savet za kupovinu opreme akvarijuma od 300l

draganlav

Member
28 Januar 2006
60
0
6
beograd
Igrom slucaja sam pre neki dan od prijatelja kupio akvarijum 145x40x50 sa policom koja je uradena od metalne konstrukcije a spolja oblozena furniranom ivericom srebrno-crne boje i i ma police od stakla za cd-ove i izgleda odlicno.
Takode sam dobio i haubu koja je u nesto losijem stanju pa cu morati da je malo doteram posto je isto od crne iverice a mozda napravim i novu. Takode sam uz ovaj aq dobio i jedan sestougaoni od 82l sa spoljasnjim filterom 28l koji sto ji iza njega i to sve za neverovatnih 100evra. Ko bi mogao tome da odoli :lol:

E sada sve jovo nanovo,nisam ni onaj prvi jos montirao i taman sam za njega kompletirao opremu a iskrsne mi ovaj. Posto nemam mesta da stavim spoljasnji filter za ovaj aq 145x40x50 ni iza njega a on tacno leze na tu policu koja je i pravljena za njega pitanje je koji filter kupiti.
Dvoumim se oko kanistera ili nekog unutrasnjeg. Posto sa unutrasnjim nemam iskustva interesuje me kakvvi su za odrzavanje i koji model bi bio potreban za ovaj aq.

Sto se tice kanistera mislim da bi jos jedan atman ef4 koji vec imam vrsio posao ali nisam siguran pa zato dajte predloge. Takode polica je dosta niska pa nisam siguran da bi isti stao u nju zato i razmisljam o nekom unutrasnjem pa me interesuju cene tih filtera kao i kvalitet to jest prednosti i mane u odnosu na kanister. Takode se ramisljam da li da uzmem dva grejaca od po 150w ili jedan od 300w.

Sto se tice rasvete dobio sam u haubi dve neonke duzine 120cm, jedna gro lux a druga obicna pa i tu moram barem po meni da dodam jos dve ili tri. Mislim da bi idealna kombinacija bila 2x120cm sylvanija gro lux i 3x 120cm arcadia freshwater. Ako imate neke konkretne predloge samo napred.

Sutra kada ga prenesem bice i slika naravno. :wink:
 
Najbolje je da sacekamo da ubacis fotografije kako bi dali sto bolje predloge.

A sto se tice filtera, odmah mogu reci da nabavis kanisterski ili DIY spoljni stakleni filter. Mozda postoji sansa da se polica naknadno dogradi za DIY spoljni filter... :wink:
 
aq

Ok cim stigne eto slika.Znaci unutrasnji odpada a ja bih licno najvise voleo da prepravim tu policu i stavim u nju kanister. :lol:
 
Dragane, da li zbog para ili nemogucnosti nebavke kanister filtera ovde, nisam bas mnogo ni razmisljala o njegovoj nabavci. Da ih ima, ima ih, da mogu biti dobri i kvalitetni van svake je diskusije, ali kad nesto kod njih krene po zlu onda nastaju problemi. Ako dodje do nekog kvara i propadanja delova ili ih nema kod nas u nabavci ili su preskupi ili se ne moze popraviti uopste. Zato sam pristalica spoljsnjih staklenih filtera (koji se naravno, mogu i razbiti, pa i pre prve upotrebe :oops: ) kako zbog pristupacnosti cene tako i nekih njihovih osobina. Dobro dimenzioniran i uradjen filter, sa kvalitetnim filtracionim materijalom obezbedjuje apsolutno filtraciju vode i odrzava stabilnost sistema u akvarijumu dug vremenski period. Takodje u njemu ima mesta za grejac koji se nece videti akvarijumu sto doprinosi njegovom boljem izgledu. Moze se dodati i treset, mada u tom slucaja voda povuce malo boje, ali nije nista strasno. Ponekad moze posluziti i kako pribeziste za neku ribicu, mesto za cuvanje pelcera biljki koje umesto kao visak da bacimo, mozemo tu sacuvati pa nekome dati. Protok vode moze povuci i ikru koja se izvali u njemu a male ribice su uvek tu :D . Kod mene je to slucaj sa zebricama koje se mreste u zajednickom akvarijumu, ali uvek ima ikre koja dospe u filter tako da je malih zebrica razlicite starosti na pretek. Postavila sam i jednu mrestilicu tako da vece primerke stavim u nju da ne bi kojim slucajem dosle na ideju da jedu ikru ili mladj. Hrane za njih uvek ima jer voda ponese iz akvarijuma.
Odrzavanje nije komplikovano, pa ako vodis racuna koliko hranis ribice menje ce biti loma koji se skuplja u talozniku. Pa i da ga ima, jednostavno se usisa crevom i sve je opet cisto. Filtracioni materijal koji je najizlozeniji lako se pokupi i ispere.
Prakticno je staviti stakleni poklopac na takav filter da bi se smanjilo isparavanje vode. Na njemu se naprave otvori za prelivne cevida bi sve to bolje naleglo na filter.

