Crvenouha kornjaca

Hrana moze biti suva i granulirana a isto tako prirodna i sveza , stim sto suvu hranu iskljucivo dajemo u vodi.
Kada kupujemo granuliranu hranu, potrebno je voditi racuna da je od poznatog proizvodjaca jer se na nasem trzistu mogu naci raznorazne granule sumnjivog porekla. Znaci, iskljucivo Serina, Tetrina i hrana ostalih renomiranih prozivodjaca za kucne ljubimce.

Razdaljina UVA/B lampe treba da je oko 20 cm, sto ne znaci da treba meriti metrom i gledati na svaki centimetar kako bi je postavili na tu razdaljinu.

Sto setice ljuspanja koze ,trebalo bi slikom prikazati kako ta koza izgleda i pratiti da li se intezivnije siri.
 
Imam kornjacu vec jedno tri meseca, i nedavno sam primetila neke tamno zelene tacke na njenom oklopu! Sta bi to moglo biti?
 
Tesko se moze nesto preciznije reci bez fotografije. Mozda se radi o obicnim algama koje mogu da se nahvataju po oklopu kornjace ali bi trebale lako da se skidaju...ako moze fotka bilo bi najbolje tako pokazati .
 
Pa nadam se da su te alge...to otprilike ovako izgleda (pre/posle):
 

Attachments

  • DSCN0205.jpg
    DSCN0205.jpg
    89.6 KB · Pregleda: 55
  • DSCN2881.jpg
    DSCN2881.jpg
    97.2 KB · Pregleda: 58
A da, da li mi mozete opisati kako izgleda to meksanje oklopa?Nisam sigurna da je to u pitanju, ali primetila sam da joj se nekako klima(kada ga diram) deo oklopa kod repa! I dalje ima velik apetit, i ne ponasa se drugacije nego inace...
 
Mom drugaru se desilo da se njegovoj kornjaci ljusti oklop,tj da spadaju delovi kao nokat a ispod nova i lepsa boja...kao kod gustera i zmija kad se presvlace...ovo mi se cini da su alge,pokusaj nezno sa necim da "obrises"/skines ;)

Pozz
 
imaju klineri od raznih proizvođača...serin repticlean...malo skup,al imaš i domaću proizvodnju...kod mene je 10 ml 100din,naravno domaćeg...pa,ako ti se isplati da plaćaš još ptt troškove,ti javi na pm da ti šaljem
 
Svim reptilima se "ljusti" koza tokom svog zivota jer rastu...e sad,neznam da li vazi za kornjace ali to ce nam neko ko zna reci(npr. Fauna :D )
 
Naravno Mare, kornjaca jeste reptil kojoj su potrebni UV zraci za sintezu D vitamina i razvoj organizma, tako da posledica brzog rasta jeste i ljuspanje koze a isto tako i oklopa. Medjutim , ljuspanje koze ne moze trajati duze vreme i ako se to desi mozemo posumnjati u neku infekciju koze. Da bi smo izbegli infektivna oboljenja oklopa i koze , moramo strogo voditi racuna o higijeni terarijuma, narocito vodenog dela. ;)
 
Pozdrav svima... Rekao bih nesto o ishrani kornjaca, iz licnog iskustva.
U pocetku smo "Koju" hranili kupovnim hranama tipa Gammarus, potpuni promasaj! Presli smo na Sera granule... puno boljee, pocela je da raste.
U prodavnici ribolovacke opreme sam joj kupio gliste, pun pogodak, na nase oci je pocela da raste. Od tada je hranimo mesom i granuliranom hranom za macke, povremeno zelenisi. "Koja" nema primedbi, raste i svakih par meseci se presvlaci. Trenutna velicina oklopa joj je 11x14cm . Jos da joj nadjemo muza...:hej:
I jedno pitanje. Da li je neko uspesno razmnozio crvenouhe kornjace u kucnim uslovima??
 
Koliko sam upoznat mislim da kod nas jos niko nije uspeo u kucnoj varijanti da ih razmnozi. Znam neke vlasnike kornjaca koji spremaju koranjace u dvorisnim uslovima da razmnozavaju ali to je tek u fazi preipreme ...eksperimetalan pokusaj ;)

fany, pokusaj da hranis kornjacu sa
Tenebrio molitor ili poznati kao "crv brasnar" mada je to larva.
Mislim da je to izvanredna hrana za crvenouhe kornjace ako joj zelimo ubrzati razvoj . Odnos proteina i masti veoma
je izjednacen i znacajan ( hranljiva vrednost ) .
 
U svom vrtnom ribnjaku imam tri odrasle kornjace, jesenas je bilo udvaranja, muzjak je plivao ispred zenke i mahao prednjim nogama, a da li je doslo do parenja ne mogu da tvrdim. Kako leti izlaze van vode i setaju u okolini ribnjaka imaju sanse da poloze jaja, a postoji i pesak pored ribnjaka pa ce mo videti. Inace sad su negde na dnu bazena i spavaju zimski san pa cu ih videti tek na prolece.
Ovo nije pokusaj da se napravi farma, nego samo mali eksperiment.
 
Lepo je rekao Fauna u kucnoj varijanti ih niko nije razmnozio,a ako imas uslove(kao ti zopex2008) moze biti svasta :D I ja bi trebalo da napravim na leto neku fontanu u dvoristu pa i neki bazencic,tako da mozda i ja uzmem neke kornjacice ;) E zopex2008 jel imas dve zenke i muzjaka ili?koliko su stare i dugacke?

Pozz :hej:
 
Hvala vam svima na odgovorima. Mislio sam da je bolje da se neke stvari ne prepustaju prirodi, pogotovu sto se radi o zivotinjama koje su iz drugih podnevlja??
Na primer : http://turtlestation.com/DYI-Homemade Incubator.htm
O bazenu nismo razmisljali, ali... Cuo sam i da u Novom Sadu u Dunavskom parku zivi veeelika kolonija crvenouhih kornjaca?? Pa ako uspemo da pronadjemo muzjaka, stvarno je sve moguce...:hej:
 
  • Like
Reactions: Mamzila
Da ali neznam da li ce da se pare u akvarijumu...jer sto kazes ima velika kolonija u NS,a oni ih verovatno drze u nekom jezercetu...samo za odrasle crvenouhe treba veeeeeliki akva-terarijum...inkubator se u svakom slucaju pravi drzao ih ti napolju ili unutra...inace,srecno sa nalazenjem muzjaka ;)

Pozz :hej:
 
Za inkubator sam vec pitao na ovom forumu tako da cu ga do proleca napraviti. Inace kornjace vec cetvrtu zimu provode napolju u bazenu koji je dubok 1.8m i nemaju nikakvih posledice. Ova vrsta i u prirodu spava zimski san tako da nije ugrozena. Cak koliko sam cuo uspela je da se introdukuje u nase vode i ugrozava nasu barsku kornjacu.
 
Najveci je problem kada odrastu onda ljudi nemaju sta da rade sa njima pa ih pustaju u okolne bare i tako,kao sto ti kazes zopex2008,ugrozavaju nasu barsku kornjacu...
 
Nesto sam procitao ali ne znam da li je tacno da je zabranjen uvoz ovih kornjaca u Srbiju. Jedno vreme ih nije bilo u prodaji, ali sad ih opet ima.