Razmnozavanje sijamskog borca

Zeznuo sam vodu opet, izgleda. Juce sam malo jace nahranio i dok sam montirao na prelivnu cev mrezicu da ne uvuce malce u filter, podiglo se malo sa dna nekog belicastog taloga. Nije se strasno zamutila voda, ali su mi posle toga dva uginula i ostali su izgubili onu zivahnost-vitalnost. Pohvatao sam ih sve i stavio u litar vode a aq opet stavio na turbo preciscavanje. Ranije je bilo blago na crevo klasicno za aeraciju sa slavinicom tako da sam protok regulisao. Sad sam dodao pravi aktivni ugalj ne onaj kineski. Samo ne znam da li se moze preterati sa ugljem. Jer sam na filter zapremine 8 l, stavio kilogram uglja. Sad pumpa tera kao iz vodovodske slavine, valjda ce precistiti vodu koliko toliko. Eto usli su u cetvrtu nedelju i opet problemi. Nadam se da se voda iscisti, kad stignem kuci veceras da ih vratim. :'(
 
Kako sam u aq pojacao filtraciju na max, pumpa je 230 l/h
Aq je zapremine svega 35l. Rotatorija se pojavila kao i prosli put u vecoj kolicini. Zanimljivo...
 
Najzad se izleglo oko 40% iz Serine kesice.
Stavio sam demineralizovanu vodu i na vrh kasikice sodebikarbone. Na konstantnih 27,5 C.
 
Ko kaze da niko nista ne pise :p
Prvo leglo je krenulo da udise vazduh sa povrsine, ne svi jos uvek. Vise porastu za jedan dan hranjeni zivom artemijom nego za pet smrznutom.
Drugo leglo, tacno posle 4 nedelje od istog para, izlegli se nocas :sampion:

07381049b4a7f94e4ade7823814c7e17.jpg


Evo i ponosnog tate, ni ovaj put nije neki brojcano jak mrest, ali takva je zenka.


Ne znam koliko se vidi, ubacio sam mali akvarijum u veci u kom se nalazi grejac, tako da sam najzad uspeo da odrzim skoro konstantnu temperaturu 29 C, + - 0,..
Mrezice u mrestilistu nisu nista novo, ali mislim da sam osmislio dobar nacin da filtriram vodu a da malce ne uznemiravam ni najmanje. Ako budem odhranio ova dva legla, za njihov mrest ce biti to spremno nadam se.
 
Manji akvarijum u veci, to je vodeno kupatilo i nema razloga da imas problema sa odrzavanjem temperature.

Po istom principu ti mozes da ubacis u akvarijum manji kontejner cije su sve stranice od mrezice, mozda je i najbolje ako samo donju polovinu ukljucujuci i dno pokrijes mrezicom, pa samim tim ukupna kolicina vode bi bila veca odnosno onoliko koliki je veliki akvarijum.
 
Da isti princip, sa donje strane mrezica, bocne stranice duze za par cm, tako da mrezica ne lezi na dnu kako bi ispod strujala voda. Povratno crevo iz filtera bi moglo da vraca vodu sa suprotne strane, voda prolazi ispod mrezice i gura ka prelivnoj cevi. Prelivna cev bi mogla imati nastavak u vidu pljosnatog levka radi boljeg usisavanja. Deo obdanista sa mrezicom bi mogao biti duplo kraci od aq u kome se nalazi, tako da bi se mogao pomeriti u stranu radi sifoniranja dna, zbog otpada koji se zalepi.
 
Malcima je danas 3 dan. Muzjak je odvojen juce. Uginulo je u startu mozda 5-6 i to je za sad to. Pogresio sam u proceni i ovaj mrest je duplo brojniji od prvog.Ubacio sam sundjer filter onaj najmanji iz drugog aq u kome sam ranije pisao da cveta infuzorija. Jutros sam im dao kap kuvanog zumana.
Intresuje me da li biste vi hranili ako vam voda u kojoj su malci izgleda ovako??? Ovo je kap vode pod malim uvecanjem, na zalost snimljeno mobilnim tejefonom, ali se nadam da se vidi. Ili staviti preko celog ekrana na HD.

