Quick Start

Nema puno proizvoda koje drastično menjaju naš hobi, sve su to manje više razne varijacije već postojećih, samo neka sitna podešavanja. Nešto razmišljam i deluje mi da je zadnja drastična inovacija bila uvođenje LED osvetljenja koja je poslala u istoriju ceo dijapazon kojekakvih lampi, da ih baš sada ne nabrajam. Čovek prosto i da ne veruje da će se nešto novo desiti.​
Gledam tako neke proizvode za akvaristika i uvidm da se jedan mali proizvod jednostavno vrlo tiho pojavio u akvaristiku bez pompi i crvenih tepiha a prosto ne mogu da ga ne svrstam u baš, gore navedenu, drastičnu inovaciju. Verovali ili ne reč je o živoj kulturi bakterija koje mi poznajemo po raznim nazivima a koristimo ih kada počinjemo da cikliramo ili menjamo akvarijumsku vodu. Eto baš tako.​
quick start-1.jpg

Mislim da je dosta već rečeno o cukliranju vode, nitrifikaciji, denitrifikaviji i svakom segmentu u svemu tome. Da tu ne dužim, manje više sve je to nama poznato i za to je potrebno vreme da se kolonije bakterija pristojno nasele i da počnu da rade svoj posao. Mi akvaristi jesmo "lopovi", drugi smisle a mi uzmemo to i primenimo. Pa zar protein skimmer nismo maznuli od ljudi sa prečišćavanje otpadnih voda a eto i dalje se vrtimo oko njih pa ni bakterije nismo ostavili na miru.​
Da se malo podsetimo, tek u par reči da bi videli u čemu je razlika i kaka je efekat ove novine. Za nama poznatu nitrifikaciju koritimo bakterije roda Nitrosomonas sp., Nitrobacter sp. a za denitrifikaciju Pseudomonas i Clostridium i druge njima slične. Suština je da sve te bakterije žive na čvrstoj podlozi i tu se odmah otvara i priča o filtr masama, poroznosti i ko zna šta još. Ova inovacija baš to menja i sada su u igri dve vrste nitrifikacionih bakterije koje žive i u vodi pa da kažem par reči i o njima.​
Prva je Nitrosomonas eutropha, gram negativna, i ova bakteria prevodi amonijum jon u nitrite. Ova bakterija je eutrofska i izraziti je stanovnik vode koje su bogate organskim materijalom i mineralima gde spadaju i kanalizacione vode. Toleriše i povećanu koncentraciju amonijum jona a može da funkcioniše i u anaerobnim uslovima.​
Druga je Nitrobacter winogradskyi, gram negativna bakterija koja prevodi nitrite u nitrate. Za razliku od ove prve navedene, ova bakterija može da naseli i čvrstu podlogu a pogodna je i za morsku akvaristiku.​
I eto, to je dobitna kombinacija. Sipaš vodu u akvarijum, dodaš ovaj proizvod gde su bakterije u dormantnom stanju, ako je voda iz česme onda nešto za neutralizovanje hlora ili hloramina, ugrejemo vodu i dodamo ribe. Sindrom novog akvarijuma više ne postoji ili barem nije značajno izražen.​
Za sada nisam siguran koji proizvodi su sa ovim bakterijama osim API QUICK START pa eto, probajte.​


 
Dobra recenzija novog proizvoda, nepoznatog kod nas, jer nazalost nema oficijelnog uvoznika za API proizvode.
Izbacili su na trziste pravi preparat, jer kod kupovine prvog akvarijuma narocito sad pred novu godinu ogromno je razocarenje kod ljudi kad im kazete da ne mogu odmah da ga nasele ribama.
 
Interesantno je kako sam, u nekoj ne opravdanoj brzini, nacinio toliko stamparslih gresaka koje sam nadam sada ispravio. Da sam popio koju pa ajde, tu je razlog ali nije to slucaj :)

U pravu si Zorane, barem je to moje misljenje a vidim i tvoje koje se jednostavno namece, ciljna grupa su novi akvaristi i zelja da se njima obezbedi lagodan akvaristicki pocetak.
 
Last edited by a moderator:
Jos jedna mala dopuna povodom ove prepiske. Svi tekstovi do sada bili su ograniceni za bilo kakav komenrae osim za administratore. Sada kada si ti "probio led" i sa svojim privilegijama odgovorio na tekst, vidim da i nije tako lose da se dozvoli ocena teksta i komentar pa sam to sada i odobrio za sve clanove.