarijum sa ribicama da im manje smetam, ma da i oni redovno odmaraju oci na njemu.
 
Evo ovih dana sam zavrsio svoj prvi pravi aq od 115lit (ne racunam malce od 20 i 30 litara),
pre par dana stigli i prvi stanovnivi 2 ancitrusa, a danas sve po 3-4 komada i sledeca ekipa: ocilifieri, crni fantomi, serpe i precile.
Svi lice jedni na druga, a po malo se i razlikuju po sarama. Videcemo ko ce skim u grupu, pa da kasnije sirimo jata,a viskove u male aq. Voleo bi i jatasce otocinclusa, ali neznam gde da ih nadjem u BGDu.
A evo i par fotki doduse jos bez stanovnika.
 

Attachments

  • beba bok1a.jpg
    beba bok1a.jpg
    44.2 KB · Pregleda: 18
  • beba napred1a.jpg
    beba napred1a.jpg
    54.3 KB · Pregleda: 20
  • beba ugao2a.jpg
    beba ugao2a.jpg
    55.6 KB · Pregleda: 21
Neiskustvo, neiskustvo, Bobane.

U ovom trenutku trudio sam se da shodno svome skromnome neznanju postignem koliko toliko prihvatljiv zamisljeni vizuelni efekat sa biljnim materijalom u kolicini i velicini koja mi je bila na raspolaganju (inace ovo su fotke aq u prvim satima po rodjenju). Naravno da ce kasnije raditi pinceta i makaze: presadjivanja, razmestanja i sisanja, ali ja jednostavno nisam znao sta od koje biljke da ocekujem (taksativna nabrajanja u bazama bilja nisu od neke pomoci - dok ne vidim uzivo u tudjem, a najbolje u sopstvenom akvarijumu).
Isti je slucaj bio i sa izborom ribica. Znam generalno sta mi se svidja i sta bi zeleo, iscitao sam na njima na netu, juce proveo u radnji skoro 2 sata trceci od aq do aq posmatrajuci ponasanje i vrseci izbor (a znamo da aq u radnji i nisu tipicni predstavnici mesta i uslova gde ce ribice kasnije ziveti) i na kraju izabrao po 3-4 komada (mini test grupe - tesko ih je nazvati i jatasca) kao predstavnike, pa da ih licno posmatram u uslovima mog akvarijuma.

Tako ti je to: pocetak, pocetak, neiskustvo, neiskustvo,....:|, ali lepo, lepo i nadasve zabavno:cool2: