Ozbiljniji pocetak - odgajivacnica

Mani se zivih tubifex crva, rizik je veci od dobiti. To mozes donekle da izbegnes ako ih peres ali to nije sigurno. Imas te druge crvice koje spominjes pa njih koristi.

Za osnovnu ishranu koristi suvu lisnatu hranu i od toga ne odustaj. Sve ostalo je dodatak, na povremenoj bazi. Sada tamo dolazi leto pa mozes da vidis za larve komaraca. To koristi maksimalno samo pazi da ne presjes u proizvodnju komaraca jer neces bas da budes omiljen kod komsija.
 
E pa onda da ne bih napravio jos jos vise problema nego koristi, jer mi ide od ruke, ostavim njih. Uzeo sam Sera vipan hranu i mogu da kazem da jako dobro izgleda a i sastav je jako dobar.Uskoro krece lepoljenje akvarijuma i njihova montaza i privodjenje kraju ove police, pocetnicke tj prvenca :)
 
Da li neko moze da mi kaze sta je ovo
20140423_172239.jpg

20140423_172303.jpg

Juce sam primetio u akvarijumu dok su bili jako crveni crvici ali posto nemam nista u akvarijumu ubacio hlor za svaki slucaj ( da nije nesto zarazno ).
 
Ja sam zaboravio da odgovorim, nije mi sve jedno bilo kad sam ih video ali sam ipak trebao da ih ostavim pa da vidimo sta ce da bude ali strah je bio veci.
E sad jedna velika stvar, stigao je RO valjam_sevaljam_sevaljam_seZorane, hvala vam puno oko njegove nabavke !!!
20140430_182352.jpg

Namestio ga i bila je prva proba :D.
A sad opet ja da malo davim sa pitanjima oko njega. Dobio sam objasnjenje sta i kako radi ali sad da cujem i od vas akvarista sta sad ja sa njim da radim.
On bi trebalo da obara KH na 0 ??
KH je meni ( nama akvaristima ) bitna ili je bitnija GH ??
Ja sam merio ukupnu tvrdocu vode nisam imao tester za KH. Samo ako moze sad malo objasnjenje oko tih tvrdoca vode da nepogresim oko miksovanja.:(
 
Ti to malo obrnuto radis. Trebalo bi prvo da znas sta ti treba pa ako ti treba onda nesto kupis da resis problem ali nikada nije kasno da se nesto nauci.

KH i DH su sasvim razlicite stvari i oba su podjednako bitna. Ponekada su vrlo povezani pa ako menjas KH onda menjas i DH i obrnuto. To je nesto sto moras da naucis ili da se konsultujes ako ti zaskripi.

Forum o hemiji nije veliki ali tu ima sta ti treba, onako u par reci. Evo ti par linka pa pogledaj o cemu se tu radi.

http://www.beke.co.nz/threads/tvrdoća-vode.2719/

http://www.beke.co.nz/threads/alkalnost-vode.1898/

http://www.beke.co.nz/threads/akvarijumska-voda-ph-vrednost-i-puferi.1354/
 
Ma sve sam to procitao nekoliko puta ali i dalje ne kapiram neke stvari pogotovo meni je problem kad citam negde za mrest riba neko navodi KH a neko DH. Pogotovo vezano za skalare, zadnjih nedelju dana sam trazi bas da vidis oko tvrdoce vode za njihov mrest i na nekim mestima sam nalazio da je bitan PH, na drugim stranama KH a na trecim DH pa vise ne znam ni ja sta je i kako.
 
Voda iz RO uredjaja ima teoretski 0° Gh i Kh. O ph ne vredi ni razmisljati, jer zavisi od kolicine rastvorenog CO2 i nije stabilna. Kasnije mozes da pocnes da se igras sa ph- i buferima, ukoliko ti to bude potrebno. Za skalare napravi vodu oko 5° Gh i dodaj tresetni čaj. Taj čaj pravis tako što ugreješ 5 litara RO vode do ključanja i tom vodom prelijes oko dve čaše treseta. To neka odstoji par dana. U mresni akvarijum dodaj 3-4 litara tog čaja koji si prethodno procedio i to je to.
Taj tresetni čaj je dobro da imaš uvek spreman i bolji je što duže stoji.
 
Problem je jer sam ja merio gH vode iz RO uredjaja i ona je nekih 3-4 gH. Da li je 0 samo teorija ili je nesto do uredjaja???
 
Uf, pH ne moze da bude 0.

RO ne daje cistu vodu kako se to obicno smatra ali je ona dovoljno cista za mnoge stvari a pogotovo za akvaristiku. Ipak to je daleko nize od tih 3-4 koliko navodis. Cime si merio GH ? Da li je moguce da ti je merna posuda kontaminirana. Ima tu gomila pitanja zasto neko merenje moze da ode u nezeljenom smeru.
Ajde ti lepo napisi kako i sta meris, onako natenane pa da vidimo ako nesto ne stima.

Kasno mi je sada pa idem u krpe. Idem ujutru za Australiju pa cu mozda biti van foruma par dana ali to nema veze, uvek ce se neko naci da nesto kaze.
 
Uhhh odakle da pocnem onda.
Ro je povezan po upustvima, u principu tu nema neka velika matematika oko njegovog povezivanja tako da smo to relativno brzo zavrsili. Po savetu ostavili da voda izlezi ipred membrane dok se malo opere aktivni ugalj pa posle prebacili i na membranu da vidimo kako sve to ide. Posto citajuci i ovde a i na brdo drugim stranama da RO treba da da tu 0 slucajno uzeo da proverim.
Koristim Sera GH tester. Nisam slikao ali mogu da postavim link ka strani da vidite kako on izgleda. U prinicipu u paketu ide ona bocica sa reagensom ( ako se to tako zove ) i posuda za merenje. Upustvo je jasno 5 ml vode koju hocemo da merimo i polako dodavanje kapi, posle svake kapi potrebno dobro mesati vodu pa onda ponovo dodavanje. Jedna kap je 1 GH. E sad u prici sa jednim apotekarom on mi je rekao da se za merenje vode ne uzima gornja ivica vodenog stuba nego donja jer ,bla bla bla da ne prenosim sigurno cu nesto da lupnem, ali tako je on to radio na fakultetu i to je to, za druge tecnosti ide to drugacije. Bocicu posle svakog merenja isperem i ostavim da se osusi, pa onda opet isti postupak kada merim drugi put. Mene je samo tu jako strah da nije problem kod RO uredjaja ?? U razgovoru sa covekom od kog sam uzeo cuo sam da on ne moze da da tu 0 na ukupnu tvrdocu tj. na GH ali bi trebalo da ta karbonatna ( opet ako sam pravilno napisao ) treba da bude 0. Ja nemam testere trenutno za njeno merenje pa tako ne znam da li je ona 0 ili i tu su neki drugi podaci.
O PH nisam ni razmisljao ali sam citao da se spustanjem KH pomera i PH pa zbog svega toga napisao o mojim problemima sa tvrdocom i postavio ono pitanje ranije, sta je meni ( nama akvaristima ) potrebno GH ili ta KH tvdoca ?? Da li postoji neki nacin da mogu da proverim to menje i kako ??
Nadam se da je to to opsirno kako i sta radim. Nisam mogao natenane jer zivci poceli da rade pa sam morao odmah da odgovorim cim sam video Vasu poruku Bobane.
 
Verovatno test nije precizan. Kod mene nekoliko tih testova skupljaju prasinu, jer jednostavno nisam sa njima mogao da odredim Gh. Koristim elektronski EC metar ili JBL-ov test i oni se slazu. Napisao sam da je voda iz RO uredjaja teoretski 0, jer nama u akvaristici nisu bitne toliko precizne vrednosti. Veruj mi kad malo udjes u stos prestaces da se opterecujes toliko sa merenjem vode. Ja vecinu riba radim po osecaju. Napravi vodu kako sam ti rekao i stavi skalare na mrest. Ako mrest prodje zapamti ili zapisi sta si radio i to je to. Ako ne uspe promeni malo pa kad potrefis drzi se toga. Nema tu mnogo mudrosti i najbolje se nauci na greskama.
 
Last edited:
Rko bih sad nesto ali moram da se suzdrzim i budem u granicama pristojinosti :mad:. Do sada sam merio i na kraju iz ocaja sam ponovo poceo da citam upustvo posle ove Bobanovog odgovora i tu sam primetio jednu stvar. Posudu za merenje ispirati nekoliko puta VODOM KOJU HOCEMO DA MERIMO , e tu je izgleda bio problem. Isprao ja, postavio posudu i sa suprugom preko lupe poceli da dodajemo vodu da pogodimo tacno liniju i onda dosli do nekih drugih podataka.

20140501_141648.jpg

20140218_223325_1-1.jpg
E sad ovde je stavljena samo jedna kap reagensa i voda je dobila tu zelenu boju koja pokazuje tvrdocu.
Ja se nadam da je ovaj put sve to dobro odradjeno i precizno a sada sam i ja jako zadovoljan rezultatom.
Ja sam za pripremu vode nasao neku matematicku jednacinu po kojoj je jako lako odrediti koju vodu koliko treba staviti pa se za sada nje pridrzavam ali tu je jedan problem sto ne znam sa kojom moju vodu mesam, tj ja znam da je moja voda ~20 Gh ali sada ova RO voda bi trebalo da je 0 ~1 pa onda mi je mnogo lakse.
Ja ne mogu da vam trenutno opesim sta je sreca zbog ovog RO uredjaja i da bi trebalo da radi sve kako treba valjam_sevaljam_sevaljam_sevaljam_sevaljam_sevaljam_se
Bobane hvala Vam puno na svim savetima koje ste mi dali i nadam se da ce biti prilike da se i licno upoznamo jer znam da sam jako naporan ali volim da znam na cemu sam a i Vama Zorane sam jako puno zavhalan na svemu, da nije bilo Vas sve ovo bi najverovatnije islo nekim drugim putem i ko zna gde zavrsilo a jako puno pohvala sam cuo o Vama !!!
 
Upravo ta kontaminacija je standardni problem koji ljudi imaju, bas kao i ti i to ispiranje uzorkom je vrlo bitno. Cak mozes da koristis i prikladnu cetku da malo ocistis eventualni talog na staklu.

Za merenje nivoa vode (bistre tecnosti) koristi se donji nivo meniskusa. Mislim da je jasno da je on konkavni kada je voda u pitanju a to se i jasno vidi na tvojoj slici.

E sada je najvaznije da si zadovoljan, da imas to sto si hteo a ko zna, mozda cemo i da se sretnemo :)
 
E da, zaboravih da ti pomenem. Ako te bas zanima tacnija izlazna koncentracija GH iz RO onda povecaj uzorak. Uzimi 20 ml uzorka (obicno je 5) pa uradi analizu. U tom slucaju jedan GH bi bile 4 kapi titracipne tecnosti. To ti omogucava da meris u sekvenci od 0.25 GH
 
Ja sam jako zadovoljan samo je po meni tu nesto drugo bitno a to je da li RO radi kako treba i da li je ispravan ??
Ja sam jako dosadan ali nisam imao prilike ranije da se susretnem sa uredjajem uzivo. Teorijsko znanje je kod mene ok, nije na zavidnom nivou ali nije bas ni pocetnicko ali mi jako jako puno hvali praksa.
E sad sto se tice takvag nacina merenja sigurno cu da probem jer me jako interesuje sa cime imam posla, kao sto je i Zopex2008 rekao kasnije to ide dosta drugacije ali ja sam malo tu cepidlaka pa bih da iskoritim ovo sto imam jos dok je sveze i potrosim jos koju bocicu reagensa cisto da mi prodje volja ako nista drugo.
Ukoliko ovo sve radi kako treba, barem po ovim merenjima sto sam slikao pokazuje barem da je tu oko 1 , ostaje mi samo sad da pocnem da uzivam u akvaristici ( da lomim glavu ) i da najzad pocnem sa malo ozbiljnijim pristupom svemu tome
( da pocnem neke vrste da razmnozavam a da nisu zivorotke) .
I naravno kako sve ovo dalje napreduje dodavacu ovde a ukoliko je nesto pogresno nadam se da cu dobiti u startu dobiti kritike od Vas a i savete :D
 
Pazi, nema razloga da RO ne radi. Ti bi trebao da budes vrlo lose srece pa da ti zapadne neispravan RO. Mislim da tu ne treba da se brines.
Sto se tice rezultata i konstatacije da je DH 1 to je diskutabilno. Posmatraj to ovako. Tvoj rezultat ne moze da se prikaze drugacije. Ako promena boje dolazi sa prvom kapljicom onda je rezultat GH < 1 a to moze da bude i nesto izuzetno blizu nule. Zato sam ti i rekao da probas sa vecim uzorkom pa cak i sa. 40 ml. Tada bi znao tacnije sta imas.

Jos jedna stvar kod tog merenja je problem boje. Pitanje je da li ti mozes da to bas dobro uocis. Zato se i koriste kolorimetri koji to registruju. Nase oko nije bas tako pouzdano.
 
JAO da ne pocnem sad oko te srece, kod mene to ide skroz obrnuto, sve sto moze da podje naopako to se desi zbog toga danas i smaram ovim pitanjima. Ipak ovaj novac nije za bacanje da prihvatim da ne radi u startu.
Sutra cu da izmerim sa uzorkom od 20ml pa da vidim, reagens mi je pri kraju pa barem na 20ml da vidim sta ce da se desi.
Ja te udavio danas skroz a sutra e ceka putovanje, IZVINI jos jednom na tome !! i HVALA ti puno na strpljenju za sva ova moja pitanja i probleme !!! ( i Zopex2008 -u takodje :D )
 
Nemoj da se sekiras RO je sigurno ispravan, jer membranu rade Ameri, a ne Kinezi. Meni su najkorisnije stare membrane koju daju vodu oko petice. Odvrnes ventil i nista nemoras da muckas.