Crvenouha kornjaca

Pozdrav ljubiteljima kornjaca. Sasvim slucajno i moja porodica je dobila jednu malu crvenouhu kornjacu. Zove se Fruktu, tako su joj deca dala ime. Cini mi se da joj je lepo kod nas, porasla je duplo od maja meseca kada smo je nasli na ulici onako malu. Da nije bilo ovih stranica, ne bih znala kako da je gajim. Hvala na korisnim informacijama. :hej:postavicu Fruktuove slike ovih dana.
 
Pozdrav drugari!
Nije me dugo bilo. : )

Imam par pitanja:

1. Da li je ovo na slici lampa koja je potrebna kornjachi?
[Broken External Image]:http://img163.imageshack.us/img163/5366/lampa.jpg


2. mislim da je dobila konjuktivitis ili kako se vetj zove, pa sam joj danas kupio uljane kapi za ochi - Hloramfenikol. Da li tje joj to pomotji?
[Broken External Image]:http://img97.imageshack.us/img97/9906/zhmuri.jpg


3.danas sam je premestio u vetji akvarijum. Ima grejach, mali filter i ostrvce od kamenja. Da li ostrvce treba da bude vetje? Da li joj smeta kamenac koji se stvara posle prokuvavanja vode? Shta joj je josh potrebno?
[Broken External Image]:http://img32.imageshack.us/img32/4885/ak1c.jpg
[Broken External Image]:http://img190.imageshack.us/img190/1968/ak2j.jpg

Hvala unapred! : )

p.s.napravitju josh slika ako je potrebno, samo mi recite koji deo da slikam. : D
 
Pozdrav Alex...

1.Ne znam koja je neonka jer se ne vidi ;) Neonka treba da bude UVa/b za reptile,sto i pise na samoj neonci...a i da je to ta neonka nista ti ne znaci jer treba da skines plastiku,jer UVb zraci ne prolaze kroz nju...znaci skini onaj plasticni deo i nek se slobodno vidi neonka...

2.Nisam strucan tako da ti tu ne mogu pomoci :oops:

3.Iznad ostrvceta treba da bude lampa koja ce da greje taj kopneni deo...jer ce kornjaca hteti da se zagreje i van vode...Nadji malo lepse kamenje za ostrvce ;) Samo da ti kazem da za maximum godinu ces morati novi aqua-ter da pravis,jer ce ona brzo da raste ;)
 
I meni je ovako obolela kornjača a zatim ubrzo i druga jer naravo pridržavao sam se saveta iz pet shopova.

1. Akvaterarijum namesti u ovu poziciju zbog toga što kornjača trenutno ne vidi i ne može izaći na kopno a postavljenjem akvaterarijuma u ovu pozicju omogućava joj se lakši izlaz na kopno. Ono plavo na slici je je voda, nemoj da staviš veliki nagib da kornjača ne bi klizila nazad u vodu kad pokuša da izađe na suvo.
60aa03c1698256d0b7159d39d3453b92.png


2. Temperaturu vode podigni za oko 2 stepena, znači sa 24 - 26 stepeni na oko 28 takođe i temperaturu kopna za oko 2 stepena, normalna temperatura kopna treba da bude oko 2 stepena više od temperature vode. Znači vodu na 28 a kopno 30 stepeni.

3. Svaki dan je stavi u neku posudu sa čajem od kamilice ili od žalfije (naravno bez šećera) koji ima oko 24 - 26 stapeni i ostavi je tako oko 20 minuta.

4. Pogrešio si to što si kupio uljane kapi, kupi mast Hloramfenikol.
Nabavi i neku posudu u kojoj će biti kad joj staviš Hloramfenikol na oči, nikad nemoj da stavljaš kornjaču u vodu dok još ima mast na očima moraćeš da sačekaš oko jedan sat od stavljanja masti na oči da bi mogao da je vratiš u vodu.

5. Imaćeš problema sa hranjenjem, stavi je u akvaterarijum i ako ti je laše uzmi pincetu i drži tako hranu ispred nje dok ne uzme hranu, verovatno će je odbiti ali budi uporan pokušavaj tako i preko 20 puta na dan. Meni kad su obolele nisu hteli ništa tu i tamo jednom do dva puta nedeljno su uzeli malo ali i to je nešto u odnosu na ništa.

Ovo može potrajati i do nekoliko meseci. Meni se jedna kornjača ovako mučila 5 meseci i na kraju nije preživela (fora je bila u tome što sam ja čekao 2 meseca bez lečenja jer su mi u pet shopu rekli da je to normalno kod kornjača) kod one druge sam nastavio sa lečenjem nakon smrti prve i ov je za oko 2 meseca ozdravio i sad je živ i zdrav i ima 7 godina (kad je oboleo kod mene je bio oko 4 meseca) ova druga kornjača obolela je 2 - 3 meseca nakon preve i ovu sam lečio od početka pa je verovatno zato preživela.

Moraš da se boriš i boriš i svaki dan da ponavljaš ovaj postupak sve dok ne otvori oči, ja sam ovaj postupak nastavio još oko nedelju i po dana posle otvaranja (za svaki slučaj).

Sada nema odustajanja, kupio si kornjaču samim tim prihvatio si sve rizike.

Ako neko ima još nešto da doda što ja nisam napisao neka me dopuni ali ja mislim da je to to...


Nadam se da će ozdraviti.
Srećno!
 
Hvala svima na savetima!

Moja kornjachica s vremena na vreme otvara ochi, jede, sama se penje na kamen (ostrvce), pa verujem da nije u toliko kritichnom kao shto je bila kornjchica LordWereWolf-a.

Zanima me zashto sam pogreshio jer sam kupio uljane kapi umesto masti?

Postavio sam sijalicu iznad kopnenog dela 17 cm iznad ostrvceta. Sijalica je bela (soft light) i jachine je 40W. Da li je to jako?

Skinuo sam plastiku sa postolja neonke, ali josh uvek ne znam da li je to ona lampa koja je potrebna kornjachi. Na njoj pishe FBW 33.
Jedino shto znam jeste da je moj techa (koji mi je dao akvarijum) drzhao ribice.

To sa chajem sam chuo od josh jedne osobe. Poshto joj stavljam te uljane kapi dva puta na dan (ujutru i uveche) kada da je stvljam u kamilicu?


Hvala unapred! :ziveli:
 
Onda super ako nije tako kritično.

Po meni mas je mnogo praktičnija od uljanih kapi jer su one namenjene da se stave direktno u oko a to se ne može uraditi ako kornjača ima zavorene oči.

Sijalicu nabavi reflektorku, ne ove obične ili belu te oslobađaju tempereturu na sve strana oko sijalice a reflektorka ima usmereno na dole. Ja koristim reflektorku od 60W.
Ima par vrsta reflektori jedne svetlo odbijaju pomoću nečeg srebrnog (valjda je to aluminijum) i neke koje umesto tog srebrnog imaju nešto belo. Ove sa srebrnim su bolje jer usmeravaju više toplote na dole za razliku od ovih koje oslobađaju malo i sa strane.

Neonka, ako je sa akvarijuma sa ribicama onda ne valja, za reptile postoje posebne neonke i zovu se Raptistar (minimum 18W) i poprilično su skuplje od običnih (ne znam odakle si ali u Srbiji su preko 1000 dinara, ja nisam našao jeftinije, ako si iz neke druge države ako ti nešto znači tih 1000 dinara je skoro 11€)

Najbolji redosled bi bio da je ti staviš u čaj (žalfija ili kamilica) oko 20 minuta, pa joj staviš mast ali ti si već kupio uljane kapi pa joj stavi te kapi (po meni bolje je mast) sačekaš dok to koža ne upije (najmanje 30 minuta) pa je vratiš u akvaterarijum.
 
