Testudo hermanni

Ovo vidim tek sada.. Fenomenalno.
Kornjačina jaja sam imao prilike da vidim jako davno (u selu kod babe i dede), takođe i mlade kornjače.

Posle koliko vremena se izležu?
 
Prosle godine otprilike posle 90 dana i to samo jedno. Sad moze biti da se izvelo jos neko ali da nisam na vreme primetio pa su ptice pokupile ostatak. Videcemo ove godine.
 
Kornjace su zasticena vrsta kod nas i nije dozvoljena trgovina njima osim ako imas registrovanu odgajivacnicu. Ja sam moje maticne kornjace prijavio pre par godina kad je zakon to zahtevao tako da mogu da kazem da ih legalno posedujem. Nemam nameru da registrujem odgajivacnicu tako da je plan da se ovo sto se izvede pusti u prirodu tamo odakle su uzeti njihovi roditelji.
 
Mozda bi bilo dobro da proveris da li je dozvoljeno da se tek tako pustaju zivotinje rodjene i stasale u zatocenistvu u prirodu. Mnoge takve zivotinje imaju poteskocu da se snadju, pre svega u nalazenju hrane sto dovodi do uginuca. Postoje i drugi rizici.
Postoje citavi programi prilagodjavanja kojekakvih zivotinja koje su predvidjene za veliki povratak i to je dosta dugi proces.

Ako je sve ok onda bi mogao da rasmislis da napises nesto ukratko i vidis sa nekim novinama da to objave. Mozda cak i TV. Zasto da ne kada vec to radis.
 
Sto se tice kornjaca mislim da ne postoji nikakva zakonska prepreka da se ove nase puste u prirodu. Jos je rano da razmisljam o pustanju, jer zelim da malo vise porastu da bi imale vece sanse da prezive. Inace snaci ce se one. U mom dvoristu jedu bar desetak vrsta trave, kad nalete na glistu pojedu i nju. Jedu sve vrste voca i povrca, gljive i cak sam video da su pojele mrtvu zabu.
 
Zorane, mislim da pustanje zivotinja u prirodu onih koje su provele izvesno vreme u zarobljenistvu, nije dozvoljeno bez prisustva strucnih ljudi koje odredjuje Ministarstvo za zastitu zivotne sredine u ovom slucaju to su hepertolozi saradnici, konkretno taj posao odradjuje Rastko Ajtic. Ne znam tacno kako procedura ide, ali ipak postoji. Treba se dobro raspitati, da ne bi bilo nekih zakonskih problema...

 
Evo... nasao sam "Zakon o dobrobiti zivotinja" ( clan br. 7, tacka 14 ) stoji:

Забрањено је: ... 14)пустити у дивљину репродуковану, отхрањену и припитомљену
дивљу животињу, ако претходно није припремљена за преживљавање у таквом
животном окружењу;

dakle, nije tacno precizirano kako se te zivotinje pustaju ali procedura postoji. Zato bih ja pre pustanja ipak nazvao nekog iz nadleznih sluzbi i odradio sve po zakonu. E sad, mozda je to komplikovana procedura, neko ce to peskociti, neko ispostovati, ali sta je tu je...takav je zakon.
 
Svestan sam da postoji zakon i da ga treba postovati. Sto se tice mojih kornjaca trudim se da ih drzim sto vise u prirodnim uslovima. Same se hrane i samo povremeno dobiju po neku poslasticu u vidu voca ili povrca. Donosim im razne divlje bobice kad ih nadjem u prirodi. Zimi se same ukopavaju i tako provode do proleca. Znaci moze se reci da zive gotovo identicno kao u prirodi i jedino su lisene predatora. Moze se reci da su pitome isto onoliko kao one u prirodi. Kad god ih iznenadim prva njihova urodjena reakcija je da se uvuku u okolop. Otprilike tako reaguju i u prirodi.
Kad dodje taj dan koji je jos daleko da ih pustam u prirodu onda cu videti na koji to nacin da uradim vodeci racuna o tome da njima to bude najbezbolnije i da nastave normalan zivot.
 
Nazalost jedna od kornjaca nije uspela da pregura zimu. Sa prvim toplim danima pocela je da izlazi iz zimovnika. Vise puta sam je vracao ali poslednji put sam je nasao mrtvu. :(Nije mi jasno sta je dovelo do ovakvog ishoda, jer ima jos kornjaca koje su zimovale zajedno sa njom i one su za sada dobro. Najteze mi pada sto je u pitanju zenka koja se do sada jako lepo razmnozavala.
 
Pa nisam bas siguran da je to u pitanju. Neverujem da sam nabasao na toliko staru kornjacu da bas ugine kod mene. Stalno analiziram njeno ponasanje u jesen ali nisam nista primetio sto bi se razlikovalo od ostalih.
 
Pa vidi, da je neka zarazna bolest to bi se odrazilo i na druge jedinke. S obzirom da je sve ok onda je nesto vrlo individualno. Kornjace zive dugo ali i ne mora da je tako pogotovo ako imas jedinku koja je bila vrlo reproduktivna jer ona ce da plati taj ceh i to je neminovno.
Ko zna, mozda je i poranila sa izlaskom pa joj je to doslo glave.
 
Ovo sam upravo hteo da dodam - pošto je jedina izlazila pre vremena možda se jednostavno "smrzla".
 
Sad se kajem sto je nisam uneo u toplu prostoriju kad je prvi put izasla. Naravoucenije za sledeci put ako se tako nesto desi.