Pticiji grip

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Jedna od najaktuelnih tema u svetu a i kod nas, je opesnost od pandemije pticijeg gripa. Ceo svet je ovu opasnu bolest shavatio veoma ozbiljno i mnoge zemlje su vec pripravne da se uhvate u kostac sa pticijim gripom. Tako je i nasa zemlja uvela neke propise kojih se moraju pridrzavati odgajivaci zivine i svinja. Takodje je uvedena zabrana uvoza svih vrsta ptica ,tako da je to dodatno stvorilo paniku kod naseg stanovnistva.

Medjutim evo jednog zanimljivog komentara Radmila Petrovica naseg epidemiologa i strucnjaka za ovu bolest .



Oni su to naduvali, najverovatnije u dilu sa nekom farmaceutskom kompanijom kojoj odgovara da proda to vie lekova i medicinskog materijala. Zbog toga se die frka, a to je nepotrebno. Pti?ji grip je veoma opasna bolest i moraju se preduzeti prave mere zatite, ali ne treba biti histeri?an. Ljudi se plae, a ne bi trebalo. Virus je u pticama ve? trideset godina. One su to nosile u sebi i prolih godina, kada su dolazile u nau i druge zemlje. Opasnost da se zarazi ivina se pove?ava, ali nema ve?e opasnosti za ?oveka. Pti?ji grip stie i kod nas, to je neminovno, ali to ne zna?i da ?e izbiti pandemija, objanjava Petrovi?.
 
Pa lepo on kaze da ne treba da se histerisejer histerija nece da nam pomogne.

Malo mi je cudno to razmisljanje o dilu neke farmaceutske kuce i naduvavanje slucaja. To mozda moze da se uradi u nekom manjem sistemu, recimo jednoj zemlji ali bas tih razmera mi je malo nelogicno.

Jedno je sigurno a to je da je opasnost prisutna i da je oprez sasvim logicna posledica toga.
 
Nove vesti upravo danas stizu , "Pticiji grip u Vojvodini"... Evo nesto konkretno o tome :

...JO DVA LABUDA?

U Vojvodini je jutros na?en jo jedan uginuli labud, a kod jednog je zabeleeno ?udno ponaanje. Epidemiolog iz Ba?kog Monotora Bratislav Kisin kae za B92 da je jutros na?en jo jedan uginuli labud, na kanalu Dunav-Tisa-Dunav, kod Ba?kog Monotora, a da je zabeleeno ?udno ponaanje kod drugog labuda, na Velikom ba?kom kanalu, gde je na?en uginuli labud za kog je ju?e saopteno da je zaraen virusom H5. Preduzeli smo mere kao da se radi o smrtonosnom virusu H5N1, postavili smo kontrole na zaraenom podru?ju i dezinfekcione barijere, a sva doma?instva odranije potuju mere Ministarstva poljoprivrede, pa je sva doma?a ivina na zatvorenom, kae Kisin.

A evo sta kaze o pticijem gripu savetnik Blerove vlade Dejvid King i britanski epidemiolog Nil Ferguson :


Iako pti?ji grip do Britanije jo nije stigao, tampa uverava ?itaoce da panici nema mesta. Ve?a je verovatno?a da dobijete na lutriji, nego da obolite od avijanskog gripa, ?ak i da se u Britaniji pojave zaraene ptice, poru?uje sa stranica Tajmsa glavni savetnik za zdravstvo Blerove vlade ser Dejvid King. Prevedeno u cifre, rizik oboljevanja je jedan prema sto miliona, dok je ansa da dobijete premiju na lotu sedam puta ve?a. Profesor King navodi da je u Kini, gde su ptice endemski zaraene smrtonosnim virusom, do sada obolelo samo 14 ljudi, od kojih je osmoro umrlo. Da je rizik od pti?jeg gripa apsolutno zanemariv smatra i vode?i britanski epidemiolog Nil Ferguson, ali je ljude u to teko ubediti poto je virus H5N1 stekao gotovo mitski status, pie Tajms, prenosi Bi-Bi-Si.
 
ne znam sto bih rekla, u Hr se pticja gripa, smrtonosnog virusa h5n1 pojavila pred neko duze vrijeme...nazalost bili smo prvi na ovom podrucju, pa to i nije bilo najbolje.
Sada je uvedeno stanje da se sva domaca perad mora drzati zatvorenom (sto ne znaci u kavezima, nego ogradjeno, ali sa svih strana, pa i odozgora.
U njemackoj je jedna kucna macka nastradala pojevsi mrtvu zarazenu pticu
Sto se mene tice, mjere opreza treba biti, panici nikako. Sada je to samo pocetak i vidjet cemo kako ce se razvijati to stanje za par mjeseci, godina....ne znam prognozirati ali znam da necu hraniti divlje ptice i da cu u setnji paziti na svog psica, da slucajno ne dodje do mrtve ptice (ako ih ima)