Provodljivost

Vidim ovde po radnjama stalno pominju provodljivost i imaju na prodaju te merace provodljivosti koji nisu uopste jeftini. Da li je to bas toliko vazno u slucaju kada se mere pH,KH,GH,NO2,NO3 itd.
Znam sta znaci provodljivost ali u cemu nam to merenje pomaze prakticno? Ono koliko ja zakljucujem to je neki vrlo uopsten parametar pa ne vidim neophodnost tog merenja ili se varam?
Kazu prodavci: "Donesi uzorak da izmerimo provodljivost"
:confused: I ajde izmerili smo je i sta onda? Mislim sta nam vredi provodljivost ako neznamo od cega konkretno potice?:confused:
 
Sve sto ima naelektrisanje utice na elektroprovodljivost, dakle svi anjoni i katjoni. To moze da sluzi kao orjentir koliko je neka voda mineralna, mada su ljudi ovde to uzeli kao orjentir za tvrdocu vode, pa kazu: Tvrdoca mi je 30 mikrosimensa (!!!) gde sam bacio to i to na mrest. A od mresta nema leba, samo od brasna kvasca i vode, dobrog leba ces da se najdes glodarcicu. :ziveli::ziveli::ziveli:
 
Vazna je provodljivost jer ti tu vidis prisustvo minerala.

Vidi, pricali smo mi puno o KH, GH, MH, HH, Hahaha itd. To su industriski nazivi usko usmereni za neku datu potrebu. Mi to koristimo jer se nekako uklapa u nas hobi a pored toga je i jeftino.

Merenje provodljivosti se vise koristi u "divljini" gde je veca fluktacija vode a minerali mogu da budu razne prirode. Pogledaj istrazivanja Amazona pa vidi. Provodljivost je neizostavni podatak.
 
Posto sam na ovom forumo poznat kao "odlican poznavalac hemije":rofl2:moram nesto da pitam. Nasao sam u Beogradu kod hidroponike uredjaj za merenje elektricne provodljivosti. Skala je u mikro simensima. Tamo pise da se dobijena vrednost mnozi sa 0.7 da bi se dobila vrednost u ppm. E sad gde je tu GH Ukupna tvrdoca, koja mene interesuje? Znam da to sve zavisi i od ph i od raznih rastvorenih soli. I sad kad se sve to posmatra imali ovakav merac uopste svrhe za akvaristiku?
 
Pa koliko ja shavtam ustvari indirektno meri samo GH . Ispravite me ako gresim. Ako ne gresim mala je korist od toga u akvaristici osim ako zelimo da na brzinu procenimo tvrdocu vode.
Ne vidim da se iz provodljivosti kao jednog parametra moze izvuci kolika je KH ili pH ili bilo sta drugo osim GH.
 
Nisi me razumeo, a verovatno sam to malo konfuzno napisao. Mene i interesuje GH, a ne ph i kh. U stvari posto meri u mikro simensima kako da preracunam to u GH i da li je moguce uopste to preracunati. Nasao sam brdo podataka na netu ali nikako da ubodem pravi. Pise da taj odnos zavisi od ph, temperature, koje su soli u pitanju ali niko ne kaze koja je formula za preracunavanje, a ja moje pitanje uvio u oblandu da ne ispadnem bas mnogu glup sto to pitam:sorry:
 
Nasao sam na netu da je 1dGH=17.86 ppm : ppm=uS/2 ; uS=2xppm i iz ovog bi se moglo izracunati. E sad da li tu postoji neka kvaka voleo bih da cujem od bobana ili coe ili nekoga ko zna.
 
Da tako se orjentaciono racuna 1 nemacki stepen kao 18 mikrosimensa, ali to jednostavno nije tacno, jer aparat za merenje provodljivosti registruje sve sto ima naelektrisanje, a u GH ne ulazi sve sto ima naelektrisanje... tako npr. NaCl, K2SO4... ce da poveca provodljivost, a nema veze sa GH i sl.
 
E sad, da se vratim na aparat za merenje, kada sve ovo utice na pokazivanje ukupne tvrdoce da li ima smisla kupovati ovaj aparat? Znaci so ne dodajem u vodu, za mrest pravim RO vodu sa cesmovacom. I da li se zna uopsteno u normalnoj akvarijumskoj vodi koliko ima ovih elemenata (jedinjenja) koja uticu na pokazivanje, a ne uticu na ukupnu tvrdocu vode koja nas interesuje.
 
Ovo u vezi tvrdoce vode se stalno ponavlja, ista meta isto rastojanje.

