Glass anemone

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Morska akvaristika ima i svoje nezeljene strane koje mogu da nam pomalo zagorcaju zivot. jedna takva "losa pojava" su i glass anemone. Namerno sam ovo stavio pod navodnike jer to u sustini nije nikakva losa pojava, cak naprotiv, to je garancija da je nas kvalitet vode dobar a drugo je pitanje sto mi njih ne zelimo da vidimo u akvarijumu a mi za to imamo bas dobar razlog.

Ipak kada nam se pojave onda mi treba da nadjemo neki nacin da ih drzimo pod kontrolom ili ako smo u mogucnosti da ih potpuno iskorenimo iz akvarijuma. Nacina ima vise a ovde se vidi kako se to radi sa krecom poznatiji u akvaristici kao kalkwasser.

Sustina je da pipetom ponudim anemoni krec. Ona to prihvati bez problema i svojim pipcima vrlo brzo cestice kreca prinese usnom otvoru i proguta krec. Naravno da je tu kraj i sve to traje sekundu ili dve. Anemona ostane potpuno otvorena bez znakova zivota. To se lako proveri ako se dodirne. U normalnim uslovima ona bi se munjevito skupila pa ako je u nekoj pukotini onda ne bi imali sanse da je fizicki odstranimo.
 

Attachments

  • dscf1171.jpg
    dscf1171.jpg
    30.7 KB · Pregleda: 47
  • dscf1170.jpg
    dscf1170.jpg
    19.8 KB · Pregleda: 43
  • dscf1169.jpg
    dscf1169.jpg
    30.8 KB · Pregleda: 43
Na donjim slikama se vidi kako reaguje na cestice jer ona tako u sustini lovi i prinosi ih ustima.

Na zadnjoj slici je uginula anemona nakon posipanja krecom.
 

Attachments

  • dscf1186.jpg
    dscf1186.jpg
    47.8 KB · Pregleda: 52
  • dscf1175.jpg
    dscf1175.jpg
    31.7 KB · Pregleda: 48
  • dscf1174.jpg
    dscf1174.jpg
    31.6 KB · Pregleda: 46
Bobane, mene zanima kako se rijesiti anemona ako ih ima jako puno, znaci vec su zagospodarile akvarijem, i ne pomaze niti onaj leptir, niti kozice.
Nije da ne vjerujem tom krecu, naprotiv, ali me zanima sto se dogadja kada vecinu tih anemona na taj nacin likvidiramo, kako pokupiti tijela, a da ona ne uniste kvalitet mora i koliko bi takva kolicina kreca mogla štetiti koraljima, ribama, ostalim organizmima i parametrima u akvariju.
Ako je jedna ili dvije do 20-ak anemoni, to nije problem rijesiti na taj nacin, ali ako ih ima stvarno puno što uciniti?
Nažalost toga kreca od sachema nema kod nas u prodaji a nisam vidjela niti u Sloveniji, za Austriju ne znam jer nisam odavno bila.
Naravno, ja se tih anemonuška pazim i svaki kamen, koralj dobro osmotrim i unaprijed eliminiram anemonu, ali nikada se ne zna, mogu i mene zaskociti, posto su one jedna od najcescih vrsta nametnika u akvariju.
Pomaze li mozda neki drugi oblik kalcija?!
 
Mislim da je ovo bas jedan od nacina pomocu kojeg mozes da se suprotstavis tim napastima.

Ovaj akvarijum mu je svojevremeno posluzio da se bolje upoznam sa tim anemonama. Odgajio sam dve velike glass anemone i pratio sta se desava i kojom brzinom se razmnozavaju. Mislim da nema potrebe da kazem da to stvarno brzo rade. Nalazio sam na staklu gomilu zalepljenih glass anemona manjih od jedan milimetar. Naravno da su se one preselile po celom akvarijumu i nije bilo kamena na kome ih nije bilo.

Konacno kada sam sve to priveo kraju ja sam se nasao u situaciji da trazim dobar nacin da ih se resim. Velike anemone sam jednostavno presekao na pola i ti je kraj ali to je bio sizifov posao pa samim tim nije ni imao smisla.

Jedan od nacina je dosta popularni Joe's juice. Ja to nisam probao a i necu jer mi je bez veze da placam nesto za sta nemam potrebe. Nekome drugom to moze da bude preskupo itd. Moj licni izbor je bio kalkwasser. Nema tu potrebe da to bas bude os seachem-a, moze i od bilo kog drugog proizvodjaca jer je sve to ista stvar, kalcijum oksid. U narodu ga zovu i negaseni krec. To uvek moze da se nabavi negde, poznanstva itd, samo malo jer nam malo i treba. Pojedine laboratorije imaju kalcijum oksid. Jedna kafena kasicica je sasvim dovoljna za tu gomilu anemona koje spominjes i jos da ti ostane za zlu ne trebalo.