Pozdrav drugari

Pre jedno 2 nedelje deca su me nagovorila da kupimo 1 crvenouhu kornjacu. Kupio sam joj mali aquarium (6l) zatim je usledila jos 1 da joj pravi drustvo (posto imam 2 deteta). Danas smo evo dogurali do 2x kornjace i 3 ribice u 40l akvarijumu sa pumpom i filterom i par dekoracija. Poslusao sam skoro sve savete osim UVB lampe a i nju planiram da mi neko donese preko grane jer su tamo verovatno dosta jeftinije nego ovde (tako je bar u mom iskustvu).

Stavise poceo sam da uzgajam i gliste kako bih imao za ishranu kornjaca i plus kao mamac za ribolov (zena me hoce izbaciti iz kuce jer ne da drzati iste u kuci :)).

Primetio sam da mi ova prva kornjacica ima malu kuglicu na glavi, kao neki zulj u kozi, izraslina. Da li neko zna sta bi to moglo biti.



Toliko za prvo javljanje. Pozdrav!
Djoxy
 
Pozdrav svima!

Bio sam mali bata kada sam dobio Tadiju, prvu kornjaču, međutim zbog neznanja mojih roditelja Tadija nije dugo poživeo i pamtim još kako je otišao kroz WC šolju... Traumatično sećanje...

Posle sam imao još dve kornjače koje nisu uspele da dočekaju neke poznije godine najviše zbog nedostatka informacija o njihovim potrebama kao i zbog nedostatka prateće "kozmetike" koju je tada bilo teško naći i priuštiti(90te)

Pre nekih godinu dana sam uzeo za sestru dve kornjače na Kalenić pijaci (cena cca 700din), akvarijum i grejač... Vremenom dete je izgubilo interesovanje jer ne može da ih mazi (moš misliti) te su pale skroz pod moju ingerenciju... U međuvremenu su Rupert i Gilbert (mada mislim da su ženke) dobili novi akvarijum od nekih 30l i filter. UV lampu nemam, ali do sada su bile dobrog zdravlja a cenim da je to zbog toga što ih hranim JBL i Tetra (gammarus, sušene ribe i kukci, granule) hranom koje u sebi imaju dodatke kalcijuma i D3 vitamina a s vremena na vreme dobiju malo piletine, ribe, belanaca. Menjam im vodu relativno često, jednom u 10 dana i tretiram je nekim Tetra proizvodom namenjenim za prilagođavanje česmovače kornjačama. Planiram pazar nekog kanister filtera namenjenog akvarijumima do 250l pošto je neka računica da filter za akvarijum/terarijum sa kornjačama treba da bude namenjen za najmanje tri puta veće akvarijume sa ribicama... Polako ih prebacujem na biljnu hranu kako bi im rast bio sporiji jer već imaju oko 15cm u dužini... Veoma su živahne, agresivne i stalno prose za hranu iako su nahranjene i prilično dobro napreduju...

Eto toliko od mene za prvo javljanje...
 
Pozdrav gibanitze i dobrodosao :welcome1:
Skoro uvek su prva "iskustva" sa reptilima losa :( Ali zato danas zato postoje forumi i dosta informacija na internetu uz koje covek moze da se dobro "obuci" za ovaj hobi ;)
Preporucujem ti da uzmes veci akvarijum jer je,veruj mi,njima u tom od 30l veoma tesno. Ishrana je odlicna,samo sto ti takodje preporucujem da uzmes UVb lampu. Jer dzabe joj vitamini kad se vitamin D3 sintetise pomocu UV zraka. Toliko od mene,sada je na tebi da odlucis.Slobodno postavi slike kornjacica.

:hej:
 
Ma internet je čudo :D Potrebno je samo malo interesovanja i čovek svašta može da sazna ali onda nastaje problem kako da primeni u praksi to što je pročitao.

Slažem se u potpunosti sa tobom, očigledno je da im je akvarijum mali ali trenutno zbog nedostatka sredstava kao i prostora (što je konkretniji problem) veći ne mogu da dobiju... UV lampa je svakako u planu, samo u međuvremenu bi trebalo da se preselim pa će posle toga doći na red... Sve u svemu rešavam jednu po jednu stvar, koliko sam u mogućnosti, jer sam stvarno rešio da ovim zanimljivim i prastarim životinjama podarim što bolje uslove...