Ovo sto je naveo coa je tacno i to je tako. Sve sto se jonizuje povecava provodljivost ali nemora da utice na tvrdocu.

Vidi sada, ako ti koristis samo RO vodu i cesmovacu onda ti u sustini i mozes da koristis provodljivost kao neki indikator povecanja ili smanjenja soli. Jednostavno jednom iztestiras vodu da znas sta sadrzi i to je to. Mozes da se raspitas i u vodovodu, da ti kazu koja je tvrdoca.

Sto se tice alkalnosti vode (KH) sve sto izmeris analizom to i utice na tvrdocu. Za GH najveci problem je gvozdje koje moze da bude prisutno u vodi mada je sve to malo u odnosu na Ca.
 
Beogradska voda vazi za kvalitetnu vodu i svi sastojci su ispod dozvoljenih granica za ljudsku upotrebu. Raspitacu se za sastav i sta sadrzi. Kupicu taj elektronski tester pa cu uporediti sa tecnim GH testerom pa cu videti sta cu dobiti.
 
Kako to da nema veze?
... ali cini mi se da sulfati i hloridi spadaju u stalnu tvrdocu tj uticu na ukupmu.:ebote:

Pa postavi si pitanje odakle poticu ti sulfati i hloridi. Nema tvrdoce bez kalcijuma i magnezijuma, ako ti anjoni ne poticu od Ca i Mg, nista od tvrdoce. Ako je u pitanju MgSO4x7H2O koga mozes da dodajes kao jednu od komponenti za djubrenje biljaka to je OK i povecava tvrdocu, kada dodas K2SO4, onda ne povecavas tvrdocu.
Kontas ba, baaa, baaaaaaaaaaaaaa ? :)
 
Skontao, kako u akvarijum za mrest ne dodajem nikakva djubriva aparat bi trebalo da pokazuje relativno tacne vrednosti.:?:
 
Ako ne bude ovako, bice jos jedna propala investicija, a bar cu doprineti da se zavrti malo trgovina u ovoj sveopstoj ekonomskoj krizi.
 
baaa baaa ja sam pozaboravljao stvari a sad kad ih opet gledam... pa gleeedam kaze tamo 'metal ions" ali ne kaze samo za Ca i Mg. malo mi je mutna tu voda . mislim ta u glavi. ZASTO ONDA TAKO OLAKO DEFINISU TE STVARI. PA KOJI ONDA ANJONI , KATJONI ILI STA LI VEC CINE GH. ZA Ca i Mg SMO SE SPORAZUMELI A STA JOS? JEL MOZE NEKI SPISAK TACAN?:confused::ebote::rolleyes:
 
Zato sto si samopatnik prvog reda, da bi mogao da se samonapatis, ba, baaa, baaaaaaaaaa :)

Druze zopex, nije to neka investicija, a nije ni losa. Vas iskaz je opet relativno netacan jer zavisi od vode koju koristite. Sve u svemu, ta stvarcica je jos uvek u upotrebi kod nekih odgajivaca koje znam, i njima to sluzi... mada je najbitnija stvar, a to pisem po iskustvu, da se ne opterecujete time, jer slatkovodna hobisticka akvaristika dopusta sve i svasta, bez posledica.

Ako hocete u nesto da ulozite, a da stvarno bude smisleno, i da vas pritom ne boli glava od problema, ulozite u kontinualnu zamenu vode, pogotovo kod vecih akvarijuma. To slabo ko da radi, a toliko je korisno. Ja sam kod druga Radmanovca posmatrao njegov sistem i video velike blagodeti toga i tad sam rekao da svaki moj ozbiljniji sistem mora da sadrzi to. Eto recimo, mesecima i mesecima i mesecima, nikad mu se nije stvorila algica cak ni na staklu, i pored jake rasvete i relativno velike kolicine zemlje za cvece, jakog supstrata, u podlozi... biljke sa korenovim sistemom su neverovatno fantasticno izgledale... diskusi su napredovali fantasticno... jednostavno ceo sistem je bio predobro organizovan i pravo je uzivanje bilo to za odrzavanje... obilje hrane za biljke, obilje hrane za diskuse, a sve ide bez ikakve muke i angazovanja. Steta sto je rasformirao akvarijum, pa da se sudi ovakvom sistemu nakon 2-3 godine.

Ovaj prethodni pasus nema direktne veze sa ovom temom, ali ima veze sa prepoznavanjem bitnog od manje bitnog i nebitnog, kao sto ima i veze sa procenom gde treba dati pare, a gde ne, sto je opet smisao samopatnje :boban: