Razmnozavanje sijamskog borca

Prvi malisani su poceli da se legu posle 30 sati, temp. 29 C.
Borac je pravi roditelj i skuplja ih dok oni neprestano ispadaju kao kisne kapi iz gnezda.
Evo kako to izgleda, za one koji nisu imali priliku da vide:


Nikako ne treba skidati stakleni "krov" dok mali ne proplivaju kako treba i bude potrebno da se muzjak izvadi, jer hladan vazduh utice na kondenzovane kapljice sa druge strane krova da padaju direktno po gnezdu i mogu da ga totalno razore.
 
  • Like
Reactions: Goxxx
Kako postaviti ugaoni ili sundjer filter, ako se zna da je nivo vode u mrestilisnom aq ispod 15cm?
Ako lezi koso, tek toliko da je vrh zaronjen u vodi, stvaraju se veliki mehuri.
 
Izleglo se oko 50-60 boraca. Jednog sam slucajno izbacio i jednog jer je plivao spiralno.
Sutra uvece ce im biti nedelju dana. Hranjeni su iskljucivo barenim zumencem dva puta dnevno, velicine zrna prosoa.
U medjuvremenu mi se razvila drua kultura paramecijuma uspesno i u jednoj kapi ih ima preko 50. Intresuje me, do koje starosti mali borci mogu uzimati paramecijum, tj. kad im prestane sitan da ga ne jedu? I koliko kapi paremecijuma da stavim na 50 malih boraca?
Takodje sam ubacio artemiju u flasu da se izleze, trebalo bi biti spremna veceras do sutra ujutro najkasnije.
 
Dodavao sam i po 2l vode i nijedna mi ribica nije uginula. Odstojala voda sa ovdasnje peskare i temperirana na 29 C kao i ova u mrestilisnom. Ni jedna ribica nije uginula dok nisam dodao 1ml vode iz kulture paramecijuma. Uginule mi kako manje tako i najvece ribice. Kako mi se paralelno formira i ukrasni aq u njemu se razvila masa necega sto ima izgled bagminton loptice, vidljive golim okom. Svu sam mladj sto je prezivela, oko 30 kom od 50 izlezenih prebacio u potpuno drugu vodu koju pravi covek iz grada za aq. Potpuno drugi sastav, ali vidim da su prestali da uginjavaju. I po malo love. Mislim da je bolje i takav rizik nego da ih gledam kako uginjavaju. Opet, cistio sam redovno mrestilisni aq, davao najminimalniju kolicinu hrane, ili se pokvarila voda od hrane ili je od vode sa paramecijuom. Ne verujem da je zbog dolivanja vode, jer tri dana posle toga je tek krenuko uginjavanje. Jbg, kad nemas koga da pitas a na netu skoro svi.prepisuju jedni od drugih kao Resavci. Jedan stariji akvarista mi rekao da nisam smeo dodavati vodu pa makar ostalo 2cm visine. Samo ne znam kako bi grejac radio...
 
Kasnije sam dobio uputstvo kako se povlacenjem vate na gore u tegli grupise paramecijum i da je tako dovoljna kap-dve. Da se njime hrani samo u prvih par dana, sto sam i ja logicki kontao, ali kad je artemija zakazala nisam znao sta da radim.
Ne znam sta bi mogle biti te zivotinjke sa trepljama na gore poput bagmington loptice, mozda rotatorije?
Ima li neko da proda malo mikro crva za pocetnu kulturu???
 
Koliko sam shvatio ovo ti je prvi mrest i nista nije strasno sto se sve to dogadja. Naucices nesto, jer pored svih saveta moras sam da udjes u sustinu problema. Ocito je da voda nije bila dobra cim su prestale da uginjavaju kad si ih premestio u drugi akvarijum. Verovatno je to sto se razvilo u novom akvarijumu rotatorija i cim mali jedu znaci da je dobro za njih.
Mikro crva imam ali sad je to komplikovano za slanje zbog hladnoce tako da moras da nadjes nekog u Zr da ti da pocetnu kulturu.
 
