RO uređaj

Borko_motorko

New Member
14 April 2010
7
0
1
Beograd
Nabavio sam solidan filter za vodu, zapravo se radi o uređaju za reversnu osmozu. Namenjen je proizvodnji vode za piće. Ono što mene interesuje da li je neko nekada takvu vodu od vas koristio za akvarijum i kakve su posledice? Narodski rečeno da li je ta voda primenjiva u akvaristici?
 
Zavisi kakav uredjaj imas,ja sam kupio komponente i sklapao sam tako da imam vise opcija.Imam slavinu za vodu koja je prosla kroz koncaste filtere i kroz ugljeni,onda imam RO vodu i vodu za pice koja je posle membarne prosla kroz mineralizator.

Kod redovne izmene vode u odredjenim akvarijumima sipam ili odstojalu cesmovacu ili RO vodu ili mix cesme i RO vode.RO voda primenjuje se gde ti treba cista i omeksana voda.Za vise detalja moras da procitas textove na tu temu,jer je tema presiroka....

Ukoliko imas recimo africke ciklide suludo ti je da koristis RO vodu jer oni vole tvrdu vodu,a ako imas tetre i juzno-americke ciklide tu ce ti se RO uklopiti i ribe ce ti biti zahvalne.
 
Opisi malo uredjaj ili slikaj. Poslusaj Marakishin savet i malo procitaj oko tvrdoce vode.
Uz opise riba obicno se navodi kakva im voda odgovara pa se na osnovu toga odredjuje da li im jr RO voda potrebna ili ne.
 
Opisi malo uredjaj ili slikaj. Poslusaj Marakishin savet i malo procitaj oko tvrdoce vode.
Uz opise riba obicno se navodi kakva im voda odgovara pa se na osnovu toga odredjuje da li im jr RO voda potrebna ili ne.
Uredjaj je Gold Line, prvenstveno je za filtriranje vode za pice, nego sam pomislio da je mozda pogodan i za akvaristiku. Diskusi su mi davnasnja zelja a voda mi je uvek bila prepreka, sad to mogu mozda da resim pa rekoh da se raspitam. Inace uredjaj je dosta kvalitetan a po ceni je mnogo povoljniji od ovih koji se koriste kod nas. Mi smo ga uzeli nama za vodu pa reko mozda bi mogao da spojim lepo i koristno.
 
Ako je voda prvenstveno za pice mislim da neces moci bas da koristis za diskuse.Daleko od toga da je neupotrebljiv ali...
RO uredjaji predvidjeni samo za pice imaju posle membrane reverzne osmoze mineralizator koji vraca sve potrebne minerale vodi koji su potrebni ljudskom organizmu,time joj priblizno vracaju istu tvrdocu koju je imala dok se zvala cesmovaca.

Ako bi uspeo da napravis jos jedan izlaz iz uredjaja odmah posle membrane imao bi meku vodu idealnu za diskuse.
 
Mislim da to nije pravi uredjaj za Ro ali ti najbolje sam mozes da proveris. Izmeri tvrdocu vode (GH,Kh) i odmah ce ti biti jasno da li ti odgovara ili ne.Tesko da neko od nas moze ovako napamet da ti da savet.
 
Merenjem KH I DH nece dobiti odgovor da li je to RO. Da bi to proverio merenjem treba da meri koliko ima totalno rastvorenih soli..

Licno mislim da je ovde u pitanju jonoizmenjivac u kombinaciji sa aktivnim ugljem. Ti omeksivaci samo zamene kalcijum sa natrijumom I to je to ali so je I dalje prisutna u vodi. Naravno natrijum ne ucestvuje u DH pa je voda meka.
RO zaustavlja skoro sve pod uslovom da je membrana ok. Ipak cistoca nije takva kako ljudi zamisljaju mada je to mnogo vise nego sto nam treba u akvaristici.
 
Merenjem KH I DH nece dobiti odgovor da li je to RO. Da bi to proverio merenjem treba da meri koliko ima totalno rastvorenih soli..

Licno mislim da je ovde u pitanju jonoizmenjivac u kombinaciji sa aktivnim ugljem. Ti omeksivaci samo zamene kalcijum sa natrijumom I to je to ali so je I dalje prisutna u vodi. Naravno natrijum ne ucestvuje u DH pa je voda meka.
RO zaustavlja skoro sve pod uslovom da je membrana ok. Ipak cistoca nije takva kako ljudi zamisljaju mada je to mnogo vise nego sto nam treba u akvaristici.

Iskreno ovo je kupljeno kao RO uredjaj. Ne znam koliko su Amerikanci bas skloni da napisu da je nesto sto nije. Atestiran je na milion nekih gluposti, gomile sertifikata. Na nasem trzistu ne postoji nijedan filter koji moze da mu parira. E sad vi ste usli u hemiju a ja nisam bas toliki specijalista, kako god okrenes posle elektrolice voda ostaje kristalno cista a primetio sam i da mi rpija da je pijem.
 
Ako je to uradjaj kao na slici ili bas taj onda je to RO, tu nema dileme jer ima RO membranu.
Vodu koristis kako je receno, mesas sa cesmovacom da bi dobio tvrdocu koju zelis. Sve sto treba da uradis je da izvrsis par merenja KH i DH mesane vode dok nevidis koji odnos je dobar za tvoj konkretni slucaj a to zavisi od kvaliteta ulazne vode (cesmovace) i potrebe tvojih riba. Kada udjes u stos onda ces vec da vidis taj odnos pa samim tim merenje nece biti potrebno.

Nemoj da koristis cistu RO vodu za akvarijum jer ona nema potrebnih minerala. Minerali su potrebni ribama za normalnu zivotnu funkciju. Ako bas zelis da koristis samo RO vodu onda dodaj minerale koje mozes da nabavis po radnjama. Naravno opet treba da meris kvalitet vode.

Ako cesmovaca ima hlora a ima ga onda obrati paznju na segment filtera sa aktivnim ugljem da je uvek korektan jer hlor rastura RO membranu. To je vrlo vazno.

Inace stoji opaska da merenjem KH i DH neces utvrditi o kom aparatu je rec.