Ozbiljniji pocetak - odgajivacnica

theklik

Member
9 Septembar 2012
134
2
18
39
Sokobanja
Pozdrav svima, evo i mene najzad da predstavim neke nase pocetke i pokusaje :)
Evo posle duzeg vremena a i malo ozbiljnijeg razgovora ovde na forumu shvatio sam da za razmnozavanje i cuvanje ribica, pored dobre volje, treba ipak i dosta uslova. Od prilike mesec dana je proslo kako smo krenuli adaptaciju prostora posto je pravljena sa namerom za nesto drugo ali ipak smo otisli na ovu stranu. Prostorija nije imala ni dovod ni odvod vode pa smo krenuli da resimo taj problem prvo a onda i dodavanje veceg broja akvarijuma jer ce odrzavanje dosta da se olaksa.
Od ovoga je pocelo :)

20140226_211513.jpg

25 Akvarijuma za pocetak. Od ribica zivorotke gupi, moli, ksofo, plati i ikrasica ancistrusi, koridorasi paleatus i zebrice. Bilo je tu jos nekoliko pokusaja skalara, nisam uspeo da ih izlegnem zbog jako tvrde vode i kribenzisa kod kojih sam izveo jedno leglo ali je zenka posle toga uginula pa odustao od njih do dalje.
Sto se vode tice tvrdoca je ~ 20 dGH mereno serinim testom, ne listicima.
E sad pocetak radova :)

Sve je pocelo sa najvecim problemom da provucemo cev za kanalizacijum ispod ploce u duzini od 2m.

20140220_194235.jpg

20140222_133320.jpg

Pa onda kopanje kanala sirom prostorije za slivnike.

20140224_165314.jpg

20140226_211556-1.jpg

I dokle smo trenutno stigli :)

20140307_215720-1.jpg
 
Ostalo je jos da se plocice izfuguju i da je stavi lepak i mrezica na plafonu preko stiropora i da se okrece zidovi. Ovo do sada je samo polovina i to drugi deo prostorije koji je bio prazan kako na bi morali da pomeramo sve i da krecemo od pocetka.

Od opreme u planu je kupovina RO uredjaja i izrada police ali za taj deo posla mi je jako potrebna vasa pomoc kako ne bih u startu pogresio i dva puta radio istu stvar.
Da li mogu neke preporuke oko odabira RO uredjaja, da napomenem da cena igra veliku ulogu jer sam kratak posle kupovine svega ovoga????

I ako moze pomoc oko police. Od poda do plafona ima nekih ~ 2,2m pa sam ja planirao da odradim 4 reda sa prostorom po redu 50 cm i da prvi red bude odignut od poda 20 cm. Problem je sto ne znam koja bi bila idealna visina akvarijuma?? Gledajuci po you tube ne mogu da procenim koja je visina kod drugih a i uzivo ne mogu da procenim koja je to visina ( malo mi bilo glupo da zapitkujem mnogo ) . I da napomenem da imam neko staklo 3mm debljine, pa sam mislio od njega da secem akvarijume za ovu prvo policu, a od ribica sam hteo da bude samo za zivorotke. Dosta sam gledao po internetu i resio sam da probal linijsko razmnozavanje gupika, da uhvatim jednu liniju samo, npr, plav sa crvenim repom i samo nju da radim. Da li je i to pametno ili da pokusam ?? :)
Evo skice kako sam mislio da polica izgleda
Rack - 1.png
Ovo je samo polovina police, drugi deo bi trebalo da bude identican. Dimenzije sam razmisljao da budu sirina 40 cm sa pregradom na 35cm a ostatak od 5 cm sam mislio da iskoristim za spoljini filter ( znam da je malo ali na duzinu akvarijuma mislim da ipak dobiojam dobru zapreminu filtera ) .Duzina bi se menjala od namene akvarijuma ali je glavni problem visina, prvi predlog je bio 35 cm i da ostane prostor od 15 cm za svetlo a i prostor za rad iznad akvarijuma. Da li je to dovoljno ili bih mogao da idem na visinu od 40 cm i ostavim prostor za rad od 10 cm, da nije i suvise malo ?? Ili pak da idem na 3 reda sa visinom od 40 cm i 15 cm iznad ??
E sad ja se puno raspisah ali uglavnom to je to, kako radovi dalje idu postavljacu slike dok se sve ne zavrsi a sto se police i akvarijuma tice nadam se za pomoc da ne big pogresio pa posle nekog vremena da prepravljam ponovo sve. :)
 
