Pomoc oko Aq

Sta mislite o onom filteru sto radi uz pomoc vazdusne pumpe i stavi se na dno pa se napuni sa ugljem i vatom, posto mi je to najjeftinije dok ne skupim pare a cula sam da je taj filter dosta dobar a ne zauzima puno mesta

Ugljen ti nije potreban. Radije da nađeš nešto keramičkih valjaka, spužvu i vatu. A vazdušna pumpa ti može koristiti samo kod staklenog vanjskog filtera. Ta pumpa ne ide u vodu.
Atman at-f101 i slične pumpe u sebi imaju taj filter materijal, a idu unutar akvarijuma.
Ako želiš kupiti ovu pumpu http://www.akvarijum-centar.com/Atman/Pumpe-za-akvarijum/Potapajuće-pumpe/Atman-AT-101.html ona ide u vodu u stakleni vanjski filter i znatno je tiša od vazdušne pumpe.

Najbolje otiđi kod Cuce pa ga zamoli da ti pokaže tehnike filtriranja u živo.
 
Ok hvala ali ja sam vec kupila taj filter sa ugljem i vatom i rekli su mi da je odlican u pet shopu mislim rekli su da je dovoljan za moj akvarijum
 
Malo da ti pojasnim kako funkcioniše stakleni filter. Ovaj na slici je sa 3 komore, ali tebi su dovoljne dvije komore. Takav filter mora zadovoljavat dimenzijama tako da može da primi dovoljno vode iz akvarijuma. Ako ne bude dovoljno veliki može se desiti da svu vodu prebaci iz filtera u akvarijum i da napravi manju poplavu. Zato ti treba neko iskusniji da te uživo posavjetuje pa sam ti preporučio Cucu.
Na slici vidiš zelenu cijev preko koje voda iz akvarijuma ide u filter i vidiš kako prolazi kroz filter materijal pa prolazi ispod sve do pumpe koja šalje preko crne cijevi čišću vodu u akvarijum.
Zelenu cijev kao na slici moraš znati spojiti sa filterom. Ona se potopi u akvarijum da se skroz popuni vodom da izađe vazduh iz nje i onda palcem dok je cijev u vodi dobro začepiš taj krači dio cijevi i prebacuješ tako u komoru kao na slici dok je duži kraj cijevi još u vodi da ne bi izašla voda iz nje. Tako kad spustiš krači dio cijevi u filter pod vodom odvojiš palac i tako si spojila vodu iz akvarijuma sa vodom iz filtera.
Pre ovoga si već napunila filter vodom da se razumijemo i to na otprilike visini vode kakva je u akvarijumu.
Posle toga kad je pumpa se uključuje i kruženje vode između filtera i akvarijuma može da krene. Pratiš sve to i ako šta pođe po zlu neka ti ruka bude blizu utikača za pumpu.

Ako koristiš vazdušnu pumpu kod ovog sistema filtriranja onda crijevo koje ide od pumpe i goni vazduh usmjeriš na donji kraj crne cijevi (na slici) i podvućeš je na njen otvor da bi time vazduh gonio vodu na izlaz u akvarijum.
Da bi se podvukla crijevo za vazduh u cijev možeš pokušat naći staklenu lulicu (pitaj Cucu), a to ti pomaže da vazduh bez većih problema lakše prolazi na tom kraju crijeva. Ja sam nekad na crijevo znao nataknuti nekako slamčicu onu za sokove što se presavija i onda samo gumicom privezati taj kraj za cijev što je nužno da se to sve ne izvlači.
 

Attachments

  • spoljašnji filter.jpg
    spoljašnji filter.jpg
    30.7 KB · Pregleda: 2
Ok hvala ali ja sam vec kupila taj filter sa ugljem i vatom i rekli su mi da je odlican u pet shopu mislim rekli su da je dovoljan za moj akvarijum

Ja ti se napričao da ti pojasnim nešto oko staklenog filtera, a ti već sve kupila. Koji je to filter si kupila?
Ugljen i vata ti nisu dovoljni. U pet shopu ti nisu dobro rekli. U filter moraš ubaciti barem spužvu da se pozitivne bakterije mogu skupljati. To i jeste jedna od važnijih svrha svih filtera.
 
Ok. Inace filter je kozmo (mislim tako pise na kutiji ) i ide u ugao akvarijuma(plasticni ugaoni filter) i poveze se sa vazdusnom pumpom (onom koja ide izvan akvarijuma) i unutra ima onaj kamen sto ispusta mehurice tako da u isto vreme i cisti akvarijum i daje kiseonik. Prodavacica je rekla da ona koristi taj filter vec godinama (samo sto ona ima dva takva filtera u akvarijumu od 100l) i daze da je odlican i da se u njega stavi ugalj i vata.
 
Moze i 1 cm, a moze i tanja penasta guma. Stavlja se zato da bi se ujednacio pritsak na staklo dna akvarijuma, jer ako bi akvarijum stavila na tvrdu podlogu, a ona nije idealno ravna moglo bi da dodje do pucanja stakla.
 
Ok. Inace filter je kozmo (mislim tako pise na kutiji ) i ide u ugao akvarijuma(plasticni ugaoni filter) i poveze se sa vazdusnom pumpom (onom koja ide izvan akvarijuma) i unutra ima onaj kamen sto ispusta mehurice tako da u isto vreme i cisti akvarijum i daje kiseonik. Prodavacica je rekla da ona koristi taj filter vec godinama (samo sto ona ima dva takva filtera u akvarijumu od 100l) i daze da je odlican i da se u njega stavi ugalj i vata.

Ta prodavacica je izgleda vrhunski strucnjak...
Neki put se zapitam da li njih uopste zanima da nauce nesto
novo o poslu koji rade ili misle da vec dovoljno znaju.
Smatram da su ti ljudi koji rade u zlo sopovima(cast izuzetcima)
dobrim delom krivi za stanje akvaristike i teraristike u R.S.
 
Inace u ponedeljak kupujem akvarijum i imam vec grejac od 25w a posto ce akvarijum biti tako odprilike mislim toliko litara odprilike mislim da je dovoljan da nebih sada kupovala od 50w ako nemoram. Kada kupim akvarijum privih nekoliko dana ce mi raditi ukljucen filter i grejac pa onda tek kupujem ribice. Moze neke informacije o cikliranju?
 
Ako pustis da ti samo vrti cistu vodu, efekat je nula.
Pogledaj po komsiluku da li neko vec ima aktivan akvarijum
pa uzmi od njega desetak litara vode. To ce ti ubrzati proces cikliranja.
 
Da li bih mogla da uzmem vodu iz akvarijuma od sedam litara mislim tu drzim borca pa sam mislila da iskoristim tu vodu? I cime da napunim taj filter mislim osim vate i tog uglja sta jos treba da se stavi?
 
Da li bih mogla da uzmem vodu iz akvarijuma od sedam litara mislim tu drzim borca pa sam mislila da iskoristim tu vodu? I cime da napunim taj filter mislim osim vate i tog uglja sta jos treba da se stavi?

Kolegice. Mislio sam da si kupila bolji filter od toga, ali eto neka ti taj služi dok ne skupiš novac za bolji. Možda se kasnije odlučiš za veći akvarijum.
Aktivni ugalj se mijenja svaka 2 mjeseca. Prepolovi količinu tog aktivnog uglja i stavi ako imaš keramičkih valjaka. Oni su dobri za smanjenje nitrata u vodi.
Koje ribice si mislila držati u akvarijumu?
 
Hvala, pa nisam i dalje sigurna mislila sam. Ili da mesam sitne ribice kao naprimer gupike i zebrice, ksifo, neonke, blek moli... Ili da kupim barbuse i tetre.
 
Za početak odustani od neonki. One traže malo više cikliranu vodu po 2-3 mjeseca, a velike su šanse da ti uginu sad iz tog razloga.
 
Ok, kupila sam akvarijum i sve lepo namestila i jako lepo izgleda a verovatno sutra kupujem ribice
 
Moja drugarica bi volela da ima akvarijum od 180l dimanzija 90*40*50(duzina, sirina, visina) pa je zanima kolika treba da bude debljina stakla da ne bi doslo do pucanja i koliko bi odprilike kostao takav akvarijum