Toliko se namnozila rotatorija da bi je bilo za 500 malih boraca. Ubacio sam jacu aeraciju tek toliko da ne remeti male borce, jer ocigledno infuzorija cveta i sve to trosi kiseonik pretpostavljam.
Poslao sam Veljku PP, ali se nije pojavljivao na forumu duze vreme.
Ne znam ako bi mi ti poslao to brzom postom kakve su sanse da prezivi barem nekoliko pa da ih u vise navrata namnozim.
Hteo sam jos jedan par da stavim na parenje, ali ne zurim iz razloga jer vidim da boraca ima poprilicno.
Ne planiram nesto ozbiljno da se bavim time, ali bi pokusao da pravim neku selekciju, jer cisto razmnozavanje ribica bez selekcije nema smisla, koliko vidim.
Isao bih na neku sto tamniju varijantu plave, ne znam da li postoji crni borac, vidjao sam dosta tamne borce.
 
Javio se neznam kako mi je promaklo ovoliko poruka.Samo jos da te upozorim da je dvadesetprvi dan presudan za sve dvodihalice pa i za borce pa moras da obratis paznju da im obezbedis adekvatne uslove.
 
Danas je malim borcima dve nedele, od kako sam ih prebacio u drugi aq u kojem jos uvek voda puna raznih zivotinjki jedva vidljivih golim okom, nije uginuo ni jedan, bar za sada. Vidno su napredovali, stomaci su im solidno popunjeni i bele su boje, sto znaci da dobro tamane ove mikroorganizme, samo se nadam da se situacija ne okrene u kontra smeru. Pojavile su se i gomilice braon boje sto predpostavljam da su alge.
Veljko mi je dao startnu kulturu krupnijih crva a i mikrocrvi su u najavi.
Zahvaljuem mu se ovom prilikom :)
 
Bice to dobro. samo si trebao da krenes sa artemijom ali onda moras da zaustavis filtraciju da ti nebi sve uvukaon filter. a od nedelje ce biti i mikro crva.
 
Zar filtriranje nije podjednako pogubno za sve vidove zive hrane te velicine?

Nema potrebe da se filter iskljuci jer on ionako ne obrce puno vode kroz sebe. Da je suprotno onda bi i infuzorija stradala. Sve u svemu bolje je da se sve radi u velikom akvarijumu bez filtriranja uz povremenu izmenu dela vode.
 
Morao sam da pustim i drugi par na mrest juce jer zenka samo sto nije pukla pod pritiskom jaja.
Medjutim ili je muzjak stariji i nezaintresovan ili je do zenke jer ne moze da pliva normalno od stomaka i ne privlaci dovoljno muzjaka. Danas su poceli mrest, ali nije zavrsen do kraja i muzjak je vise usredsredjen na popravljanje gnezda i rasporedjivanje jaja. Posle par sati od kako se nista vise nije desavalo sam je izdvojio i ako je i dalje nabrekla kao da ima kliker u stomaku.
Ne znam koliko je jaja pustila, ali u dva navrata sam je video da je pustila po 30-40 komada od jednom. Znaci samo iz ta dva puta bar 70 jaja, koliko je pre toga pustila ne znam, samo verujem da ima jos mnogo u sebi...
Tu bi bilo 500 malisana sigurno, pitanje sta raditi sa njom, lepo mi zao dok je gledam takvu.
 
Ljudi treba mi jos saveta.
Kozice kao cistaci, da li se mogu koristiti u aq kod malaca i koje starosti trebaju malci biti?
Da li mogu pojesti malce ili ako mogu, da li je pametno ubaciti vise jako mladih kozica?
 
Ne bi trebalo da bude problema kad malci proplivaju. Dog god samo vise na staklu ili u gnezdu ne bih ubacivao kozice. Posle toga mozes da ubacis i odrasle kozice.
 
  • Like
Reactions: Sokolar