Slikanje riba

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Evo jurim jednu neonku da je slikam i nikako da ispadne kako ja hocu. Uvek mi nesto izmakne.
Ajde da cujem kako se drugi muci sa time i koje tehnike primenjuje.
Skener nisam probao :twisted:

Neonka:

DSC04561.jpg
 
Fotografisati akvarijum je nauka. Prvi put sam mislio da nije to nesto komplikovano, ali ima tu gomila stvari koje moraju da se odrade da bi fotografija bila kako treba. I dan danas ne umem da odradim sliku, da mogu da kazem da sam zadovoljan sa njom.

Slikao sam uglavnom digitalnim aparatima, koje sam pozajmljivao, pa nisam stigao da vezbam.
Dodatnu muku zadaju ciklidi, jer njih uloviti i slikati je lutrija. Od gomile pokusaja samo par slika uspeju. Najveci problem je osvetljenje i blic, onda sam naucio da slikam malo iskosa da se ne vidi odbljesak blica na staklu itd.
Najvaznije je strpljenje. Ko nema strpljenja neka ne pokusava jer ce samo da se iznervira.
 
kod mene je to lutrija posto aparat jako dugo zumira(automatski). izaberem dio akvarija koji cu slikati i onda procjenim kada bi se zeljena riba mogla naci u kadru jer moram stisniti par sekundi prije tog trenutka. svaka fotografija je "lucky shot" :)
 
Trenutno nemam digitalac a iskren da budem nisam imao prliku ni da rukujem sa njim.( nadam se da cu ga nabaviti u skorije vreme :wink: ) Interesujeme samo jedna stvar, zasto se toliko kasni kod zumiranja sa okidanjem i slikanjem ribe. :?:
 
zvuci strano, ali mislim da je i istinito... kau da je dobar dio onih "fenomenalnih" fotki u atlasima riba nastao tako da se riba stavi u nekakvu posebnu tekucinu i zamrzne tako da ostane u "prirodnom" poloaju, a ta tekucina se smrzava bez mjehurica i nepravilnosti. Onda vie nije mudrost opalit savrenu fotku...
 
ako ih zamrznu ... kako to da boje ostanu prirodne. Imam u jednoj knjizi nekakve fore i trikove za slikanje, jedna je da se riba koja se slika stavi u akvarij u uskuj posudi tako da se ne moze puno muvat.
zasto je dugi zum ?...nemam pojma al me jako zivcira :evil:
 
Koliko vidim bas i nemate neku tehniku :? uostalom kao i ja.

Ja trazim neki dobar nacin za slikanje riba i nadam se da cu da postignem neki rezultat. Gornja slika je sa pogresnim podesavanjem aparata koji nisam proverio :evil: pa se zezam i nerviram zasto nije bolje.

Evo malo poboljsanje i mislim da su nove slike dosta prihvatljive. Neoka je stalno u pokretu pa bas i nije lako da se slika.

DSC04602.jpg



DSC04604.jpg
 
Mislim da najveci problem pravi autofocus (ne mislim na Forda) :lol: jer dok autofocus odreaguje ribe se vec izmrestile :D .

Trebalo bi fotografisati rucno. Kvalitetniji digitalci koji imaju opticki zoom, imaju i fotografisanje u macro modu. To je fotografisanje na jako malim udaljenostima bez blica gde se dobija izuzetan kvalitet slike (zavisi i od aparata). Jedino je problem kod macro slikanja uhvatiti ribu mirnu.
Doduse nije samo tu problem nego i uopste kod slikanja ribe.

Ja bi isao na rucnu varijantu zoom-a bez autofocus-a, s tim da bi trebalo podesiti "okidanje" na 1/60s. To je nekako dovoljna brzina da ulovi ribu u pokretu, i da fotku zabelezi bez zamucenja koje nastaje kada riba "prolece" ispred objektiva.

Pozdrav!
 
Srdjane, nemoj ni da razmisljas da ides ispod 1/250 da slikas ribe u pokretu. Najveci problem je organizovati osvetljenje.

Pogledaj ove neonke iznad. Bile su u "punom trku" a deluju kao da stoje.
 
zamucenje nastaje kada je duga ekspozicija zbog premalo svjetla, tj. kada se iskljuci blic.
ako se blic moze odvojiti od aparata onda ga treba staviti iznad akvarija da tuce prema dolje.
 
Citao sam o tome chubby. Kazu ljudi da se najbolji rezultati postizu sa externim blicem koji se stavi odozgo na akvarijum. E sad, malo nas ima makar kakv digitalac, a da ne pricam o spoljnom blicu. Ja sam imao muke kod fotografisanja akvarijuma sa izgledom akvarijumske pozadine. Kada slikam bez blica sve je u redu, ali cim ukljucim blic pozadina na slici izgleda suvise svetlo i neprirodno. Nemam blage veze kako to da izbegnem.
 
I ja se slazem sa time da ako nesto dobro ide ne treba dirati ili dalje nesto eksperimentisati.

Sto se tice fotografisanja akvarijumskih riba i ja sam citao o tome da se ribe koje zelimo da profesionalno fotografisemo, postavljamo u jedan manji i dosta uzi akvarijum .
 
Ja sam ove neonke slikao jednom mojom eksperimentalnom tehnikom.

Sve je to odradjeno u jednoj plasticnoj posudi koja je polu transparentna a boja joj je plavicasta. Pokazalo mi se dosta dobro jer nema velike refleksije od blica. Pored toga sve je to osvetljeno jos sa dodatnom neonskom lampom koja nije jaka. Sledeca faza bice sa jacim spoljnim svetlom. Isto tako sam probao i da zaklonim blic tako da setovanje aparata bude sa blicom ali je on pokriven pa nema efekta. Tu nisam puno eksperimentisao, blic sam pokrio sa prstom ali je cela fotografija ispala crvenkasta.
Posto sam dobio dobre rezultate ili bolj reci prihvatljive sa polutransparentnom posudom nastavicu sve to u tom sneru.

Videcu jos sta i kako.