Hemizam vode nece da se tako menja da ce da steti akvariujumu jer je to i jedan od nacina da se odrzava pH i nivo kalcijuma. I kada bi dodala sav taj kalcijum od jedanput to ne bi nista drasticno promenilo u akvarijumu koji ti imas. Ipak kod unistavanja tih anemona se dodaje izuzetno malo toga da to realno nema uticaja a sav taj postupak obavi se za par dana. Vidis i na slici koliko je to malo dodato po anemoni. Ja sam ih unistio preko dve stotine.

Sto se tice skupljanja tih anemona to zaboravi. Ako mozes da je izvadis onda je ok a ako ne mozes onda je opet ok. Nece one da naprave cirkus. Ti svakodnevnim hranjenjem unosis vise otpada nego sto su te anemone. One su tek trunka u svemu tome.
 
ok, hvala na odgovoru.
A sada me zanima, recimo akvarij ima 1000 i nesto l, pun je anemona, ima i leptira koji ih gricka, ali naravno on ne moze sve potamaniti. Sto bi se njemu dogodilo ako bi isao jesti takve anemone pune kreca?
 
He he, dobila bi krecnog leptirica :)

Ti ocito ne mozes da zamislis kako sve to izgleda u realnom vremenu. Ti kada stavis malo tog kreca anemona ga zgrabi i tu je kraj. Nakon nekiliko minuta od nje ostane bukvalno samo fleka pa kao takva nije ni privlacna za butterfly ribe. Pored toga sam krec, sada kalcijum hidroksid, se vrlo brzo rastvara u vodi tako da i od njega nema nista. Opet da kazem da se tu dozira samo malo kreca i to je dovoljno.

Tu jos treba dodati ta je butterfly ribama najmanje do jela kada ti ceprkas nesto po akvarijumu pa tesko mogu da zamislim da ce neki od njih da se zaleti i da se otima sa anemonom za krec ne obaziruci se na tvoje neposredno prisustvo u svemu tome.
Ovo je poznata metoda, ljudi su to probali odavno pa zato nema potrebe da se sekiras da li je to ok ili ne. Najveci problem u svemu tome je tvoja preciznost u doziranju i tacnom navodjenju svega toga jer prekomernim doziranjem mozes lako da ostetis i okolne korale. Ja za to koristim posebnu pipetu tako da nema sanse da se nesto prepusti slcaju kao sto je nekontrolisani odliv iz pipete.
 
da stvarno nemam pojma, a nasrecu ne moram niti pokusavati i isprobavati, jer glass anemone tj. aiptasia nemam i nadam se da ce tako ostati.

U svakom slucaju cu zapamtiti to s krecom. Jako dobar savjet i vrlo vjerojatno jako konstruktivno.
 
e, da
ja se još uvijek uspješno odhrvavam i nadam se da cu tako i nastaviti, no čujem od kolega akvarista da je najuspješnije uzeti puževe BERGIJE? (tako nekako)
imaš li možda sliku kojeg takvog puža i ima li njih kod vas u prodaji?
 
Imperator, jos je mali, 6-7cm ali je nevidjen terminator anemona.Ne znam da li je to pravilo ili je samo ovaj moj takav?Prvo je prozdirao pipke, vrlo sistematicno, a onda i ono sto je ostalo.
 
Zanimljivo, no pošto ja imam Majestica u akvariju i vidjela sam kako je napadao Anemoniu sulcatu-vjerujem da bi s istim guštom jeo i Aiptasije
-ne znam da li je to pravilo, premalo znam o tome, posebno s toga što te ribe ne spadaju u Reef safe, pa ih mnogi ne žele držati s koraljima (ustvari, ne znam nikoga u Hr tko ima Imperatora s koraljima, a ni Majestica-osim mene same)

zanimljivo ponašanje riba, a i dobrodošlo opažanje
 
eto i na ovu se temu vračam.
Prijateljica je nedavno nabavila Bergije (puževi golači specijalizirani za tamanjenje aiptasija), te ih razmnožava. Male bergijice imaju sada oko 3 mm, jedva su oku vidljive, no papaju ponuđene aiptasije od samog početka.
Inaće nabavila je nekoliko odraslih primjeraka, nešto prije Nove godine.
 
Video sam tu temu kod tebe i evo da ti kazem da ispravis ime tog puzica :) On je Berghia verrucicornis a ne Berghie vericucornis. Mala razlika ali se ocekuje tacno napisano ime ili sinonim, sve jedno. Lakse je svima da barataju sa tacnim imenom.

