Zagonetna anemona ?

ZOZO

Member
15 Novembar 2004
65
0
6
Skopje, Makedonija
Dali neko zna koja je ova anemona kako se zove jer ja ne mogu da je nadzem ni u jednoj knizi a ne znam kako da je trazim na internetu.
Chime se hrani, dali joj je potreban jaka svetlost ili voli senku i dr.
 

Attachments

  • anemona.jpg
    anemona.jpg
    52.6 KB · Pregleda: 140
uh, Zozo, bas znas odabrati! :D

Prelijepa anemona, pretpostavljam da je Sebae Anemone - Heteractis malu, poznata i pod imenima Leather Anemone, Radianthus keukenthali , sudeci po ovom linku
http://www.marinedepotlive.com/marinedepotlive/1123874.html
Naravno, posto nisam bas s anemonama na ti, moguce da to nije ta.
Ako je ta, eto par stvari sto i kako s njom!
Voli jarko svijetlo, direktno i jako, strujanje mora biti umjereno, do jako, ne prejako, jer ce se odsetati.
Ubiru je kod Tonga i Fidjia
Vrlo je agresivna, potrebni su joj dodaci joda i trace elemenata.
Hraniti ju jeednom do dva puta tjedno hranom u obliku kozica, racica, komadica glavonozaca..
...posto sam na internet pronasla s tim imenom dvije razlicite anemone, jedna je kao tvoja, druge nema nikakve veze. Nazalost nemam knjigu da ti pomognem i tvrdim da je to ta 100%
...problem je i taj sto mi je negdje u glavi slika i jedne Jadranske anemone koja tako ili vrlo slicno izgleda, ali nazalost ne mogu se bas podataka sjetiti.
Znam samo da je ta Jadranska na dubini od 25 nadalje
 
Jasenka hvala puno na informacii. Najverovatno je ta anemona Heteractis malu bar lichi kao na slici. Pre nisam mogao da je nadzem jer Heteractis malu ima u puno varijanti koje bash i ne liche jedna na drugu ali na link koja si mi dala e ta je ista kao i onu koju imam.
Ima samo jedan problem za sada ova anemona nije u simbijozi ni sa jednim klovnom mada video sam u zivo kako su se ocelarisi jednog prijatelja naselili u nju. nadam se da che i maroon klovnovi hteti kod mene. Za sada nisu zainteresovani jer su zaljubljeni u crvene jadranske anemone.
 
Zozo, nema problema :D
A znas i sam kakvi su klauni, koji puta prihvate bilokoju anemonu, a koji puta ne, ali vjerujem da ce ovu s vremenom prihvatiti, ali tko zna...
I ovako sama je prelijepa
 
Meni to deluje da je actinaria spp. ili drugim recima jedna od mnogih do sada ne opisanih anemona.

Bas ih trenutno imam i mogu da postavim slike ako to nesto znaci. Takve anemone i dolaze kao White anemone - actinaria spp.

I ova je sigurno dosla iz Singapura ili tog dela sveta.
 
Bobane, bilo bi to super...mogli bismo razrijesiti misteriju i ispraviti ako je kriva informacija! 8)
samo ti postavi slike, odi do aviona, stavi na moje ime tu anemonu i posalji za Zg :twisted:
 
Pa mnogo lichi kao na sliku na link koi je jasenka dala da ne kazem pljunuta moja anemona. Ali bobane ako imash ti slike daj postavi pa da vidimo mozda je neka druga.
 
Zozo, to sto li?i, ne zna?i da je, a najgore je to sto se snalazim internetom radi neke informacije, a odavno znamo da internet moze sadrzavati krive i lose ili krnje informacije.
Bolje ispraviti gresku nego siriti dezinformaciju :D
 
Evo par slika koje sam danas skljocnuo radi ove teme.

Malo sam preturio po tim anemonama i izdvojio po mom misljenju osam razlicitih i one su na ovoj prvoj slici. Da li je osam vrsta to ne mogu da tvrdim. Kao sto se vidi. anemone su malo uznemirene premestanjem pa samim tim nisu u najboljem izdanju.