Slike stižu uskoro...
 
Pozdrav svima. Ponosan sam vlasnik crvenouhe kornjace po imenu Steva. Steva ima nesto vise od tri godine, duzina oklopa mu je 20 cm i tezak je 1180 grama. Izuzetno je zivahan i zdrav je 100 % . Kada sam ga kupio bio je nesto veci od nokta na palcu. Citav ovaj period koliko je kod mene imao sam problem samo sa algama na njegovom oklopu i to zezanje je trajalo skoro pola godine. Muku smo mucili sa time, svaki dan sam mu skidao alge sundjerom za pranje sudova, onom grubom zelenom povrsinom. Sundjer sam naravno direktno iz pakovanja koristio za kornjacu a ne za sudove i kornjacu istovremeno. To sam sanirao i sada je sve ok. Hranim ga muvama, glisticama, piletinom, junetinom, kuvanom sargarepicom, malo kupusa kad je sezona istog i racicima gamarusima. Moram vam priznati, kada Steva " IDE U WC " ta se pojava moze slobodno nazvati atomskim udarom, bilo s leva ili s desna :mrgreen: Nemam ni grejac, ni ostrvo, ni filter, ni uv lampu. . . Sav ovaj nedostatak sam zamenio time sto sam akvarijum stavio pored kaljeve peci a vodu menjam svaki dan. Koristim lampu sa obicnom sijalicom, koju stavim iznad lavora a u lavor stavim kornjacu i tako ga pustim jedno dva sata da upija toplotu. Nakon toga oko tri sata se seta po stanu i vracam ga u cist akvarijum. Da napomenem da ga hranim u lavoru sa mlakom vodom, lakse mi je da se ukaki tu nego u akvarijum, a i hrana brzo zaprlja vodu. Leti ga pustam u dvoriste po dva sata da kopa zemlju i istegne svoje mesnate nogice. Moja kornjaca zaista uziva punim plucima jer sam do sada video mnogo drugih do daske opremljenih terarijuma u kome su kornjace kilave i totalno lose izgledaju. Gore sam napisao kako sam nadomestio svu opremu koju nemam u akvarijumu/terarijumu pa mozda nekom pomogne. Prilazem i sliku moje kornjace.:D
 

Attachments

  • DSC00005.jpg
    DSC00005.jpg
    61 KB · Pregleda: 26
  • DSC00028.jpg
    DSC00028.jpg
    67.9 KB · Pregleda: 26
@ Ajsi

-Napisao si da ga hraniš kupusom, nemoj više kupus, crvenouhe, žutouhe i trostove kornjače ne smeju kupus
Živa hrana koju kornjače ne smiju jesti:

-insekti s bodljama
-životinje s dlakom

Riba koju kornjače ne smiju jesti:

-morska riba
-masna riba/masni dijelovi (šaran)

Meso koje kornjače ne smiju jesti:

-masni dijelovi mesa
-salame
-kobasice
-mljeveno meso (opasnost od gušenja)

Povrće koje kornjače ne smiju jesti:

-špinat
-cikla
-brokula
-kupus (zelje)
-blitva
-kelj
-rabarbara

Ostalo što kornjače ne smiju jesti:

-agrumi
-orasi, lješnjaci, bademi...
-gljive
-sir
-kruh
-grickalice (čipsevi, štapići...)




-Dalje, koja je temperatura vode kod te peći? Temperatura vode mora biti od 24 do 26 °C.


-Obična sijalica nije dovolja da ugreje kornjaču a pogotovo ako je ispod te sijalice ostavljaš samo 2 sata. Da bi je bolje ugrejao moraš da nabaviš hot spot sijalicu (reflektorku) i da ona ima pristup ispod te sijalice u toku dana kad to ona poželi a ne kad je ti staviš lavor. U toku leta kornjača mora imati upaljenu sijalicu od 12 do 14 sati dnevno a preko zime od 8 do 10 sati dnevno.
Takođe isto toliko vremena mora da ima i upaljenu UV lampu da bi se vidamin D3 mogao sintetisati, taj vitamin je mnogo potreban kornjači.


