Crv sidra (Anchor worm - Lernaea)
O crv sidras (Anchor worm - Lernaea) je vec dosta receno a ovde su jos par slika koje nam to sve jos vise docaravaju.​
Ovde se vidi njegova dimenzija nakon otstranjivanja sa ribe.​
Anchor worm.jpg

Ova druga slika je izgled njegove glave gledano pod mikroskopom​
19df682ad8b5e8194f35d72e6d068e92.jpg

Na donjoj slici se jasno vidi vrecica sa jajascima, takodje gledano pod mikroskopom.​
56dfdda2fce3f01fec0d5ac036485def.jpg



 
Hteo bih samo da pitam, da li ovog parazita mozemo naci i u nasim rekama? Jer sam nesto slicno primetio na recnim ribama koje upecamo u ribolovu.
 
Taj crv je uobicajen za karase i sarane. Vrlo verovatno da si ga video na ribama ali ipak proveri da li se radi o tome.
Vidis i sam kolika mu je dimenzija pa je vrlol lako da se uoci.
 
Sigurno cu proveriti kada odem prvi put na pecanje. Mislim da cu sigurno naleteti na ribu sa takvim parazitom, pa cu uporediti vizuelno i preko mikroskopa. :wink:
 
hmmm, nisam to nikada uzivo vidjela, a i ne bavim se ribicijom (slatkovodnim pecanjem), nego sam veci pobornik ribolova (morsko: tunjica, parangali, obicna udica, kosica...)-koji sam ja paradoks...uzgajam morske organizmice, a i bez problema idem u ribolov! Uf! No, vratimo se na temu...taj crv mi ne izgleda bas nesto lijepo i privlacno! Moze li imati kakve stetne posljedice za covijeka?!
 
Taj crv je tipican riblji parazit i nama, fala bogu, nemoze da naudi.

Ja sam ga skinuo sa molly koja je skoro bila uvezena.
 
Nego kada smo vec kod toga, mislim na parazite riblje, ili svejedno koraljne (ako postoje), rakove, ...bla, bla, postoji li ikoji OPASAN ZA COVIJEKA u smislu da se moze zavuci pod kozu, ostetiti sluznicu ili tako nesto, neku bolest ... nije da se toga bojim, ali bi voljela znati!!