Ozbiljniji pocetak - odgajivacnica

E da koridoasu nije mesto u tom maticnom akvarijumu, jer mozda je on nosilac neke bolesti, a i ako budes dodavao so to mu nece prijati.
 
Mozda su tvoje Guppy i Molly vec zarazene pa je sam potreban njihov mali pad imuniteta i da se sve to aktivira. Mikobakterioza???
Druga mogucnost koja je verovatnija od ove prve je da ribe izgube apetit usled neke zaraze, recimo zaraze se Aeromonas bakterijama.
Stavi ih u veci akvarijum i obezbedi im konstantan pristup hrani pa vidi kako se to krece. Nemoj vodu bas tako cesto da menjas osim ako bas nisi prinudjen. Ako si prinudjen na tako nesto onda reorganizuj sve to, negde nesto nije ok.
 
Sad sam zavrsio posao u odgajivacnici pa da odgovorim na neke probleme koji su bili.
Merio sam bio temperaturu vode kod malih ribica, i primetio jedan problem. Kod guppy muzjaka je bila hladna voda 20 C grejac uopste nije radio ( kupljen nov pre 3 meseca ) ali izgleda da u startu nesto nije kako treba bilo ali ja nisam obratio paznju posto je tek kupljen i nije koriscen pre. Ali kod zenki je sve ok sto se vode tice, temperature ali i one isti slucaj, mozda kod njih i nesto vise nego kod muzjaka. So nisam nikad dodavao jer imam neku svoju teoriju sto se toga tice, bolje da se riba sama privikava i jaca nego da stvaram sterilne uslove pa kad je prodam odmah da ugine ( da ne bude kontra reklama kao sto si Zorane rekao da se radi ). Akvarijumi oprani, dezinfikovani i stavljeni da se ponovo cikliraju jedno nedelju dana pa onda ispocetka stim da opet krenem u nabavku matica jer ove otisle sve u aut, ostala samo jedan muzjak moli.
Mali skalari polako poceli da ostaju bez zumancane kese pa sam stavio artemiju da se sprema da pocnem od prekosutra hranjenje, valjda nije to kasno. Ima ih negde oko 60-tak ako smo dobro izbojali a nekih 200+ ikra se ubudjala. Vodu sam samo prokuvao bio i nisu losi rezultati u odnosu na cistu cesmovacu, ipak se nesto izleglo :)
 
Ovo za so sam ti rekao ne da bi ribe drzao u takvoj vodi, nego da pokusas i vidis da li ce nesto biti bolje. Da li si upoznat u kakvoj vodi su ribe rasle, jer i tu moze biti problem. Ako su rasle u slanoj vodi, a ti ih odmah prebacis u slatku sigurno ce bolovati neko vreme. Imam primer sa uvoznim veliferama. Par puta sam ih nabavljao i posle nekoliko dana ribe su skupile peraja, krile se po coskovima i pocele da crkavaju. Palo mi je na pamet ovo za so i situacija se drasticno izmenila. Ribe sam kasnije postepeno vratio na normalnu vodu i nije bilo problema.
 