-KORNJAČA MORA DA IMA PRISTUP KOPNU 24 SATA DNEVNO!!!
Kopno možeš vrlo lako da napraviš od jenog komada stakla koji zalapiš između 2 strane akvarijuma ili staviš neki kamen na koji se ona može popeti.


-Voda sadrži hlor kojem treba oko 24 sata da ispari, a ti menjaš vodu svaki dan što zači da ti je kornjača bukvalno uvek u hloru a hlor je štetan za kornjače!!!


-Koje su dimenzije tog akarijuma?


-Kupi potrebnu opremu da ne mučiš kornjaču, a i kornjača bi ti bila zahvalna.
 
@LordWereWolf

Čuj, ne bih da se pravim pametan ali ako Steva napreduje,zdrav je i živahan zar ne misliš da onda ima od uslova sve što mu treba? Mislim, slažem se ja načelno sa tobom, samo mi nije jasno kako ove životinje to sve izdržavaju skoro bez posledica... Svojim očima sam video kornjaču koja je stara tri godine a nema više od 5cm u prečniku i obitava u "posudi" od nekih litar i po bez suvog dela, grejača, sijalice, filtera i izgleda skroz zdravo ako se zanemari patuljasta veličina...

Inače, ovih dana se razmišljam ozbiljnije da uzmem jači filter... Trenutno imam neki Atman potapajući koji nije loš ali očigledno da ne vrši funkciju jer ovi moji prasci blago zamute vodu posle 5-6 dana a zrela je za menjanje posle 10... Razmišljao sam o nekim kanister filterima pa me zanima gde ih ima (osim u Pet Centru) i koji pružaju najbolji odnos cena/kvalitet? Jasno mi je da ću i dalje morati da menjam određenu količinu (20-30%)na desetak dana samo bih želeo da izbegnem istakanje i utakanje 30l svakih nedelju i po i da im obezbedim, ako ništa drugo, bistriju vodu između dva menjanja...
 
Mislim da slika govori hiljadu reci, na primer ova slika u kojoj Steva spava umotan u cebence. On jednostavno zna i ima svoja mesta u stanu gde voli da bleji i da se odmara i mogu da tvrdim 200% da je skroz zadovoljan. Napreduje izuzetno dobro, zadnjih mesec dana 1 cm u duzini a 0,5 cm u sirini oklopa i 80 grama u tezini. Ponovo pocinje da se ljusti i bogami vidim ja da ce do leta da ode na 25 cm sigurno i u tezini bar na 1400 - 1500 grama, doduse videcemo vec. Mislim da je za kornjacu daleko bolje da svaki dan dosta dugo seta po stanu, jer kako bi ste se vi osecali da vas neko strpa u akvarijum, pa makar taj akvarijum bio i metar sa metar i imao svu opremu, sta vredi kad ti je prostor ogranicen. Moj Steva ima oko 40 kvadrata na raspolaganju za setanje, ne dam mu svuda da ide. Svoju kornjacu sam pratio i upoznavao dosta dugo, gore navedeno da se sunca pod obicnom sijalicom, da jede to sto jede, da se seta po stanu dosta dugo, da ga pustam leti napolju, itd . . . je apsolutno Stevin izbor, a ne moj. Radio sam ja sa njim jos dosta drugih " stvari i eksperimenata " i ono sto se njemu najvise dopalo taj fazon i furamo. Za manje od godinu dana, kontam da ce jos toliko da raste, planiram da mu napravim akvarijum 100*50*60 sa sve ostrvom, grejacem, uv lampom i nekim izuzetno jakim filterom koji ce u nekom turbo fazonu da cisti vodu. Nemojte me grditi, ali mislim da je Steva veliki uspeh za jednog odgajivaca kornjaca koji se prvi put susreo sa ovim. Mislim da je imao 40 grama kad sam ga uzeo a sada je dogurao do 1180, za to vreme je imao samo te ruzne alge na oklopu i nista vise. Oci i oklop su oduvek bili u savrsenom stanju. I moram da napomenem da je bas izuzetno brz, zna da potrci kao zeka :mrgreen: Evo par smesnih stvarcica vezano za Stevu. Letos ga startovala macka u dvoristu, sve to sam posmatrao sa pola metra daljine. Macka ga je okrenula naopako a on je izveo brzinski manevar ujedanja da je macor zakukao od muke i pobegao na krov od autobuske stanice. Ionako svi znamo kako jake i kao zilet ostre celjusti imaju ova crvenouha bica :p A par dana posle toga macor nije naucio lekciju vec je Stevu opet prevrnuo naopako, a Steva lepo usmerio svoj repic ka macku, pomesao urin i izmet i taj koktel prsnuo macku u oci :D Nemojte pogresno shvatiti, ovo sam doziveo sasvim slucajno i podelio sam sa vama, cisto da se upoznamo sa time kako se kornjacice i na koji nacin brane. Inace njihov oklop sa donje strane ima takav raspored sara koji sve ostale grabljivice distancira. N slici je Steva kako se ukopava u lisce u dvoristu.
 

