Belo Monte i Hypancistrus Zebra!?!

He,he,he, Fauna u par stvari nisi u pravu.

Prvi mrest H.Zebre desio se ! (Da budem precizniji i prvi i drugi.) :lol:

Secate li se one moje tuzne price iz nekog bivseg posta o zebrama koje niko nije dugo hteo da kupi..... i liku koji je na kraju dosao i odneo sve. (nisam siguran da li sam to pisao ovde ili tamo kod mene) E pa alal mu vera. Inace on tvrdi da nista specijalno nije radio sem da ih je s puno paznje hranio. Prvi Mrest se desio u 500 litara Uunutra su i diskusi) i covek je uspeo da spase samo 3 mladunca. Posle toga su ribe razdvojene i dok ja ovo pisem trebalo bi da tata cuva grozd ikre. (vi ste izgleda vidoviti sa ovom temom) jer sam za ovo saznao ju?e kada je covek dosao kod mene po artemiju za buduce bebe 8)

Imam ideju da islikamo to mada se ona vlasniku riba ne dopada. Mozda je u pravu jer sumnja da bi blic mogao da doprinese da krene nesto naopako. Mozda i ima logike u njegovom razmisljanju. Eto bas me zanima sta vi mislite po tom pitanju.

Inace cinjenica je Fauna da muzjak radi sa vise zenki ali samo jedno leglo opsluzuje, odnosno ne radi istovremeno sa dve ili tri.
 
Octo, nisam ja vidovit da znam sta se ovoga trenutka desava (ili tada kada sam pisao prethodni post) pa da znam da je neko uspeo da izmresti H. zebre . Ali ako je to tacno, meni je to toliko drago kao da sam i ja izmrestio.

Sto se tice muzjaka koji radi sa vise zenki ok., ali smatram da bi u akvarijumu gde ima vise zenki, morao da dude i isti broj muzjaka kako bi ti muzjaci preuzeli brigu o ikri koju poloze ostale zenke. Iz tog razloga sam rekao da ne moze jedan muzjak na dve ili tri zenke. To je moje neko logicno razmisljanje,koje ne mora da bude tacno.
 
Bravo za njega :) , nego Laza mozda ce te ovo naterati da nabavis H. zebre :shock: .
U vezi sa blicem i ja bi mislio kao i taj covek. Kada sam slikao male macice majka ih premestila nad sifonjeru :? i nece da ih spusti dole nikako, mozda nesto slicno bi se desilo i sa zebrama ko zna :? .
 
U svakom slu?aju, bravo tipu koji ih je uspio izmrijestiti i svaka ?ast na tome!
A slikanje...moguce da ima nesto u tome, da blic zna zasmetati, stresirati i napraviti vise stete nego koristi organizmu koji je slikan
 
Da, ...zaboravio sam :wink: Dane je u pravu , verovatno moze da zasmeta blic . Zato bolje ne dirati nista i pustiti da muzjak odradi svoj posao kako treba. :wink:
 
Ja bih osvezio ovu temu sa dve skice koje sam skinuo sa interneta i koje sam obradio kako bi bilo jasnije nasim ljudima, gde se mogu videti polne razlike kod H.zebra-e .

Stina je u ovoj temi ,tj. u jednom postu naveo te karakteristicne razlike, gde ga ja u nekim detaljima nisam u potpunosti shvatio. Radi se o pektoralnim prejama gde muzjaci vremnom kako polno sazrevaju dobijaju zadebljenje prve zbice i po njoj dobijaju pektoralne dlacice. Medjutim ,ono sto je Stina naveo " odontoide" u pitanju je nesto sasvim drugo ... Evo tih skica.
:wink:



Vise informacija i slika o polnim razlikama H.zebra-e mozete naci na ovome linku http://www.l46.de/l46/Geschlechter_des_l46_Der_Zebra/geschlechter_des_l46_der_zebra.html

Stina , nemoj zameriti na ovoj maloj ispravci jer je to jako vazno kako bi sto jasnije shvatili te polne razlike. Ove prelepe ribe nevidjamo tako cesto kod nas , i ako bude bilo takve prilike dobro je znati na koje detalje treba obratiti paznju kako bi sto uspesnije razlikovali polove.
:wink:
 
Dapace, uopce ti ne zamjeram, ali ja sam odavno pod dojmom da su dlacice na L-brojevima, odontoide..
Naime peckoltie i panaque imaju ih po tijelu, te se pravilno nazivaju odontoide, hypancistrusi ih imaju na "obrazima" i na prvoj zbici pektoralne peraje kako nam slika pokazuje.
Ja ti to sve zovem odontoida, jer sam tako procitao na internetu, lako je moguce da je moja informacija kriva... :wink:
Evo jedna moja slika gdje se odontoide jasno vide na panaque maccusu...
 

Attachments

  • p_maccus_male.jpg
    p_maccus_male.jpg
    66.6 KB · Pregleda: 19