Ja ne bih lepio akvarijume od stakla debljine 3mm. Ipak je to pretanko. Po meni akvarijumi od pedesetak litara se rade minimum od stakla 4mm.
Za normalan rad treba ti tih 15 cm iznad akvarijuma, jer ako ostavis samo 10 cm tesko ces manipulisati, a tu jos dolazi i osvetljenje.
Za RO preporucujem domaceg dobavljaca, jer nista ti ne vredi ako uzmes jeftin RO i sutra ne mozes da obezbedis nove filtere i membranu, a to su delovi koji se menjaju s vremena na vreme.
Nisam razumeo gde ti spoljni filteri dolaze. Moras da pazis na to, jer i njih treba povremeno cistiti.
 
Last edited:
Uhh, ja sam se bio raspisao ranije a sad malo to preciznije da odradim. Imam tu 3mm a imam nesto i od 4 i 6 mm za ove vece. 3mm sam mislio za ove manje20-30L u kojima bih cuvao gupike pre svega, maticne, i ostale zivorotke posebno a u ovim vecim 63L da idu vece debljine stakla.
Sto se tice filtera ajde probacu da to nekako skiciram pa da postavim sliku, da bi bilo lakse. Znaci Vas savet je da ne idem ispod 15 cm od akvarijuma do kraja pregrade OK , a za visinu akvarijuma da li je dovoljno da bude 34 kao sto sam mislio ili da idem na 40 pa da smanjim jedan red pregrada??
Ova polica se pre svega pravi za razmnozavanje zivorotki, polovina za gupike, resio sam da probam linijsko razmnozavanje, nadam se da je to ok, a druga za ostale vrste zivorotki dok ce one stare police da budu samo za mrest i cuvanje ikrasica i to najverovatnije koridorasa, ancistrusa, zebrica i skalara kad nabavim i RO uredjaj jer do sada sam samo maltretirao ribice pokusajima u ovoj vodi .
 
Evo da kazem par stvari za te police. Ti sada gledas sve to drugacije pa mozda i ne kapiras znacaj pojedinih sitnica u svemu tome. Prostor iznad akvarijuma je vrlo vazan radi tebe i tu nemoj da pravis gresku, skupo ce te to kostati, pre svega nerviranje.
Ja licno bih isao sa tri reda akvarijuma uz minimu 15 cm. Ja radim sa 18 i to mi je ponekada malo. Kod mene je visina otvora police 60 cm. Akvarijum je 41, stiropor ispod akvarijuma je 1 pa tako ostaje 18 cm. Ako ti takva kombinacija nije dovoljna ti slobodno dodaj policu po sred sobe. Pored toga ja bi pre isao na 100 + litara akvarijume koje ces da koristis za rast riba.

Sto se tice mresta, sta i kako, to je uvek riskantno. Najbolje bi bilo da vidis sta se prodaje a sta ne. Guppy su ok ali to sto ti hoces nije za duze staze. Tebi treba malo fleksibilnosti ili bolje da kazem brze prilagodjavanje potrebama pet radnji jer verujem da ces za njih da radis. Trzizte se uvek nekako zasiti pojedinih riba pa su promene nuzne. Eako ti to zelis da radis radi uzivanja onda je druga prica.

I pogledaj jonoizmenjivace za vodu, mozda je ta kombinacija jeftinija pogotovo ako su kolone izdvojene onda se lako regenerisu.
 
Gledam sad ovu skicu, ako dobro vidim filtere si predvideo iza akvarijuma. Po meni to nije dobro resenje, jer ces tesko moci da dodjes do njih i da ih ocistis. Ili stavi filter sa strane ili idi na neku varijantu filtera unutar akvarijuma (sundjer, korner ili nesto slicno). Kod mene su akvarijumi u cetiri nivoa sto bas nije dobro resenje, jer onaj cetvrti nivo mi je uvek problematican za manipulaciju. Moram da visim na merdevinama i to mi uvek predstavlja problem. Bolja je varijanta ovo sto je Boban predlozio.
Kreni sa tri reda akvarijuma i lako ces ako se pokaze opravdano i pocne da donosi novac da dodas jos jednu policu u sredini. Jonoizmenjivacke smole mozes takodje da nabavis na adresi koju sam ti dao i one su jeftinije resenje od RO aparata.
 
E bas zbog toga Bobane reko da pitam prvo da ne bih pravio istu gresku kao i drugi pa kasnije sve ispocetka. Da napomenem da mi ( supruga i ja ) ulazimo u sve ovo sa malo znanja, ne bas kao totalni pocetnici ali ipak mislim da iamo jos puno toga da ucimo i prodjemo dok ne kazemo da se malo bolje razumemo u sve ovo.
Sto se police tice onda da ne izmisljam toplu vodu i smisljam razne nacine, prihvatim 3 reda, od poda do pocetka prvog reda bice 22 cm, ( 2 cm za debljinu cevi jer sam mislio da stavljam 2x2 ) a prazan prostor za akvarijum i svetlo ide na 60 cm. Kad se oduzme debljina stiropora 1 cm, ako je to dovoljno, i visina akvarijuma ide na 40 cm ostaje 19 cm prostor za rad i svetlo. vise od toga ne mogu da rasporedim osim da spustam visinu akvarijuma. I tako 3 reda.
Jeste Zopex2008, iza sam mislio da ih stavim ali u pravu si sto se toga tice.Ja sam tu gledao i vizuelno da dobijem nesto ali ipak bi trebalo funkcionalano da bude. Sada imam sundjer filtere i nisam bas zadovoljan, vrse filtraciju ali bih ipak nesto bolje pa onda da ih stavim sa strane.
Samo jos jedno pitanje sto se police i akvarijuma tice, da li sirina police, tj akvarijuma da ide na 40 cm ili da smanjim. Prvobitna zamisao je 40 cm stim da filter ide 5 cm, pa posto njih stavim pored ostaje punih 40 cm za akvarijum.
I samo jos jedno pitanje Bobane, sto se predloga akvarijuma tice, kad kazes za rast na koju velicinu ribica mislis, jer sam negde citao da je kao ok da idu i u manji akvarijum do prodaje ali svaki dan zamena vode ??
Ja ovde samo nabacujem nadam se da mozete da me shvatite jer imam jako puno pitanja i stvari koje ma interesuju a strpljenja malo :oops:
 
Najveca grska kod planiranja jednog takvog mrestilista je ta sto ljudi jednostavno ne razmisljaju da ce ribe da porastu i da njima treba prostor. Nije problem da se te ribe izmreste nego da se odrze u zivotu i da porastu do prodajne velicine. Pored toga treba da budes spreman i da imas veliki broj prodajnih riba koje neces bas tako brzo da prodajes a prinove pristizu. To nije bas mali problem.

Mogu ribe da se drze i u manjim akvarijumima ali tada budi spreman na mnogo vise rada. Nije isto odrzavati jedan ili dva akvarijuma. Sa mnogo manjih akvarijuma ti vrlo lako mozes da dodjes u situaciju da nemas dovoljno vremena za sve to. Razmisli da li ti se isplati da menjas vodu svakoga dana. Ja bih pre pogledao mogucnost povezivanja tih akvarijuma u centralni filter a veruj mi to bi ti bila velika usteda vremena.

Akvarijumi za mrest i uzgoj riba treba da budu sto ogoljeniji, nista u njima osim jednog sundjerastog filtera koji je potpora centralnom filteru. Prednost toga videces kada pocnes da sve to radis. Ako ti je centralni filter problem onda moze i bez njega mada s obzirom da imas 22 cm od poda do prve police jedan takav filter moze da se postavi na pod. Vidi sa Zoranom ( zopex2008 ) u vezi toga, on je sve to prosao i ima lepo iskustvo sa oba sistema.