Attachments

  • DSC00123.jpg
    DSC00123.jpg
    101 KB · Pregleda: 34
Nisam ja rekao da je kornjača loše nego sam samo napisao kako da joj poboljša uslove i nepreviš se pametan ovde smo da iznesemo svoje mišljenje :)
Moje dve kornjače Donatelo (8) i Leonarada (7) su bili 6 godina bez UV lampe jer nigde nisam pročitao da im je to potrebno takođe su bili u akvarijumu od samo 70l (ja sam mislio da je to dovoljno). Onda sam otišao na net da vidim da li postoje neki opširniji tekstovi o kornjačama (nekoliko godina pre toga sam pročitao neku knjigu o kornjačama) i našao sam i bilo je toliko toga što ja njima nisam omogućio, sledeći dan sam otišao kod staklorezca naručio veći akvarijum 100x50x50, međutim, staklorezac je pogrešio i napravio 95x50x50 :ebote: i taj akvarijum je mali ze jednu a kamoli za dve ali ima problem što nemam mesta u kući za veći akvarijum :(, za jednu odraslu kornjaču treba akvarijum od barem 600l što je oko 170x60x60 Takođe do pre 4 meseca sam ih svaki ili svaki drugi dan puštao da šetaju po kući, međutim, već 4 meseca renoviramo pa ih nisam puštao iz akvarijuma, ali za par dana će opet da šetaju jer smo završili sa renoviranjem. Pored svih nedostataka koje su imali u svom životu one su zdrave i bez ikakvih problema.

-Baš mi je žao one kornjače od 5cm, to je čisto mučenje te kornjače.

-Pa 30l je jako malo za kornjaču, ja imam 200 litara i svake nedelje izmenim 30% vode ali uz to imam i velki spoljni stakleni filter koji je dimenzija 70*15*50, ima 4 komore, jenda je taložnik, druga je sa masom za filtriranje, u trećoj je grejač a u četvrtoj je pumpa koja vraća čistu i toplu vodu u akvarijum, tako da se voda ne prlja brzo, ostatke od hrane odmah kad ih nahranim one sa dna kpokupim sa sifonom a ove što pluta sa mrežicom za ribice.
 
Tjah, znam da je 30l malo, ali i to malo je najviše što sam mogao da im pružim - malo prostora ograničen budžet, poznate teme... Trenutno sam u fazi preseljenja, ženidbe, naslednik/naslednica na putu, ne znam gde bijem, ali planiram u svakom slučaju veći akvarijum, nešto oko 150-200l...

Može li se postaviti slika tvog akvarijuma, filtera i kornjača, čisto da mi posluži kao inspiracija?