DSC03494.jpg



Ovde je malo blizi pogled.

DSC03497.jpg



DSC03497_1.jpg



Na ovoj slici se vidi razlika u boji stopala. Obe anemone su bele sa tim ljubicastim tackama na kraju pipka ali je boja stopala razlicita.


DSC03505.jpg


Eto pa presudite sami sta i kako :)
 
Fauna, zanimljivo je to da se s vremenom vjerojatno naucis na taj njihov "otrov" ili da one jednostavno tebe tj. vlasnika ne dozivljavaju vise kao prijetnju.
Ona moja vlasulja, cesto nesto prckam oko nje, ali kako je i hranim rukama, nije me nikada opekla
-one samo "pucaju" svoj otrov ako se osijecaju ugrozene i ako se bore za teritorij
Bobane, vidim ja da ti tih zivulja imas viska, pa ajd, posalji koju :D
koliko vidim , meni je to isto kao i Zozova anemona
 
Da sam na tvojem mjestu, Zozo, vjerovala bih Bobanu, jer on sigurno ima dobar razlog kada kaze da je to ta...internet tako i tako zna biti pun gluposti
to sto je na onom linku anemona kao tvoja, ne znaci da je tocan link
 
Bobane, pretpostavljam da je Zozo htio znati koja je tocno, da je zna paziti.
Zozo, vjerojatno je ta za koju Boban kaze da je.
Anemone su odprilike sve slicne (hmmm, relativno slicne, no ajde, ako znas oko jedne brinuti, mioguce da ces znati i za drugu) i traze slicne uvijete (hrani je s vremena na vrijeme-nemoj je prehraniti niti izgladovati), a ako joj mjesto ne odgovara maknut ce se ona sama. Da je nesto posebno teska, Boban bi te sigurno na to upozorio. Nazalost ja ti nemam iskustva s takvim, pa eto, sto je tu je.
U svakom slucaju , javljaj kako je i da li su je klauni prihvatili :D
 
Tacno jasenak mene interesuje kako se ona chuva sta trazi da joj ne dam neshto sto ona ne treba da pojede. Da mozda ne trazi neke posebne uslove ali ako je kao ostale tropske anemone onda znam sta treba.
Za sada anemona je stala u blizini jedne shkoljke gde su maroon klovnovi. marooni josh je ne zele za svoju svoju kuchicu ali bar je i ne diraju. Prije kada sam je stavio na jedan kamen u blizinu zenka maroon klovn je zgrabila za pipak i odvikla na drugi kraj akvariuma. Ali eto za sada su se malo sprijateljili. Slikachu ovih dana pa staviti tu da vidite gde se nalazi.
 
Koja de ja vrsta, meni je nevazno, ali su sve predivne. Asociraju me na topla mora , koralne sprudove i mnostva riba koje plivaju oko njih.
 
Pa evo slikam ali slike nisu dobre jer je aparat idijotski. Ali sta da radim evo nekoliko fotografija da vidite gde se anemona smestila.
Eto od slike se vidi i druga anemona H. Magnifica koja se smestila na zadnjem staklu akvariuma najverovatno blize svetlosti jer trazi jachu svetlost. Ona je dobro i porasla je. Neki su predvideli da neche da prezaivi ni mesec dana ali eto anemona je super.
 

Attachments

  • aquarium_21.03.2005.jpg
    aquarium_21.03.2005.jpg
    53.3 KB · Pregleda: 38
  • anemona_21.03.2005.jpg
    anemona_21.03.2005.jpg
    57 KB · Pregleda: 35
Nazalost sto slikice nisu najbolje, ali nema veze.
Bas mi je drago za magnificu sto se je uhvatila i sto ti uljepsava akvarij. Nova anemona se zavukla pod kamen, sto bih mogla pretpostaviti da ne zeli prejaku struju niti svijetlo (ali ne znam kakav je tocno tok kod tebe).
U svakom slucaju je jednom u nekih 10-ak dana nahrani, mozes pokusati i svakih 7 dana, ali je nemoj pretrpavati hranom!