Prića o jednoj zvijezdici...

jasenka

Active Member
3 Septembar 2003
1,543
0
36
Zagreb
Prica o jednoj zvijezdici...

to sve ja mogu pronaci u Zagrebu kada odem u obicnu ribarnicu...Subota oko podne,sjetim se ja da je vrijeme za raditi rucak(dragi mi je na poslu,nece ga biti jo barem dva sata),i glavno pitanje koje se ponavlja iz dana u dan-to skuhati?!Sjetim se da imam u blizini ribarnicu gdje redovito kupujem dagnje,i riba im je stvarno O.K.!Udem u ribarnicu i uzmem odma dvi kile sardelica(da imam u krinji poneto kada mi se prohtje jesti riba).Doma izbacim te ribe iz vrecice i imam to vidjeti...mala zvijezdica(zmijaca),svega dva polu kraka i trup.Jadno malo celjade,skoro smrznuto,totalno defekno!Gledam ja nju u ruci i razmiljam si kako sam danima htjela takvu zvijezdicu nabaviti za svoj novi morski akvarijic,i eto Bog mi ju je poslao(istina,nije ba neki primjerak,pitanje je da li je uopce iva...)nita,uzmem cau i zagrabim one vode to mi je u pripremi u morskom akvariju,te ubacim stvorenje unutra...
Prolo je neko vrijeme,bacim pogled na zvijezdicu,kadli ona na rubu cae?!Ma,nije moguce,gurnem ja nju opet na sredinu...Opet je prolo nekih sat vremena,i opet ista prica!!Kako je to moguce.to je stvarno iva?! ok i ushicenje!to sada s njom napraviti,kako je nahraniti?!Ah da, postoji netko tko bi mi mogao pomoci!!
"Halo,Blue!jasenka na telefonu sluaj...."Blu mi je lijepo rekao cime se hrani kako s njom postupati..eto sada je drugi dan kod mene,je u oku,je slaba,je sa par krakova manje,ali je i iva!!!!

Tek toliko...jedan moj nedavni doivljajic.
Ako ima kakav savijet,javi!
 
Tvoj prvi stanar je stigao brze nego sto si se nadala !!! :p :p :p
Nazovi je Zvezdana :D

Sada se samo brini o njoj i pazi je. Ako joj prija u akvarijumu , kraci ce da porastu ponovo mada je prosla stravu i uzas.
Neznam za te iz Jadrana ali bi trbalo da je isto. I prati je koliko mozes. Ponekad se tako zavuku negde da nemozes da ih vidis. Ja sam jednom izvadio jedan kamen iz akvarijuma, ostavio ga tako napolje jer nista nije bilo na njemu osim zvezde koju nisam video :oops: a ona mi je bila draga jer sam je negovao od njene mladosti.

Eto, bog misli na tebe :p
 
Stvarno je cudo kako mi je pristigla!! :D Neka,draga mi je,je jo u oku,ali je i iva!Dragi ju je nazvao Zvijezdica.to ti preporucuje za hranu?!
 
Ja se uglavnom susrecem sa Brittle zvezdama i njih u akvarijumu nemoram posebno da hranim. Vecina zvezda sama nalazi ostatke hrane koje padnu na dno i nisu izbirljive. Posto ti nemas ribe pa ni ne ubacujes hranu, mozes da ubacis par sitnih komadica ribe, skolje, lignje, sve zavisi sta mozes da nabavis. Kada kazem "sitnih" mislim u pravom smislu.
Probaj da nadjes neke podatke u vezi te zvezde i njenih zahteva. Mora da ima tih podataka negde. Pojedine vrste zvezda jedu sve zivo i one bas nisu pogodne za akvarijum jer moze da ti unisti neke korale.
E da, one su uglavnom aktivne po mraku.
Druga stvar je da li ta zvezda iz Jadrana moze da prezivi u toplom akvarijumu ali to ces da vidis vremenom.
Napred Zvezdice :p
 
Bacam joj sitne komadice sardelice,i nisam je jo stavila u akvarij,jer mi se tek radi voda(mijea sol),staviti cu je poslije kada naselim akvari,za sada je u cai i redovito joj mijenjam vodu!
 
Prica o mojoj zvijezdici se nastavlja.
Jedno sam vrijeme mislila da je uginula, poto je dugo nisam vidjela u akvariju, ali kada smo selili akvarij, nala sam jednu vie, to je pokazalo da je iva.
Neko sam vrijeme imala dosta tih zvijezdica, no sve sam podijelela, ostale su mi samo moje 4 koje su u akvariju od startanja s njime. Svaka zvijezda ima svoj uzorak i kombinaciju boja, pa ih je vrlo lako raspoznavati. Ciste dno, ali im ja svejedno s vremena na vrijeme dam komadic tabletice za ribe s dna ili komadic lignjice. Koralje i ostale stanovnike akvarija ne diraju.
Nisam primjetila da im smeta to to su Jadranske ivotinje koje ive u tropskim uvijetima.
Smatram ih korisnim i lijepim dodatkom koji popunjava raznolikost u morskom akvariju.
 
Nije ba ista zvijezdica u pitanju, nego s ponosom mogu (ne jo slikom), predstaviti malenu bebu koju sam sino? pronala u prvoj komorici filtera.
Malena je veli?ine oko pola cm...kako je dospjela u filter ne znam, ali po veli?ini, mislim da ima barem mjesec dana, ako ne i vie.
To je prva moja "uzgojena" zvijezdica u akvariju, s tim, da nisam imala ba nikakvog posla oko nje :? ...i ne znam da li je jedina
Ostavila sam je tamo gdje sam ju pronala, jer ako je do sada tu ivjela i pronalazila dovoljno hrane, to da je vra?am u akvarij gdje bi bez problema mogla postati plijenom nekoj ribici, zvijezdi ili tko zna kome sve ne !
Predivno je to kada se po?nu doga?ati ovako zanimljive stvari i kada se prona?e tako neplanirani potomak u cijelom tom malenom sistemu.
 
E, da! Stvar je i ovakva, upozorio me je prijatelj da je mogu?e da to nije vrsta zmija?e o kojoj je rije? u postu, nego postoji vrsta u Jadranu koja je znatno manja, koloristi?nija i ima ve?e bodlje" po krakovima. Poto je prerano za tvrditi ovo ili ono, neka malena naraste...
 
Mislim da si upozorena bas kako treba. Pre svega ti nabavljas ili si vec nabavila i druge korale koji su iz tropskih sredina. Nemoj da se iznenadis pa da ugledas zvezdice tropskih mora. Ja tih malih zvezdica imam na stotine, samo se pojavi odnekuda. One uglavnom dolaze sa koralima gde se skrivaju a mi ih nesvesno prenosimo iz jednog akvarijuma u drugi.

Da bi se odredilo o cemu se radi potrebno je vreme pa kada ona porsate sve je lakse mada ni tada nije bas lako da se vidi o kojoj se zvezdi radi.
 
Ma, kako sam samo nespretna s tim brisanjem prole slike...eto dva puta se tamo moram vra?ati i izmijeniti post :? ...mrzim to
Ovo je najnovija slikica, kao to se vidi, malena je malena, a to ?e iz nje izrasti, ako naraste treba pustiti vrijeme da odradi svoje.
 

Attachments

  • zvijezda_274.jpg
    zvijezda_274.jpg
    47.1 KB · Pregleda: 106