Pomoc oko Aq

Sto se tice skalara mogu dok su mali i nekako...Al on kaze da oce 4para....pod tim podrazumevam vec odrasle ribe i maticne parove spremne za mrest....
 
Hvala na svemu. Posto su mi se zavidjali u prodavnicu pa zato sam se interesovao pocecu sa drugim vrstama. Vi koje vrste cuvate ribice.
 
Zanima me sta je bolje za akvarijum od 30l obican filter koji se zalepi za stranu akvarijuma( mislim na onaj sa sundjerom unutra sto ispusta mehurice) ili je bolje ugraditi filter onaj sto se pravi pomocu slaganja vate, kamencica itd? I koliko otprilike kosta ugradjivanje tog filtera sto se slaze? Hvala
 
Koje ribe misliš držati u akvarijumu od 30 litara?
Kad je riječ o pumpi za tebe je najbolja pumpa Atman At-f101 koja ide unutar akvarijuma.
Biljke su stvar ukusa samo moraš osigurati svjetlost za određene biljke (neke vole malo, a neke puno svjetlosti) i prihranu za biljke (ispod pijeska neku pripremljenu zemlju za cvijeće ili profi supstrat, a može i tečno profi đubribo koje se dozira po nekim pravilima).
 
Koje ribe misliš držati u akvarijumu od 30 litara?
Kad je riječ o pumpi za tebe je najbolja pumpa Atman At-f101 koja ide unutar akvarijuma.
Biljke su stvar ukusa samo moraš osigurati svjetlost za određene biljke (neke vole malo, a neke puno svjetlosti) i prihranu za biljke (ispod pijeska neku pripremljenu zemlju za cvijeće ili profi supstrat, a može i tečno profi đubribo koje se dozira po nekim pravilima).

Malo je preuranjeno sa ovakvim savetima.
mima26697 je sa svojih 15 godina vrlo mlada i neiskusna u akvaristici
tako da smatram da je preveliki korak stavljanje hranljive podloge i
prehranjivanje tecnim ili bilo kakvim djubrivima.
Bojim se da se ne "odvikne" od akvarijuma pre nego sto nauci osnove.

Bolji je spoljasnji pregradni ili prelivni filter iz vise razloga.
-moze da kosta isto ili malo vise od potapajuceg
-mnogo je duzi period potreban da se filter materijal zaprlja
-obezbedjuje visestruko bolju filtraciju
-ako uredno poredjas filter masu, mozes i da koristis pregrade kao "obdaniste" za riblju mladj
ili da sklonis neku ribu ako je druge maltretiraju
-imas bolju kontrolu zaprljanosti filtera.....
 
Hvala, zanime me jos kada se napravi taj ugradjeni filter da li moze da se pokrene uz pomoc vazdusne pumpe posto je vec imam pa da ne moram da kupujem? Inace u akvarijumu cu drzati verovatno barbuse i tetre ili tako neke manje ribice. Mozete molim vas da mi objasnite sve o koriscenju i nacinu koriscenja i rada tog filtera koji se ugradjuje? Hvala
 
Nisam vidio da mima26697 ima 15 godina. Slažem se sa Markom. Spoljašnji filter je bolji.
Od biljaka možeš uzeti Anubias za početak (ona se veže najlonskim koncem za neko drvo ili kamen s tim da se vodi računa da se korijenje ne ošteti), a posle uzmeš neku nisku biljku iz porodice Cryptocoryne (možeš uzeti malko zemlje za cvijeće koja se prije toga pripremi i staviti je u neku malu plastičnu teglicu od eurokrema ili neku manju plastičnu posudu bez rupa s tim da zemlju sa posudom prije spuštanja u vodu prekriješ pijeskom za akvarijum debljine najmanje 2 cm pa onda zabiješ prst i napraviš mjesta da postaviš korijen biljke). Naravno pitaj za sve prije toga ako hoćeš nešto da znaš da ne pogriješiš. Recimo priprema zemlje ima svoj postupak koji traje najmanje 10 dana. Ako već ne kupiš gotov profi supstrat za akvarijum koji je malo skuplji to navodim kao soluciju sa zemljom. Moraš znati kako se sadi biljka da ne posadiš preduboko i preplitko. Ma pitaj sve što te zanima.I biljka Vallisneria je lijepa i nezahtjevna za početnike osim osim Valisnerie gigantea, Vallisneria neotropicalis i Vallisneria spiralis koje bi bile prevelike za tvoj akvarijum.
 
Hvala, zanime me jos kada se napravi taj ugradjeni filter da li moze da se pokrene uz pomoc vazdusne pumpe posto je vec imam pa da ne moram da kupujem? Inace u akvarijumu cu drzati verovatno barbuse i tetre ili tako neke manje ribice. Mozete molim vas da mi objasnite sve o koriscenju i nacinu koriscenja i rada tog filtera koji se ugradjuje? Hvala

Otiđi kod staklara neka ti napravi spoljašnji stakleni filter sa dvije komore samo pazi od kojih dimenzija ćeš praviti taj filter. Filter mora biti u visini akvarijuma, a širinu i debljinu filtera ćeš morati da odrediš pa ako si odlučila to pravit ostavi dimenzije svog akvarijuma da ti neko kaže koje mjere da zadaš za taj filter.
Možeš koristiti vazdušnu pumpu samo ona je bučna mnogo ako se ne varam. Potopna pumpa je mnogo tiša, ali kreni ti sa tom vazdušnom pumpom pa ćeš vidjeti na čemu si kad sve to profunkcioniše.
Evo ovdje na nekom forumu imaš neku raspravu o funkcionisanju tog filtera.
http://www.akvarijum.org/forum/post60792.html

Odakle si ti? Možda ima neki kolega iz tvog grada koji bi ti pomogao u svemu tome.
 
Hvala puno na savetima ali ja bih ipak pocela sa plasticnim biljem jer mi se cini da se necu snaci oko sadjenja. Ja u sobi imam jednu policu gde cu staviti akvarijum mislim vec sam imala akvarijum na tom mestu kad sam bila mala ali tada me akvaristika i nije bas zanimala pa je sve spalo na moje roditelje tako da sam ih sada jedva ubedila za ovaj akvarijum. Ja bih mozda i veci akvarijum uzela ali nemam mesta za njega osim te police. Tako da mi je ogranicena velicina akvarijuma. Maksimalna duzina bi bila 40cm dubina 27cm i sirina 30cm, stim sto u to moram da uklopim i filter pa sam mislila da ide sa strane i da oduzme 10cm od duzine, jer kada bi nazad isao ne bih mogla da ga dohvatim od drugih polica. Malo je tesko objasniti ali nadam se da ste shvatili uglavnom. Inace ja to sve kupujem od svog džeparca tako da idem korak po korak. Prvo kupujem najosnovnije stvari pa cu posle dekoracije i dodatke. Inace ja sam iz Novog Sada ali sam vec nasla jedan pet shop u kome sve kupujem i tamo moze da se poruci akvarijum u bilo kojim dimenzijama.
 
Tad sa manjkom prostora je rješenje najbolje unutrašnji filter koji sam gore naveo samo što je eto spoljašnji stakleni filter bolji. Kod staklenog filtera ako lijepo poslažeš filter materijal lakše će ti bit prat sve to. Ja imam na dnu filtera keramičke valje zatim spužvu pa akvarističku vatu. Kad se vata isprlja ja uzmem ju i opere te vratim ponovo i tako dok se ista ne istroši. Kod mene je veći akvarijum pa time i veći filter. Na taj način sebi olakšavam pa filter generalno čistim svakih 6 mjeseci.
 
Mislim na atman at-f101 i da li ga ima u pet shopovima po toj ceni posto na nekim online prodavnicama pise da kosta oko 800dinara pa me zanima da li toliko kosta i u pet shopovima i da li znate neki pet shop u novom sadu gde imaju ovaj filter?
 
Način i periodi čišćenja filter materijala je svakih 10 dana kad mijenjaš 1/3 vode iz akvarijuma. Ispereš i spužvu filtera u vodi koju si izbacila iz akvarija. Imam drugaricu u Beogradu koja se dugo bavi akvaristikom i koristila je dugo vremena Hang-on filtere čime je bila zadovoljna, ali ovaj unutrašnji je po meni bolji:
http://www.akvarijum-centar.com/Atm...m/Unutrasnji-filteri/ATMAN/Atman-At-f101.html
Akvarijum centar je u Beogradu, a ne znam da li isti ima u Novom Sadu.
Tu imaš cijenu pumpe i nadam se da nisam napravio grešku sa ovim linkom kod pravila ovog sajta, jer ovo nije reklama već je čisto da se pomogne mladoj kolegici.
 
Sta mislite o onom filteru sto radi uz pomoc vazdusne pumpe i stavi se na dno pa se napuni sa ugljem i vatom, posto mi je to najjeftinije dok ne skupim pare a cula sam da je taj filter dosta dobar a ne zauzima puno mesta
 
Vrsice i on posao dok nemas previse ribica. Sam kvalitet (izgled) vode u akvarijumu ce ti reci da li je dovoljan.