Druga stvar a mozda i najvaznija je da Berghia verrucicornis ne jeder te glass anemone. To je ziva istina. Neko je iz nekok razloga naveo tog nudibranchia da kontrolise Aiptasia-e a to u stvari radi Aeolidiella stephanieae. Doduse tacno je i to da se pravi nudibranchia prodaje pod pogresnim imenom.

Sada sta je stiglo to tvojoj prijateljici ja nemam pojima. Ako je stigla Berghia verrucicornis onda bas se i nije usrecila a ako je stigla Aeolidiella stephanieae onda je ok.

Pored toga jos je i drugi problem prisutan. Mi ako gajimo te Aeolidiella stephanieae onda moramo i da gajimo aiptasia-e da bi imali sta da jedu. U sustini taj nudibranchia je na "suncani pogon" jer ima zooxanthellae. To ima smisla ako imas vise akvarijuma sto jedan "obican" akvarista uglavnim nema. Znaci ja kupim tog nudibranchia da bi mi potamanio aiptasia-e a zavrsim sa time da ih razmnozavam i gajim. Malo mi je poremecena logika ali boze moj takvi smo mi akvaristi.
 
Hvala na ispravci, budem promijenila-provjerila sam (tek sada na google) i treba to ispraviti ćim prije
Koliko mi ona kaže, a znam da nema razloga pričati bezveze, ti maleni pužići jedu aiptasije, znaći da je dobre nabavila-a to što su pod krivim imenom i kupljene, očito je da ih većinom svi krivo zovu-posebno na Europskom kontinentu
-malo sam ukucala oba imena koja si naveo, pa sam još malo više zbunjena jer negdje se zasebno spominju, a negdje se spominju oba imena za istu vrstu pužića tj. objašnjava se da je bergia ustvari ova druga a bergia drugaćije izgleda....:|

hvala još jednom, a ja moram u budućnosti bolje tražiti pšo goooglu što i kako:mrgreen:
 
Zvali su ih pogresno jer se niko nije bavio njima sa naucne strane. Kada se i to desilo onda se ispostavilo da je to sasvim druga vrsta. Nemoj da previdis podatak da je to uradjeno 2005. godine pa je sve zato izmesano i deluje konfuzno. Ipak kada citas o njima i kada se kaze da poticu sa floride onda znas o cemu se prica a bas taj sa floride se koristi u akvaristici a ne neka Berghia.

Pogledao sam te puzeve koji su na tom nemackom sajtu i oni daju reference za Aeolidiella stephanieae.

Uspeh sa tim puzevima je razlicit pa ces tako da cujes mnogo razlicitih iskustava. Kako to obicno biva mi u akvaristici smo dosta povrsni pa nam mnogi detalji izmicu. Takva povrsnost dalje komplikuje stvar. Jedan bitan podatak je da taj puz jede Aiptasia pallida a navedeno je i jos dve druge koje se uglavnom nalaze tamo gde su i ti puzevi. Pitanje je kako puzevi reaguju kada im se podmetnu Aiptasia-e iz Pacifika ili nekog drugog mesta, da li ih jedu ili ne.
Vidis da neko ih hvali a neko kudi ali niko ne sagleda sta ima u akvarijumu. Ako imas Aiptasia pallida naravno da ce da ih jedu jer im je to prirodna hrana a za druge ko zna. Pravila iz prirode padaju u vodu kada se primene u akvarijumu, to mi znamo, pa samim tim i ovo sve je diskutabilno.

Po toj istoj logici B. verrucicornis je beskorisan jer on ne jede te Aiptasia-e koje mi imamo a jos nije ni tropski puz.
 
u svakom slučaju dobro je znati i dobro je što si to spomenuo i upozorio me na taj problem.
-niti aiptasije, niti puževi mi nisu bliski, jer ih nemam u akvariju, a nadam se da ce tako i ostati.:mrgreen:
 
Bobane imam u akvarijumu nekih 7-8 glas anemona,ne mora da znaci da ce se rasiriti ali me zanima jel ova metoda istrebljenja jos aktuelna ili ima nesto novo na ovom polju?
 
Pa to je uvek aktuelno ako imas glass anemone. Ako je upitanju jedna ili dve a pri tome se "nasadi" na mesto gde ti je neizvodljivo da je uklonis na ovakav nacin onda uzmi neku iglu ili tako nesto pa je jednostavno izmuljaj.
Isto tako i ribe ili puzevi mogu da ih kontrolisu. Ribe su bolje jer puzevi ne mogu bez njih za razliku od riba.