Razmnozavanje sijamskog borca

E, imam jos jedno pitanje...
Koja vrsta ribe bi smela da se ubaci u mresni akvarijum da skuplja ostatke hrane po dnu,a da ne jede mladj ? (znam za puzeve )
Ubacio bih 1-2 da ciste aq ali ne znam koje smem da stavim sa malima.
 
Mogao bi da ubacis sasvim male ancistruse, ali kad borci pocnu da se hrane artemijom. U svakom slucaj ne gine ti ciscenje akvarijuima. To radi tankim crevom, najbolje onim od vazdusne pumpe. Promene vode nesmeju da budu velike.
 
Nego imam jednu nedoumicu ,a ne secam se kako sam prosli put uradio...
kada treba da se skloni stiropor koji je bio gnezdo ? mislim se da nesto lose ne bude
ako sklonim rano ili da ne bude kasno iz nekog razloga ?
 
Cim ribe napuste gnjezdo mozes to da sklonis. To ves da vidis jer ce ih biti svugde po akvarijumu.

Da bude kasno ne moze i akdo te ne nervira da ti tako pliva po akvarijumu mozes da ga tu drzis dokle god zelis.
 
hvala ;)
ja mislio da im ne smeta da izlaze za vazduh ili tako nesto ,a nisam razmisljao da li jos uvek uzimaju kiseonik iz vode :)
 
Last edited:
Neverujem da je zbog puzeva. Moguce je da se voda "pokvarila ili promenila" sastav ili da su imali problem kod udisanja vazduha sa povrsine .
Nemoj da te to obeshrabri nego pokusaj ponovo.

Ja gotovo nikada ne pravim infuzoriju. Drzim jednu kantu punu javanske mahovine u koju po nekad dodam malo hrane za ribe i kad mi treba infuzorija samo ubacim saku mahovine kod mladji, jer je ona puna koje cega i nikad nisam imao problema.
 
Ne znam sta se desilo sa prethodnim postom u kome sam opisao desavanja ali,nema veze,ponovicu...
Malci promrdali,kretali se po vodi 2 dana,bilo ih 30-40 i sve je bilo super.
Drugo vece ubacim 2 puza,ne razmisljajuci o posledicama, i ujutru kad ustanem vidim da se krecu samo 4 mala borca.Ne znam zasto sam ubacivao puzeve,to mi nije trebalo uopste ali ,djavolja posla...

zopex,hvala na odgovoru i podrsci ;)

ma tek sad imam zelju da ih izvedem ..
sta da se radi,covek se uci dok je ziv i opet ode u neznanju .
jel ta mahovina ima da se kupi u radnjama ili kako se vec dolazi do nje ?
Evo,sad sam razgovarao sa jednim akvaristom i on mi kaze da su ih verovatno puzevi izgazili,tj. izmeljali..kaze da puz naidje kod malih i samo ga,bukvalno zajase i tu mu je kraj.
vidim ih po dnu :(
 
Last edited:
Ako su mali proplivali onda im puz sigurno ne moze nista. Opasno je dok jos vise bespomocni.

Javanska mahovina Taxiphyllum barbieri obicno moze da se kupi u akvaristickim radnjama i mnogo je koriste akva skejperi. Sad sam malo guglao i vidim da je ima na Kupindo.com. Saku prodaju za oko 150 dinara
 
E hvala ti puno ! Nabavicu ja neku kolicinu...
koliko vremena je potrebno nekoj velicini pesnice,da se razmnozi duplo ?
Pa gle,ne znam sta se tacno podrazumeva pod "proplivali" ali oni su poceli da ispadaju i da se sami vracaju u gnezdo s'vremena na vreme ,a po neki su i bili na staklu :S
U svakom slucaju, ne odustajem !
 
Last edited:
Da li smeju da se pomesaju mladi od zebrica i od borca,
obe vrste su stare 5-6 dana, i moze li to imati kakve lose efekte?
Racunam da im ne smeta,posto su iste velicine i jedu istu hranu, al' ipak radije pitam one koji vise znaju.
I jos nesto...video sam neke hrane za mladj na ovom sajtu http://www.aquashop.rs/Catalog-Hrana-za-mlađ_1198.aspx
pa me zanima sta mislite o ishrani mladji takvim hranama .
 
Last edited:
To se u principu ne radi ali tebe nista ne kosta da probas tim pre sto imas samo nekoliko boraca.

Koristio sam microplan ali nisam nesto odusevljen ali mi se cini da bi Protogen mogao da bude dobra stvar. Ako ga kupis i probas napisi iskustva.
 
Nebih ih mesao ali su mi u dva mala akvarijumcica ,po 5-6 litara,a jedan moram da pomerim ,pa eto...
Naravno,ako nadjem i probam,javljam .
 
Drzim jednu kantu punu javanske mahovine u koju po nekad dodam malo hrane za ribe i kad mi treba infuzorija samo ubacim saku mahovine kod mladji, jer je ona puna koje cega i nikad nisam imao problema.
A kako odrzavas tu mahovinu ,osim sto ubacis malo hrane po nekad ( koliko cesto ) ?
Jel dodajes ili odsipas vodu i na koje vreme ?
Ako vec kupujem,onda da mi ne propadne.
 
Drzim je u kanti na svetlom mestu i povremeno dosipam vodu, a i stalno dodajem iz akvarijuma nove kolicine mahovine, jer se brzo mnozi. Nije lepa kao kad se koristi kod uredjenja akvarijuma ali je puna infuzorije. Hranu za ribe dodajem bas radi ishrane infuzorije, jer se raspada i hrani bakterije koje onda infuzorije jedu. Tu hranu dodajem retko kad se setim tako da ne postoji neki precizan recept. Celu zimu imam jednu kantu sa mahovinom koju drzim napolju i mahovina je prezivela i izmrzavanje.
 
  • Like
Reactions: Acika
A kako da znam kada mogu malima da dajem artemije ? Imam ih ali nisam ih koristio do sada pa da ne pravim dzabe dok ne budu mogli da ih jedu.
 
pa to me buni, ne znam koje su velicine artemije ,jer ih nikad nisam koristio,pa rekoh da pitam .
Hvala na odgovorima ;)
 
Napravi artemiju pa probaj. Obicno važi pravilo da riba može da pojede zalogaj koji je veličine njenog oka.

Bolje je da poraniš sa artemijom nego da zakasniš, jer je mladj jako osetljiva na nedostatak hrane u prvim danima života.