Ako ti pravis akvarijume onda izvuci maksimum sto mozes ali gledaj da se nekako uklopis u neke standarde. Vise vode je bolje pa zato nema razloga da smanjujes akvarijume. Ako moze 40 cm onda radi tako.
 
Ispratio sam bio Zoranovu temu u vezi centralnog filtera i mogu da Vam kazem Bobane da sam tek tad shvatio svrhu UV sterilizatora, ako sam mu pogodio ime ( uvek sam se pitao kako se bolest ne prenese u drugi akvarijum i na koji to nacin uvek udje onolika kolicina vode koliko izadje ), ali to mi je sve i suvise para za pocetak pogotovo sto planiram za pocetak najveci deo ribe da zadrzim za sebe tj. za radnju. Poenta ove more pocetne odgajivacnice je da smanjim sto vise nabavku ribe a da uzimam iz sopstvenog mresta, a one koje ne mogu da radim, tj koje se sporije prodaju uzimam od drugih. Ja sam razmisljao najvise da radim 5-6 vrsta u pocetku, neracunajuci zivorotke, skalare, algare ( ancistruse ) i muljase ( koridorase ), zebrice i tu bih dodao jos 1 ili 2 vrste koje onako ja volim pa kako ide prodaja kod mene, uvek mogu da idu i dalje a ako nema interesovanja cisto za svoju dusu nesto. A od zivorotki tu bi bio taj neki standard, moli, plati, ksifo i gupi a sad koliko ukupno sto zbog varijeteta bih video. Nisam planirao da se u startu bacimo bas na veliko nego tipa da mogu da izbacim uvek 500-1000 od po jedne vrste ako da Bog.
U nekim odgajivacnicama sto sam bio video sam da u tim velikim akvarijumima uglavnom cuvaju prodajnu velicinu riba, pa sam Vas zbog toga najvise pitao vezano za taj rast.
Edit : Hocu da sve u startu postavim ispravno kako kasnije ukoliko dodje do prosirenja ili eto do dodavanja centralnog filtera ostavim mogucnost a ne sve ovo da radim ispocetka.
 
Ja bih ostavio sirinu police od 40cm. Svaki litar vode mnogo znaci, pogotovo u odgajivacnici. To ces tek videti kad ribe pocnu da se mnoze i nikad neces imati dovoljno mesta.
Centralni filter, prica za sebe. Jeste skupo u startu ali kad to jednom napravis cudis se kako si mogao bez toga. Meni akvaristika nije posao, vise hobi ali sigurno ne bih dogurao do ovoliko akvarijuma da ga nemam, jer bi mi odrzavanje svega toga oduzimalo previse vremena. Bio sam kod velikih odgajivaca kod nas i uvek me je cudilo zasto se ne modernizuju i naprave tako nesto, jer ovako neko non stop puno radno vreme mora da menja vodu i cisti filtere.
 
Za tebe bi bilo idealno da napravis kontinualnu izmenu vode. To je pogotovo dobro za gajanje zivorotki, jer ma koliko vazilo misljenje da su to ribe lake za odrzavanje i razmnozavanje, nije bas tako.
 
Ja bih hteo da spojimo hobi i korisno, da bude od svega pomalo. Posle Vase teme o centralnom filteru Zorane jako puno sam promenio misljenje, tu sam tek neke stvari shvatio ali ovaj podatak o modernizaciji nisam znao, mislio sam da svi ti veci odgajiovaci rade tako. Mada do nekle ih i razumem, ipak kod nas ide ono sto manje ulaganje za sto vecu dobit ( mislim u Srbiji ). Ja sam puno razmisljao o tome ali ima tu dosta stvari koje meni nisu jasne, iskreno i malo stida da pitam sve to.
E sad Zorane kontinualna izmena vode ?? Moze malo blize pojasnjenje o tome ?? Znaci sve dolazi u obzir ukoliko se uklapa trenutno u moj budzet ( da napomenem da nije veliki) ali ipak da se odradi sve kako treba, ipak sam misljenja da ukoliko se u startu da malo kasnije to kosta puno pa bih barem voleo da nadjem neku sredinu jer ne znam da li mogu vise od toga trenutno. Ipak je bitniji kvalitet a ne kvanititet.
Za sada je u planu samo jedna polica, 2m duzine, 3 reda pa kasnije kako budu bila veca sredstva ( da ce Bog da krene posao ) povecavam broj akvarijuma a samim tim i unapredjivanje svega ovoga.
 