Ma naslusao sam se za so od kako sam otvorio radnju sve i svasta, ne vezano za ovo sto mi pisemo ovde. Magicni nacin da sve prodje kod ribica je dodavanje soli, bez obzira o kojim ribicama se radi, pogotovo kad cujem da su dodavali kad riba ima neke rane po telu. Za zivorotke sam citao da vole blago slanu vodu ali nisam dodavao do sada, iskreno to sto kazete za vodu da dolaze sa takvom nisam razmisljao. Ribice se normalno ponasaju, ne kriju se, jedu lepo ali sve mrsavije i mrsavije dok ne uginu ( slucaj samo kod guppy koje se okote kod nas, pa matice a i mali polako mrsave ). Razmisljao sam da nije i do hrane mozda jer sam bio uzeo na veliko neku hranu, nije markirana pa mozda je losa, nije hranljiva . Molly je u radnji skroz Ok ali cim ih prebacim dole u odgajivacnicu jedna po jedna uginjavaju. Mislim da su sve ribice koje mi uzimamo iz doaceg mresta da jedino japanka stize iz uvoza koje mi uzimamo.
Zorane da li je ok da se stavlja ova nasa obicna so jer sam negde ( ne mogu da se setim gde ) procitao da ima posebna so, za slatkovodnu akvaristiku, bez joda koja se dodaje ?? Stavicu ovim sto su ostale sutra so kao sto ste napisali doziranje pa da vidimo sta ce da bude.
Sad sam i procitao Vasu temu o mikroskopu a i Bobanovu i iskreno ne mogu da verujem koliko to daleko ide, cast je da dobijam savete od ljudi koji su u svemu ovome jako ozbiljno, profesionalno, jer uglavnom sto sam negde i pisao ranije, dobijao sam savete stavi ti FMC i sve ce to da se sredi.
 
Uhh da dodam da je danas povezana cev za vazduh za celu policu, ostaje samo da se cev busi iznad akvarijuma kad se oni postave.
Jos jedno pitanje oko police, zavrsetka, koliko je svetlo bitno za ribice ?? da li je potrebna neka odredjena jacina svetla ili je to proizvoljno ?? Polica je duzine 2 m ali kad se to podeli na 2 dela ostaje oko 96cm pa da li je ok da ide jedna neonka od 60 cm ili ipak da odradim punu duzinu od 90 cm ?? Da li je potrebno da ide dve ??
 
Ja sam uvek pisao da treba dodavati morsku so namenjenu za morske akvarijume. Znam da nemas mogucnosti da nabavis to u ovom trenutku pa zato nisam naglasio. zato za probu kupi u radnji ovu kuhinjsku morsku so pa probaj sa njom. Inace to trpanje soli u akvarijume za sve vrste riba, jer toboze one to vole i dobro im cini je najobicnija GLUPOST koju sire ljudi koji pojma nemaju o fiziologiji riba, osmotskom pritisku u celijama i jos mnogo toga. To za so se provlaci jos od sezdesetih godina iz neke literature koja je ovde jedino bila dostupna u to vreme. Na zalost mnogi su to usvojili i nisu napredovali u akvaristici do dana danasnjeg. Danas kad imamo internet gde moze da se dobije mnogo informacija treba biti majstor pa pronaci ono korisno, a odbaciti ovakve gluposti. Mi koji se mozda malo vise udubljujemo u akvaristiku koristimo neke sajtove i literaturu koji nisu tako popularni, jer su pisani usko strucno ali koji daju prave informacije i trudimo se da to prikupljeno znanje prenesemo na popularan nacin ljudima koji su voljni da to prihvate.
Evo navescu primer samo za tu nesrecnu so. Dovoljno je samo pogledati informaciju gde riba u prirodi zivi i bice jasno da li joj so koristi ili steti. Zamisli jednog skalara koji zivi hiljadu kilometara daleko od usca u vodi koja je jako meka, a mi mu dodamo so. Njegov organizam strahovito trpi. Ili uzmes moli koja zivi u delovima reke gde se oseca plimski talas i gde se koncetracija soli dva puta dnevno menja, a ti je stavis u meku vodu. Tacno je da su se ribe kroz mnoge generacije prilagodile zivotu u akvarijumu na nekim prosecnim vrednostima vode ali ekstreme ni one ne mogu da izdrze bez posledica.
Inace mikroskop je za mene igracka jer sam amater, a Bobanu je sredstvo koje mora da koristi, jer je profesionalac i to jako dobar:)
 
Svetlo je pre svega tebi potrebno da mozes da pratis izgled riba, a njima je manje vise svejedno.
Ti imas neki problem u odgajivacnici cim ti ribe tu crkavaju, a to se ne dogadja u prodavnici. Pokusaj da vidis sta je to pa ako ne nadjes resenje bojim se da je jedini lek da sterilises sve akvarijume i sa novim ribama krenes iz pocetka. Inace ta temperatura za Gupi je sasvim ok i sigurno nije razlog uginjavanja.
 
Kao sto sam rekao Zorane, svasta sam se naslusao od kad smo otvorili radnju, pogotovo kad ribica, bez obzira koja, ima ranu oni stave so. Uvek im odmah dam poredjenje sa ljudima li oni to jednostavno ne slusaju, i dalje jako puno ljudi to koristi pogotovo moze na internetu da se nadje so kao najbolje resenje, pa malo mi ispadnemo glupi kad se bunimo, jer oni videli na internetu :). Posecivao sam i druge forume, sto domace sto strane ali moram da kazem da sam ovde dobio najvese tacnih, preciznih informacija vezano za akvaristiku, sto kao hobista sto za ozbiljnije bavljenje akvaristikom.Dosta je razloga zasto sam se ovde bas odlucio da predstavim ovo sto smo zena i ja poceli i usta smo se upustili.
Sad vido da ste dodali jos jednu poruku. Za svetlo sam prociao na nekom guppy forumu da im je za dobro odrastanje potrebno 10-12 sati svetla. Izgleda nista od toga ??
Pa mozda je to najbolje resenje, da bolest izbacim sto je vise moguce iz odgajivacnice, sterilizacija prvo pa onda nove ribice.
Mene je najvise bilo strah da ne preteram sa svetlom da ne pocne zelena alga da se pojavljuje.
Da li moze neke preporuke gde mogu jos da nadjem nekih korisnih informacija generalno za akvaristiku da nezapitkujem bas sve ovde ??
 
Da ne zaboravim, polovina odgajivacnice je sredjena pa izvolite i uzivo ovo da vidite da li valja, da zalijemo za nastavak radova :) a i uzivo da vidite da li je ste to ok. Svi su dobrodosli !!
 
Moze svetlo da stoji dugo samo sto je tada uglavnom na dva nivoa intenziteta. Ja drzim 9 sati na pun intenzitet i jos dva na vrlo mali. To je u stvari sat pre i sat posle. Bice tu algi, bez njih nista ne moze, ali to nije tako strasno da bi se ti brinuo.

Kazes da su ribe u radnji ok a kada su u odgajivacnici onda kola krenu nizbrdo. Ako je tako onda utvrdi sta je razlika. Uzmi vodu iz radnje, napuni akvarijum u odgjivacnici pa vidi kako ce da se ribe ponasaju. Mozda ih traumira ta promena.

Probaj da drzis Molly i pod drugim uslovima. Napuni jedan akvarijum sa Java moss-om, onako bas da bude pun, pa tu stavi ribe i vidi kako ce da se ponasaju. Verujem da ce da uzivaju. Nabavi biljnu hranu, spirulina tablete i to im redovno nudi. Molly je biljojed i ona zahteva konstantno da jede pa postuj to. Male ribe isto tako traze da grickaju. Slicno je i za Guppy.

Sto se tice trazenja podataka po forumima to mozes svugde da radis. Problem moze da bude kada ljudi koji drze ribu - dve pocnu da te savetuju kako sve to da radis masovnije, jednostavno nemaju pojima kako to sve izgleda kroz komercijalnu prizmu. U sutini nije lose da otvaras teme i vidis sta drugi misle o nekom problemu ili pogledu. Tu skoro uvek moze da se izvuce nesto korisno. Inace ovde bas ima toliko toga u vezi akvaristike da je skoro sve pokriveno. Valjda smo zato i malo stali sa diskusijama.
 
Java moss imam u nenormalnim kolicinama pa da probamo i to, a imam i spirulinu ali sam nju uglavnom davao ancistrusima.
Za literaturu pitao nesto strucno, neki on line casopis ili neciji radovi, ne forumi bas iz tog razloga Bobane, sve i svasta se pise. Ovde mi se svidja sto su urednici, admin i tako to ljudi koji su iskusni, nisu dobili to zvanje sajta zbog velikog broja ispisanih poruka samo.Da nije bilo ovog sajta mislim da neke stvari ne bi bile kao sto su sada. Ovde sam nasao temu za moj prvi komresor, prvu kupovinu, dok na drugim mestima je bila prica samo o pumpama za vazduh sa 2 izlaza. I naravno da napomenem kao pohvale forumu dosta preciznih tema, nema lupanja.
Juce sam punio neke akvarijume, da bih pomerio one dve police da mozemo i tamo da dolepimo plocice pa da ponovo probam onda da oformim jedan za Molly, zena ih jako voli a ja sam izgubio vise volju za njih. Dok nismo poceli sve ovo, radnju i odgajivacnicu, kao hobisti, nisam znao sta da radim sa Molly i Guppy u zajednickom akvarijumu. Nista od uslova nisu imali, obican jedan ukrasni akvarijum a one kote li se kote. Poklanjao sam svaki mesec brdo riba, a sad kad resio da to sve bude po " propisu " one sve gore i gore :( . Isti slucaj bio i sa borcima, moja omiljena ribica od 4 pokusaja izveo sam dve ture, samo prokuvana voda i 2 para. A sad sve primerke sto sam skupljao nikako da ih zadrzim duze kod mene, danas sve ok a sutra kad dodjem one samo prevrnute.
 
Imas neki problem u akvarijumima u odgajivacnici. Pokusaj da nove ribe stavis u sterilisan akvarijum i da ih nemesas sa ribama koje vec imas. Moli vole toplu vodu 26 stepeni minimum.
 
Last edited:
Stavio sam akvarijume da se cikliraju, a ne mogu da mesam sa starim jer nije nista ostalo od njih :( . Sad u novi akvarijum da podesim 26+ i da stavim dosta mahovine pa da vidimo sta ce da bude. Nedelja dana je dovoljna za cikliranje ??
 
Da ne zaboravim da pitam za vase misljenje o hrani, koja ?? Mi smo do sada uzimali neku na kilo ali nismo uopste zadovoljni sa njom, sada razmisljam da uzmemo serinu hranu ali bih opet hteo da cujem Vase misljenje sto se toga tice., Da li da idemo na ime pa po tome da gledamo kvalitet ???
 
Trebalo bi da bude dovoljno nedelju dana pa kad ubacis ribe ti kontrolisi vodu. Uzmi Seru i Tetru, jer to su firme koju imaju renome i neces pogresiti. Nije dobro da ribe hranis uvek istom hranom. Treba mesati razlicite vrste hrane, a ne hranti ribe uvek istom hranom.
 
Trebalo bi da bude dovoljno nedelju dana pa kad ubacis ribe ti kontrolisi vodu. Uzmi Seru i Tetru, jer to su firme koju imaju renome i neces pogresiti. Nije dobro da ribe hranis uvek istom hranom. Treba mesati razlicite vrste hrane, a ne hranti ribe uvek istom hranom.
 
Gledan da im bude raznovrsno, ziva plus suva hrana. Od zive imam mikro crve, grindal, i ehitreje i artemija a od suve samo proteinske sam davao ali sam resio da predjem na Seru i to za sad samo vipan a posle i neke njihove granulice. Poceo sam da trazim i tubifeks crve, cuo sam da ih ima u mom komsiluku ali jedini problem ne znam kako oni izgledaju uzivo u potoku :)
 
Zive na dnu u mulju i tamo gde ih ima videces da je dno crvenkaste boje od mnogobrojnih crva.
 
Ok da pokusam da nadjem :) . Dotle samo ovo od zive hrane. Sutra stizei artemija sa setom za izleganje pa da polako pocnemo da castimo ribice i sa njom.