 
Ta voda je puna infuzorije i to je sasvim dosta za pocetak. Ipak dodati nesto, kao sto ti dodajes zumance, nije na odmet jer male ribe ce imati vecu sansu da nesto pojedu. Najbolje je da ih posmatras i vidis da li im je stomak pun, to ti je najbolji pokazatelj.
Naravno da je sve ovo dovoljno za neko krace vreme gde im treba nesto vise pa mikro crvi su super za to.
 
Jedu sad vec uveliko artemiju. Nego ne znam zasto mi svakog dana ugine po nekoliko malaca. Jutros sam video i jednog koji je imao pun stomak, od onih naprednijih. Ne prepun stomak vec onako kako bi trebalo da izgleda zdravo hranjena mladj, a ipak uginuo. Ima onih koji lose jedu jedno 10% i u glavnom njih nalazim mrtve, ali i po neki ovako lep komad, sto me dosta u bedaci. da li je voda losa, stavio sam "Rosu" ona je dosta siromasna mineralima, mozda nije dobra? Primetio sam i da grejac poprilicno pece kad se ukljuci i kad se dodirne rukom, da se ne opeku na njega. A opet kad ubacim artemiju dosta bolje pliva u aq sa malcima iz prethodnog mresta koji su u drugoj vodi. U ovj kao da brze padnu na dno i pre uginu. Aeracija je dosta dobra...
 
Iz prvog mresta greske su bile prave pocetnicke, prebacio sam ih u tek oformljeni aq sa podlogom i prvih dana su uzivali u obilju infuzorije, dok podloga nije pocela da truli... Odvojio sam ih u manji aq, prezivelo je 20 malaca i do danas nije bilo problema.
Evo ih:
249a60b2781f88b21429795675bd1063.jpg

18fd36058babc9c8fad4ea318c22412d.jpg


Iz drugog mresta u prvoj nedelji sam izgubio sigurno trecinu malaca, razlog mala kolicina vode i grejac koji je zbog toga pregrevao dok je na drugom kraju bilo par stepeni hladnije. Od kako sam povisio nivo vode nije uginuo ni jedan malac.
Evo ih, malo vise od 80 komada:
46ccc3a89bccea1b2e8d798cb469eaf0.jpg

deffe3a557d297014531cf5763d9920f.jpg


Slike su mutne jer je duplo staklo, izmedju voda i slikano mob. Sorry
 
  • Like
Reactions: Goxxx
Tako to ide. Pored svih saveta najvaznije je kada sam uradis mrest i pronadjes nacin koji je u tvom slucaju najpovoljniji.
 
Polako ucim, ovo su mi prve ribice, ako ne racunam one recne :D
Tek sa mesec dana sam primetio da prvi put uzimaju vazduh i to ne svi, vec samo oni napredniji.
Ubacio sam u ishranu i serinu hranu za bete ovih dana i nisam primetio da ima nekih problema kod prelaska sa artemije na suvu hranu. Sad dobijaju dva puta dnevno artemiju i jednom usitnjenu serinu.
Sad bi da oslobodim manje aq, pa se dvoumim da li da spojim ovih 20 starijih sa mladjim, ne znam sta da radim. Znam da ih treba sortirati po uzrastu a ne obrnuto, ali slabo stojim sa prostorom u jednosobnom stanu... A pomalo se plasim i kanibalizma. Sad sam stavio aq od 15l u veci od 35l u manjem je stariji mrest a u vecem mladji, tako da se sad gledaju preko stakla.
 
Pa ne mogu da verujem, pocelo je. Videli ste slike od pre par dana, tek sto su prestali da lice na punoglavce, malo dobili boju i evo ih vec se sepure i pocinju carke. Polako spremam tegle... I pazi sta se desava. Jutros ih nahranio, pre toga svi zivi i zdravi. Reko jedan se gusi, mora da je progutao veci komadic. Lezi mu rep na dnu, kad sad vidim pliva neka nit po vodi, ne kapiram da je to ventralno peraje. Malog sam vec izdvojio u teglicu sa manje vode da lakse dodje do povrsinue i sad pogledam, da li njemu fali peraje. Odgovor pozitivan...