Last edited:
Sistem je vrlo slican centralnoj filtraciji samo sto se u ovom slucaju voda koja otice iz akvarijuma ne filtrira, nego baca. Znaci bilo bi pozeljno da su akvarijumi buseni na nekih 5 cm od vrha ili na visini na kojoj zelis da ti bude nivo vode. ova rupa u tvom slucaju ne mora da bude velika kao kod centralne filtracije, dovoljno ce biti i desetak milimetara. Ako vec imas akvrijume mozes da pokusas da ih sam izbusis ili da koristis sistem cevi kao sto je navedeno u temi o centralnom filteru. Iznad akvarijuma se napravi razvod vode, moze i sa obicnim plasticnim cevima i slavinicama. Odmah iza slavine (cesme) koja dovodi vodu stavi se ogranicivac pritiska i kolona sa aktivnim ugljem. Voda redukovanog pritiska ide kroz aktivni ugalj i oslobadja se hlora. Sistem se podesi tako da se voda u akvarijumima izmeni jedan do dva puta u toku 24h. U ovom slucaju potrebno je da imas grejac u svakom akvarijumu bar u zimskim mesecima, jer dovodis hladnu vodu. Znaci voda se dovodi u akvarijume kap po kap tako da to nece nesto drasticno podici racune za struju.
Nadam se da si me razumeo, a ako treba nesto razraditi i pojasniti slobodno pisi. Ne treba da te bude sramota ako nesto neznas, jer niko od nas se nije naucen rodio, a ovi forumi bas zato i sluze, da svi nesto naucimo.:)
 
Last edited:
Razumeo :). Zvuci zanimljivo i vredi razmotriti. Gledao sam i po youtube dosta o centralnoj filtraciji pa mi je sve to malo blize i kapiram :) .
Malo smo otisli dalje u pogledu sta i kako da se napravi ali moram da se vratim na pocetak, i da ponovo postavim neka pitanja koja mi nisu bila najjasnija. Samo da vidimo da li ja lepo razgranicav stvari. Meni su potrebni mresni akvarijumi, akvarijumi gde ce mali da odrastaju i gde cu da ih smestam kada dodju na velicinu za prodaju ?? Za razmnozavanje zivorotki je ok 20-tak L po paru ili triling ?? Sudnjer filter ili spoljni, mada mi se vise svidja spoljni iako ce dosta staklo da mi ode a i prelivne cevi. Jedina stvar sto ja vidim tu je da mogu da usparam da prelivne cevi pokrece vazduh, mislim da je dovoljno za tu litrazu. Za razvrstavanje i odrastanje da bude 1 od 100-tinak ili dva manja?? Kad dostignu neku velicinu prebacujem u najveci 100+ ( + u zavisnosti od prostora najveca litraza ) sa spoljnim filterom koji bi pokretala motorna glava i jedan sundjer filter kao pomoc. Da li je ovo ok sto se zivorotki tice dok ne stigne RO i ozbiljniji pocetak sa ikrasima, pre svega koridorasima a kasnije i skalarima kad nabavim bolji par od ovog sto imam??
I evo jedna sveza slika od danas, povezivanje odvoda napolju na glavnu cev.20140316_104944-1.jpg
Ovim smo najveci deo posla zavrsili :) !
 
