Kribenzis-krib (pelvicachromis pulcher)

Evo nesto reci:
Pelvicachromis pulcer (kribenzis) je ciklid koj potice od Afrike, tacnije iz delte u Nigeriji i Kongo a te vode imaju razlicit hemizam pa otuda i kribenzisi podnese razlicit (da ne recem svakakav) hemizam vode.

Od mojeg dosadasnjeg iskustva mogu da kazam da uopste nisu agresivni (za ciklide), jedinstveno za vreme mresta pokazuju teritorijalnost odnosno brane oko 30-tak kvadratnih cm okolo pecine u kojoj se mreste.
Kada smo kod pecine mor da imaju 1-2 u svakom akvariumu gde imamo kribenzise. Prihvataju svakakvu hrana pa u tom pogledu nisu problematicni.

Za njihov mrest vam je potreban akvarijum zapremine od minimum 25 litara, voda treba da bude blago kisela do neutralna (pH:6-7.5), a tvrdoca uopste im nije bitna.
Za vreme kad se mrest desava (tacnije kada pripremamo para za mrest) matice treba da se hrane intenzivno sa zivom ili smrznutom hranom. Kada se budu izmrestili, zenka intenzivno cuva ikru i istu aerise.
Mali proplivavaju za otprilike 7 dana, i veoma su privrzani za majku (plivaju u radiusu od 10-cm od majke), ako majka primeti nekakvu opasnost pocinje da drhti i mali se umire i polako nepokretne padaju na dnu, a kada opasnost prodje ona opet zadrhti i mali opet pocinju da plivaju oko nje.
Nejzin majcinski instinkt isceznava za otprilike 2 nedelje posle proplivljavanja (a 3 posle mresta) i tada je pozeljno da se izvadi iz akvarijuma, a mazjak treba da se izvadi nesto ranije (najbolje je kada mali proplivaju). Mali trebaju da se hrane sa artemija salina-om ili mikrocrvima i to intenzivno.

p.s. Neki muzjaci cuvaju male zajedno sa majkom.
 
Ja bih da dodam da su kribovi prve ribe koje sam svesno mrestio u akvarijumu. Gledati kako izvode mlade je jedan od najlesih prizora u akvarijumu. Oni, kao i vecina slicnih ciklida, imaju "podelu" posla oko cuvanja mladih. Zenka je sa njima u pecini, dok muzjak stoji napolju i cuva ulaz u pecinu. Nisam vadio roditelje nakon mresta i nisam nikad imao problema oko toga...ustvari uglavnom su se mrestili u ukrasnom akvarijumu bez problema.