Sto se tice mesta, pa i to se moze resiti. Kod mene je taj problem resen tako sto je ispod akvarijuma postavljena drvena ploca dimenzija akvarijuma sa filterom. (d x s). Moja polica je bila preuska da iza akvarijuma stane i filter pa sam je na taj nacin prosirila i filter je sada tamo gde treba da bude. Ne kavri estetski izgled a u njemu svega i svacega :wink:

Mislim da ti je mozda lakse da dodas tako nesto nego da prepravljas celu policu. Ta dodata ploca zaista se ne primecuje.

Naravno, tvoje je da odlucis sta ces na kraju uraditi. Mozda neki vlasnik kanister filtera moze napisati njegove prednosti. Dok ne nabavim neki kanister mogu pisati samo o staklenom, a sa njim sam zaista prezadovoljna. :D
 
Dragane sa ovim tvojim tekstom me podsecas na mog muzica.
Kako ste krenuli vase mile zenice ce aq nositi na glavi,jer ce tamo jedino biti mesta.
Glupo bi bilo sada da ja nesto preporucim kada neznam sta je bolje,ali cini mi se da volis da sve izgleda perfektno pa stoga nezuri sa resenjima.
:D
 
Moje misljenje se poklapa sa Mirkinim i Fauninim oko filtera.
Unutrasnji nikako, ja ih koristim al zato sto moram,mnogo su prakticniji i bolji spoljni filteri.
Nemam mnogo iskustva al citajuci tudja, mnogi iskusni koriste staklene spoljne sa 2,3 i vise komora i prezadovoljni su njima!
Stakleni su jeftiniji vece zapremine, imas vise mogucnosti za kombinovanje filter mase,koriscenje razlicitih pumpi itd...

Kanisteri su dobri rade posao al nisam siguran posle par godina kad nedaj Boze ode neki od delova sta onda?Srdjan je imao nekih problema sa njegovim eheim-om pa mozes njemu da se obratis....
Cak i za atman koji bi ti opet uzeo pitanje kakvo je stanje sa rezervnim delovima.....

Ako postoji mogucnost da prepravis policu i da dodas stakleni iza ja bi to uradio da sam na tvom mestu, ti odluci... :D :wink:
 
Tacno je Markisa, da su DIY spoljni stakleni filteri mnogo jeftiniji nego kanisterski ali imaju i oni svojih mana.;)

Kao sto vidis problem tih filtera jeste specificno postavljanje , odmah pored samog akvarijuma i u istoj visini, dok kod kanisterskih filtera nema takvog ogranicenja. Ima jos nekoliko bitnih prednosti kanisterskih filtera ali te prednosti ne mogu toliko da nadokanade sve te nedostatke DIY filtera, kada se kanisterski filter pokvari. Naravno problem je u rezervnim delovima jer te delove je tesko nabaviti u nasim radnjama bolje receno, nikako.. :?
Da bi neki deo zamenili kod kanisterskih filtera, moramo da se snalazima na razne nacine, da nekako napravimo delove ili da narucimo takve delove iz inostranstva sto za nas moze biti veliko mucenje. Iz tog razloga mnogi nasi akvaristi se odlucuju za DIY spoljne filtere jer ih je lako odrzavati , kada se pokvarti pumpa samo je zamenimo , cev ako pukne takodje zamenimo itd...itd. Znaci kod nas je DIY spoljni filter u velikoj prednosti nad kanisterskim bas iz ovih razlogas to sam sada naveo :wink:
 
oprema za aq

Kao sto sam vec rekao za spoljasnji nema sanse da prepravljem celu policu da bih ga stavio posto je radena namenski za ovaj aq a i tacno mi se po dimenzijama uklapa na mesto na kome ce stajati tako da od njenog produzenja nema nista.Takode ne mogu ga staviti ni iza aq jer bih ceo aaq odmakao za debljinu filtera od zida sto bi oduzelo barem 20cm prostora i bilo bi estetski ruzno a ja perfekcionista.Posto vidim da ste protiv unutrasnjih filtera znaci samo jos jedan kanister dolazi u obzir.Nadam se da se ne kvare bas tako cesto,neka potraje par godina i dovoljno.To ce biti sve jeftinije a i ko zna sta ce za par godina jos izmisliti,verovatno ce i kanisteri zastareti.Kao sto rece Fauna kanister moze da se stavi unutar police i da se ne vidi uopste sto mi je jako bitno a i nekako mi je najlaksi za odrzavanje.Nego niko mi ne odgovori sta po pitanju grejaca i rasvete? :wink:
 
Ne mogu nista da kazem o zagrevanju akvarijuma i postavljanju grejaca, kada ne znam koji ces filter nabavati. Da pojansim malo zasto. :wink:

U principu nikada nisam za to da se grejno telo postavlja blizu usisa prljave vode a i cesto puta sam kroz diskusije navodio razloge takvog misljenja. Znaci sve zavisi gde postavljas usise i da li ima mesta za vise grejaca. Mesto gde bih ja postavio grejac , je u blizini izlaza ciste vode. E sada, svi znamo kako se kod kanisterskih filtera postavlja izlaz vode ( to je duga cev sa nizom rupicastih malih izlaza) , u zavisnosti od polozaja te cevi razmotricemo i mesto postavljanja grejaca . Ako postoji mesta za dva grjaca ,mogu se postaviti ako ne, moze i jedan. Koda postavljanja grejaca moramo voditi racuna i o estetskom izgledu unutrasnjosti akvarijuma , ne mozemo postavljati grejac na nekom mesti ako ce se on primecivati . Znaci treba traziti i zaklon za grejac, a obicno je to neki panj ili visoko sirokolisno bilje.
Sve to treba uzeti u obzir i prema tome uklapati tehnicke komponente koje po mojem misljenju nikako ne smeju da se vide. I ovo je jos jedan razlog, zasto sam ja izricito protiv unutrasnjih filtera. Unutrasnjost akvarijuma treba u sto manjoj meri opteretiti sa tehnickim uredjajima i ako to moramo da ucinimo ,moramo sa prirodnim dekorom sakriti te uredjaje.

Sto se tice osvetljenja, to je vec stvar ukusa. Bitno je postaviti adekvatno osvetljenje u zavisnosti od unutrasnjeg kompletnog uredjenja akvarijuma i zivog sveta u njemu, a sve ostalo je na vlasniku i njegovim zeljama kako treba da izgleda poklopac ili hauba.. :wink:
 
oprema

Apsolutno se slazem sa tobom Fauna da aq treba da izgleda sto prirodnije i da se sve uredaje treba sto bolje sakriti.Sto se tice grejaca pitao sam da li jedan ili dva posto mnogi misle da je za ovako dugacak aq bolje dva,mada po meni to nema nikakve veze i radije bih postavio jedan od 300w ali neki kvalitetniji i sto pouzdani :wink: ji.
 
Sto se osvetljenja tice to mora biti tvoj izbor.
Samo ti znas sta ces drzati u tom aq,ako ce ti tu biti npr. oskari apsolutno ti ne treba vise od jedne neonke od 120cm,ustvari to svetlo ce ti sluziti samo da vidis unutar aq sta se desava.
Ako ces imati neko biljni/holandski aq onda moras imati odlicno osvetljenje zbog biljaka...
Ja moje osvetljenje sam nabavljao tako sto sam gledao sta drugi koriste za svoje aq,imao sam neke ideje koje su se poklapale sa tudjim pa sam to kopirao....
Znaci idi do galerije aq na orgu pa posmatraj ko sta ima od opreme i sta ima u aq i ako ti se svidi prenesi...
Ja sam za moj aq od 220l spremio 2x90cm-30w grolux,i 60cm-18w osram flora,stim sto razmisljam dali da ubacim jos jednu ili 2 obicne sijalice od 40w... :D
 
oprema

Markisha Osram flora i gro lux ti daju istu vrstu svetlosti to jes crvenkastu pa bi po meni trebao da ubacis i jednu philips aquasky ili arcadia freshwater koje daju takozvano hladno svetlo jer je najbolje da se kombinuje hladno i toplo svetlio.Ja se licno dvoumim izmedu dve gro lux 120cm i dve arcadia freshwater od 120cm ili isto to uz jos jednu gro lux posto planiram puno biljaka.Uovom aq ce se najverovatnije naci dugine boje a u onom drugom od 200l diskusi zbog njegove visine od 60cm. :wink:
 
draganlav-e, vidim da nisi jos postavio slike buduceg akvarijuam ali ja sam vec neka moguca resenja zabelezio fotografijom te ih sada prikazujem da prokomentarisemo i o osvetljenju. :wink:

Evo prvog moguceg resenja a to je postavljanje gotove (Atman) haube na akvarijum. Da ne opisijum recima, mislim da ce slike najbolje reci sve sto vas zanima u vezi ovakvog nacina postavljanja osvetljenja.


 
oprema

Zbog nekih gradevinskih radova u koje sam se upetljao trenutno ne mogu da slikam aq posto mi je u podrumu ali nece dugo.Sto se tice ove haube zanimljivo izgleda samo me interesuje sta je unutra to jest koliko ima fluo cevi i da li postoji takva hauba duzine 145cm a sirine 4ocm. :lol:
 
Ova Atman hauba ima samo jednu cev ali zato ima i senilo (refelktor), koje pojacava svetlost mnogo vise nego obicno. Tako da nije moguce porediti obicne DIY haube sa ovom haubom. Postoje i vece takve Atman haube sa dve cevi koje nose oznaku "B" ( npr. AT-70B....AT-130B ), dok oznaka "A" podrazumeva samo jednu cev.

Hteo bih da ti pokazem jedan primer DIY haube (inace ja sam je napravio :wink: ) i da uporedimo ta dva akvarijuma sa razlicitim resenjima.



Ja cu sada preneti iskljucivo sta je vlasnik zapazio izmedju ova dva resenja.

Sto se tice jacine osvetljenja kao sto sam i rekao, Atman hauba daleko vise daje svetlosti od ove druge DIY haube. Vlasniku vise odgovara DIY hauba bas iz ovog razloga jer smatra da u prvom ima previse svetla sto mu stvara probleme sa algama. Da , zaboravio sam da kazem da su fluo cevi potpuno iste i u jednom i u drugom akvarijumu (grolux 60 cm 18W) . Akvarijumi su zapremine oko 120 i 100 l (prvi je veci) . Gledajuci aa prakticne strane, poptpuno su isti i veoma su prakticni . Prednji deo poklopca je mobilan i moze da se podize i skida u potpunosti . Presvucen je samolepljivom tamnom folijom, tako da svetlost ne moze da izbija iz akvarijuma.

toliko za sada...:)
 
To i nij e tako veliki akvarijum prema onome koji ja imam u planu.Glb! Izgleda da sam se uvukao u velike probleme
 
Cao Gagasd!
Dobrodoshao na forum! Zashto nam se ne bi predstavio u delu "Upoznavanje " u forumu i tamo izlozio svoje planove oko buduceg akvarijuma? Sigurna sam, dobicesh puno vrednih saveta oko buduceg projekta.
 
akvarijum

Ljudi posto mi se konacno radovi na renoviranju stana zavrsavaju uskoro cu formirati taj aq koji je malo promenjenih dimenzija i ima 145x50x50 od cega je 10cm pozadi celom duzinom pregradni filter bez prlivnih creva.Posle mnogo razmisljanja dosao sam do zakljucka da je ipak ovo najbolje resenje i postojecu policu sam prosirio za dodatnih 10cm i tako resio svoju najvecu enigmu po pitanju filtracije i prostora.Vodu ce terati dve pumpe At 103 a osvetlenje ce biti 2x arcadia freshwater i 2x silvania gro lux sve od po 36w ili 120cm.takode ce u filteru stajati i dva grejaca od po 200w a napravicu i pozadinu kako se ne bi video filter i naravno sve to slikati. :lol:
 
Dragane, kako si isplanirao ulaz vode u filter. Jel sa obe strane, pa po sredini komora za izbacivanje vode, ili...? U svakom slucaju, pristalica sam ovakvog nacina filtracije i mislim da si se odlucio za pravu stvar, pogotovo sto filter ide duz cele zadnje strane.

Koliki bese protok stotrojke, bese 1300l/h? Treba samo povesti racuna o tome da nivo vode u komori sa fontanskom pumpom ne padne previse, usled prevelike jacine pumpe i/ili guste filter mase, pogotovo kad malo zapusi. Ocekujem da sve odradis pedantno, kako smo i navikli od tebe :wink: .
Pa srecno sa radovima i jedva cekam prve slike :)