Crvenouha kornjaca

Veliki pozdrav ljubiteljima kornjaca!!!
Ja imam upravo jednu crvenosuhu kornjacu vec desetak godina i moja draga Zaba, kako je ukucani zovu, ima jedan problem... smrc.. naime, kvrga na oklopu uvek joj je isla nekako u starnu ali sad kad je porasla to se bas jako vidi i ja sam se raspitivala svuda ali niko nije mogao da mi kaze zbog cega se to desilo i mogu li kako da joj pomognem..
Da li neko ovde ima neku ideju sta da radimo nas dve??
 
Pozdrav i dobrodosla :welcome1:
Ne bih mogao da ti kazem nista o tome jer nikad nisam video niti cuo za to...slikaj je sto bolje mozes i postavi sliku na forum pa se nadam da ce ti neko pomoci ;)
 
Kvrga :(

Evo moje Zabe.. pa ako neko zna nesto, neka javi!!
Bas sam srecna sto sam vas pronsla!!!
 

Attachments

  • P1100773.jpg
    P1100773.jpg
    69.1 KB · Pregleda: 48
  • P1100760.jpg
    P1100760.jpg
    62.1 KB · Pregleda: 46
TheTatjana-kad si tu kvrgu primetila?Koliko je bila stara kornjaca tada?

pa cim je znatno porasla..i sto je kornjaca vise rasla kvrga je bila izrazenija.. mada ja mislim da nije kvrga problem, nego to sto ide u stranu, kao da se oklop nije lepo razvio...
 
Uslove uglavnom ona odredjuje...jer zaista trazi kad joj nesto treba, neverovatno je pametna.. ima veliki akvarijum, i kamen na koji moze da izadje, a kada je toplo trazi da izadje iz akvarijuma i onda je pustimo da seta po kuci, pa izadje na terasu gde se sunca, hranu je zaista dobijala najraznovrsniju, sve smo isprobali sto ima da se kupi, pa kad ulovimo neku muvu, i to rado pojede, jedino joj ribu nismo davali koliko ja znam, a to sam procitala da je ok.. Sve u svemu mislim da joj zaista nisu losi uslovi s obzirom da je ziva vec 10 godina..
Dakle, niste imali slican slucaj ranije?
 
Akvarijum je mnogo mali za toliku kornjacu,a moze da bude zbog UVb lampe jer im je ona potrebna zbog sinteze D3 vitamina...Recice ti Fauna bolje ;)
 
hvala ti u svakom slucaju puno puno.. pa videcu da resim oba problema u skorije vreme..
nisam ni znala za tu lampu..
 
U ovoj temi je vec receno o UVA/B lampama, da su obavezne za crvenouhe kornjace.;)

Deformitet oklopa sigurno je nastao iskljucivo iz navedenih razloga ali sto se tice deformisanog oklopa i vracanja u normalno stanje, nazalost tu vise nema pomoci . Sada u ovome momentu, bitno je obezbediti sto adekvatnije uslove kako bi kornjaca nastavila svoj zivot bolje i normalnije.

Da ne zaboravimo, prostor u aquaterarijumu treba znatno povecati.
 
steta samo sto niko nije 100% siguran sta se desilo..
htela sam da kazem da za lampu nisam znala dok nisam pronasla forum.. pre par dana..
svakako cu je nabaviti.. i veci akvarijum ce dobiti.. mada mislim da joj to nikako nije smetalo jer je i onako u njemu samo kad spava!
Hvala na savetima! Pozdrav
 
, jedino joj ribu nismo davali koliko ja znam, a to sam procitala da je ok..

Neznam gde ste procitali da se kornjaci ne daje riba ali taj podatak jednostavno nije tacan, riba je njena prirodna hrana i cak je pozeljno da joj se daju cele male ribice sa kostima, zatim vodeni puzevi sa kucicom.
Postoje dva faktora koja su uticala na nepravilan rast oklopa, jedan je vec recen nedostatak odgovarajuce lampe, jer zima je duga i tada nema suncanja na terasi i isto tako vrlo vazan faktor, neodgovarajuca preobilna ishrana. Ovo sa ishranom sam povezao sa slicnim slucajevima kod kopnenih kornjaca, koje se u prirodi hrane biljkama i jedu oko 150 vrsta, cak i neke koje vaze za otrovne zatim gljivama, glistama i samo po nekad vocem kad nalete na njega. Kad mladu kopnenu kornjacu uzmemo kao kucnog ljubimca ishrana se svodi uglavnom na salatu i voce i dolazi do nenormalnog rasta oklopa nesto slicno kao kod vase kornjace.
Anomalija oklopa se ne moze ispraviti ali promenom uslova zivota i ishrane, moze se zaustaviti dalji nepravilan rast oklopa.
 
Evo mene ponovo. Nisam sigurna da je ovo problem, ali sam primetila da mi kornjaca slabo otvara oci, tj uopste nece da ih otvori. Da li je moyda u pitanju upala ociju? Sta u tom slucaju da radim? U cemu je problem?
 
Tipicna boljka kod ovih kornjaca kada se drze u losim uslovima. Ako se covek odluci da drzi ovu zivotinju mora da zna da je potrebno da ima akvarijum, dobar filter, cak bolji nego za ribice, grejac, i UV lampu. U ovom konkretnom slucaju potrebno je obezbediti apsolutnu cistocu u posudi u kojoj se drzi, neku mast za oci tipa hloranphenikola i malo suncanja. Znaci ukoliko nemate sve to, voda mora da se menja svakodnevno, da se dehlorise i temperira po svim pravilima za ribice i da se daje sto raznovrsnija hrana jer crvici koji se kupuju u casicama nikako nisu dovoljni. Kod suncanja treba paziti da se kornjaca ne ostavi na podnevnom suncu, a da nema mogucnosti da se sama skloni u hlad, jer moze da se pregreje i ugine.
 
Pozdrav drugari!

Ja sam nov ovde i imam jedno pitanje u vezi moje kornjache - Nadje.
Zashto joj se ljushti oklop?


Hvala unapred!
:hej:

Pozdrav Alex i dobrodosao :welcome1:
Oklop joj se ljusti jer verovatno raste ;) Kornjacama kao i svim reptilima se ljusti koza tokom celog zivota jer rastu...Koliko je stara kornjaca?Kolika je?

Josh jedno pitanjce:
Rekoshe mi da mojoj kornjachici mazhem oklop dechijim AD kapima, pa me zanima koliko chesto to da radim, da li utiche na chistotju vode i da li treba da je drzhim neko vreme van vode kad je namazhem tim kapima.

Hvala unapred!
:ziveli:
 
Hvala na odgovoru, prijatelju!
Dobio sam je 30. Jula od moje drage. :)
Nisam siguran koliko je stara. Mala je josh. Okachitju sliku kad mi donesu aparat.

Josh jednom hvala!

:hej: