Ozbiljniji pocetak - odgajivacnica

E pa neka je sa SRECOM !!!( mislio sam da si malo mladji ). Ti si u Srbiji trenutno ??
JAO Zorane mene je pri kupovini novih stvari pocelo da bude toliko strah da ne mogu ovde to da opisem, vise ni sam ne znam koliko puta sam se opekao pa sad unapred sve to da vidim a uvek mi se to pokazalo lose sto vise citam i zelim da se informisem da budem u prici i proberem ono kao bolje da to na kraju bude najvece smece :confused:
Razlog dopune : dopuna teksta.
 
Pocelo je ubacivanje ribica za mrest. Polako sam poceo da ih privikavam na meksu vodu, negde sam citao da nije dobro naglo da se prebace pa menjam polako svaki drugi dan po 5L mesane vode pa ce valjda za nekoliko dana da dodje to zeljene tvrdoce.
 
I dosao je dan za prebacivanje mojim miljenika :)

20140510_210818.jpg

Trenutno su u obicnoj cesmovaci ali polako krecem sa privikavanjem na meksu vodu.
Za polaganje ikre sam mislio da stavim deo plocice ( braon sto sam lepio na pod ) nadam se se da nije stetna po njih ???
 
  • Like
Reactions: Goxxx
Ph nisam merio do sada ( jos nemam testere ) pa ne znam sta se tu desava. Koridorasima je oboren GH a sad pocinjem i skalarima :)
 
To nabavi pod obavezno dok se ne uhodas sa svim tim zezancijama. KH je izuzetno bitan, pH se ponasa onako kako mu KH dozvoli. RO otstrani skoro sve pa ti je KH skoro nula. Pazi na to jer pH moze da ode gore ili dole. Obicno opada usled CO2 ali ako malo ne namerno zakiselis onda je odneo vrag salu.
 
Trebalo bi sutra da mi stignu testeri pa cu onda da pocnem i KH i PH da merim i da vidim onda malo dublje kako sve to ide. Za sada je sve ok, skalarima jos nisam poceo da menjam vodu ( cekam testere ) jer su mi omiljeni pa da im se nesto ne desi a koridorasi juce bacili ikru, pa videcemo sta ce da bude sa njom posto je prva ikra od kad je RO stigo i da li sam odradio sve kako treba. Ikru sam vadio u drugi akvarijum.
 
Stigli testeri i novi problemi !!! Ovo kod mene je sve isuvise komplikovano. KH merio i sa njim nema problema, kao sto Boban rekao skoro 0 a merenje isto kao kod GH ali kad sam izmerio Ph ( ovako sto se nerazumem uopste ) video da je i suvise veliki. Voda je bazicna ( ako se tako kaze ) 8 - 8,5 PH, tesko mi je da bas napravim razliku boja. Sa cesme je 7,5 ( opet da kazem da je tesko meni razlikovati bas te nijanse ali mi se ovo najpribliznije ) a ro mi je 5,5 i kada pomesam na GH 5 ode u 8,5 Ph. E sad citajuci ovde a i neke knjige iz hemije video sta i kako dalje. CO2 obara ??? Jel postoji neki drugi nacin " laksi " ??? Ovo mi je sve ispalo nekako komplikovano i nisam se nadao da to ide toliko. U razgovoru sa nekim ljudima , dok nisam jos nista od ovog krenuo , ispalo mi bas lako i jednostavno. Kod njis se sve ribice mreste bez problema i nekih uslova, sta su testeri nemaju pojma. Jos kad dodje neko u radnju i kaze mi da se oni ( skalari , koridorasi, ancistrusi ) kod njega izlezu u zajednickom akvarijumu meni da poludim.
 
Znači došli smo do onoga: Meka voda nije obavezno kisela. Čitaj temu o puferima i pitaj ono što ne razumeš.
Ja se u pocetku ne bih mnogo zamarao sa ph. Napravi vodu potrebne tvrdoce za vrstu koju zelis da mrestis. Dodaj tresetni caj, dobru filtraciju i pusti ribe da same odrede kad ce se mrestiti.
 
Ok, ja sam sredio sve to ali kad sam izmerio PH on otiso bas visoko. Pre ovog merenja sam pravio za koridorase vodu, i ona mi je greskom otisla na 5 GH a danas sam izmerio i KH i on je mislim bio 4-5 , nisam siguran. Ikra je za sada super ( nece sva da se izlegne jer sam greskom stavio 2 zenke a 1 muzjaka ) ali ocekujem sutra da pocnu da ispadaju :) .
Zopex2008 mislite da dodajem tresetni caj u mresnom ili u akvarijumu gde odvajam ikru, jer ne bih jos ostavljao da roditelji podizu male ??
 
Ako premestas ikru bitno je da je voda u koju je premestas lstih karakteristika. Tresetni caj je jako korisna stvar i u mresnom i u akvarijumu gde se ikra izleze.
 
Aha razumem sad. Kod koridorasa je da kazem priblizno ista ali za skalare nisam stigao da omeksam vodu kod maticnih pa sam samo prebacio u drugi akvarijum, iznenadili me mrestom, nisam bio ocekivao u naredna 3,4 dana.
E sad nesto skroz nevezano za vodu i parametre. Sta sve moze da utice na rast ribica ?? Pored hrane i velicine akvarijuma ??
 
OK. Sad sam citao onu temu o puferima i to je i suvise za mene sada. Nista ja tu nerazumem, kako se to mesa, u kakvom stanju to dolazi. Da napomenem da mi je hemila bila uve na nivou ocena 2 pa da ne davim dok malo vise ne poradim na njoj.
Najzanimljivije mi je bilo u onoj temi altumi :) sta bih dao ja sa njih !! Prelepe ribe i ako Bog da jednog dana barem imam za sebe u akvarijumu da uziva, a skoro sam gledao neki klip o coveku iz Nemacke koji ih cuva i razmozava, brdo nekih nagrada osvajao sa njima. Fenomenalno izgledaju.
Edit: Tek sad sam video na drugoj strani, izgleda da pricamo o istom Nemcu :)
 
Last edited:
E sad citajuci ovde a i neke knjige iz hemije video sta i kako dalje. CO2 obara ??? Jel postoji neki drugi nacin " laksi " ??? Ovo mi je sve ispalo nekako komplikovano i nisam se nadao da to ide toliko.

Nije tu nista komplikovano, sve je to ocekivano sa mekanom vodom. Tesko je reci sta je u pitanju ali evidentno imas negde nesto sto podize pH. Kada je mekana voda onda i izuzetno mala kolicina baze podize znatno pH. Dobra stvar je sto isto tako mala kolicina kiseline ima da obori pH i to je sustina.

CO2 spusta pH, tu nema dileme ali je alkalnost CO2 jednaka nuli. To znaci da ti treba konstantno da ga dodajes. Jednu stvar koju ti nisi probao je sta se desi sa pH kada voda odstoji neko vreme, dan - dva. Da li pH ode dole?

U sustini za tebe bi bilo najjednostavnije da ti koristis treset i onda si resio problem pH. CO2 "gusi" ribe pa razmisli i o tome. Dakle stavi malo treseta u filter i sa mekanom vodom pH ima da bude na meru. Ako zelis da podignes GH onda nabavi te minerale za akvarijum koji podizu samo GH a ne i KH.
 
Citajuci sada celu ovu moju temu vidim u cemu je problem, izgleda da sam ja usao u sve ovo i suvise brzo sa malo predznanja pa sad tek vidim sta i kako sve ovo treba da funkcionise. Sto se vode tice i tu smo malo specificni jer Sokobanja ima dosta drugaciju vodu ( banja smo :) ) i ono trece sto je meni jako veliki problem a to je da dok nisam poceo ovde da pisem nisam imao mogucnost da sa nekim malo vjse pricam o tome i polako udjem u celu pricu. Opet veci grad vise prednosti. Kad citam o ovim puferima tu je meni sve cudno , kako to izgleda, sta se sa tim radi jer nisam nikad nista od toga video uzivo. Sta je tu je sada jedino da ubrzam malo vise praksu pa da pohvatam to propusteno znanje. Jos jednom da se izvinim bas zbog toga i mozda i suvise pocetnickih pitanja. Sto se treseta tice njega bi trebalo da mogu da nabavim pa sa njim da probam. I jedna novost kod mene, imam prinovu, koridorasi se danas izlegli :) . Nije lose za pevi put sa ro vodom, pa sam planirao da malo duze ostanem sa njima da radim jer ikra skalara sto su polozili juce picela bas da se budja :( . Kod zamene vode koliko moze da se ide a da ne steti malcima??? Bitno je da parametri budu isti ( KH i GH )???
 
Kod mladji menjaj minimalno vodu, jer su prvih dana jako osetljivi. Upotrebi tanko crevo od vazdusne pumpe da njime pokupis nepojedenu hranu i oprezno dodaj vodu istih karakteristika ali ne vise od 10% tokom jedne zamene.
Za treset se povezim sa nekim ko gaji pecurke, jer oni koriste dosta treseta pa uz njega naruci jednu balu i bices godinama miran.