Evo da se javim posle malo duzeg vremena.
Polica je sredjena, zavarena, postavljene daske i namestena je, ostaje samo da se redjaju akvarijumu ali tu imam jednu dilemu.
E sad ona moja pocetnicka pitanja :) . Posto sam mislio da promenim namenu police i prekinem sa gupikama i moli jer ja ne znam sta treba da uradim da bi one normalno porasle, za 3 meseca nisam uspeo ni jednu da ocuvam od njih dok plati i ksifo sve ok. Imao sam jedan neplaniran mrest skalara, upario mi se par sivih pa bih njih da odvojim u mresni akvarijum jer su mi oni omiljeni. Kolika velicina akvarijuma moze da bude za njih?? Ja sam razmisljao da ide na 40x40x40 ili (35 cm) DxVxS da li je to ok za jedan par ??

20140328_204716.jpg

Evo i slike police, prvi red, ( odozgo na dole ) planirao da budu maticni koridorasi, 4-5 akvarijuma i ancistrusi 2 para 4 akvarijuma ( zbog selidbe roditelja kad se izmreste ). Drugi red planirao pola da bude za skalare, maticni akvarijum i dva u kojima bi se " izlegala" ikra. :) nemoj da se ljutis Bobane ali ja ne mogu drugacije da kazem :). Drugi red drugi deo bi bio za premestanje ikre koridorasa, izleganje i prvih 2 nedelje odrastanje. I treci red da idu 100+ litrasi za odrastanje i cuvanje ribica do prodaje. Nesto sam bio merio i ajde da kazem resio da za koridorase budu akvarijumu na 35 visina, 40 duzina i 25 cm sirina, za jedan triling. Ancistrusi da idu na isto. Da li je to ok, da nije malo ili mnogo ??

20140328_210515.jpg
I jedna slika glavnog pomocnika :)
I da ne zaboravim RO uredjaj.
Zorane HVALA PUNO !!! Zvala je supruga i dogovorili se za kupovinu a zbog vase preporuke dobili smo i neke pogodnosti kod kupovine. PUNO VAM HVALA !!
I da ne zaboravim da li je 100L na dan protok RO uredjaja ok ??
 
Za skalare idi na 40 cm akvarijume. Za ove druge dimenzije ce biti ok.
Taj RO je sasvim dovoljan za tvoje potrebe. Nemoj da te zbuni, jer ces u pocetku imati nesto manje RO vode dok se uredjaj ne "razradi",
Nije mi jasno zasto nisi uspeo da odrzis gupi i moli? Nabavi nove maticne ribe pa bi trebalo sve da dodje na svoje mesto.
 
Last edited:
Onda da uzimam njega.
A sto se tice ovih zivorotni, tu su 2 problema. Kod moli ne uspevamo da zadrzimo maticni par duze od 2 nedelje. Stignu ribice za radnju, proberemo najlepose i prebacimo u mresne akvarijume, tj. jedan, Posle nedelju-dve jedna po jedna krenu da uginjavaju. U tom akvarijumu je i jedan koridoras vec duze vreme i njemu nista ali moli nikako. A gupike sa njima sam poludeo. Kupio sam bio gupike kolumbija par, sve lepo bilo 2 meseca, kotile se i onda je muzjak samo poceo da se susi, rep se skuplja, telo i samo ga nadjemo uginulog. Sto se malih tice sve do drugog meseca je ok, odvojimo muzjake od zenki ( citao sam negde na stranim forumima da se muzjaci bolje razviju ) nastavimo normalne aktivnosti sa njima, hranjenje, zamena vode na 2 dana ali jedan po jedan se susi u ugine posle nekoliko dana, isto i sa zenkama.
20140218_223326_5-6.jpg
20140218_223325_1.jpg Evo kako izgledaju.
 
Kad nabavis nove ribe pre nego ih spustis u svoje akvarijume, odvoji one ribe koje planiras za matice i pusti ih u akvarijum koji si prethodno sterilisao hlorom ili bar dobro oprao i osusio da izbegnes da stalno vrtis neku bolest ukoliko je imas u akvarijumima. Kod moli moze da bude problem ukoliko su prethodno gajene u slankastoj vodi sto mnogi odgajivaci rade. Pokusaj da im dodas so i to kasiku na 10 litara vode pa vidi da li ce nesto da se promeni.