Leopard gekon

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Postojbina i klasifikacija


Leporad gekon ili Eublepharis macularius nastanjuje podrucija Istocne Azije i to u polupustinjskim zonama Iraka , Irana, Avganistana, Pakistana i Severozapadnom delu Indije. Njegova naziv Eublepharis macularius nam govori da je to gekon sa pravim pokretnim kapcima na ocima i sa tamnim tackama po telu.




  • Kingdom: Animalia
    Phylum: Chordata
    Subphylum: Vertebrata
    Class: Reptilia
    Order: Squamata
    Suborder: Sauria
    Family: Gekkonidae
    Genus: Eublepharis
    Species: Eublepharis macularius

Opsti opis

Ovaj guster je nocna zivotinja sto znaci da se njegova aktivnost uglavnom svodi noci, dok se preko dana krije u pukotinama stena a iz njih retko izlazi. Podrucija koja nastanjuje mogu biti pokrivena peskom, kamenom ili zemljom, tako neke tvrdnje da gekonu ne odgovara sitni pesak , nisu tacne. Maksimalni zivotni vek ovog gustera je veoma dug i iznosi oko 25 godina! Ali u prirodi su veoma retki slucajevi da ovaj guster dozivi toliko dug vek , to je realno mnogo krace zbog raznih prirodnih neprijatelja koje ima ovaj guster. Velicina koju dostize leporad gekon je maksimum 25 cm .Osnovna boja mu je sivozuckasta sa tamnim flekama. Rep ima karateristicno debeo i zdepast ,koji je veoma znacajan jer gekonu sluzi kao rezervoar hrane u oskudnim danima kada nema sta da ulovi . Iz tog razloga nemojte nikada hvatati gekona za rep jer ce ga kao i mnogi gusteri odbaciti, a samim tim odbaciti uskaladistenu rezervu hrane.

Ishrana

Gekon spada u insektojede i hrani se raznoraznim bubama zavisno od njegovoh stanista . Zanimljiva je cinjenica, da leopard gekon u prirodi jede i neke vrste skorpiona! Zato velika razlika postoji u ishrani gekona, u vestackim uslovima i u prirodi. Mnogi odgajivici u ishranu gekona koriste neke insekte koje gekon u prirodi nikada ne sretne , sto ne moze da steti ali se ne moze reci da mu je to prirodna ishrana .

Razmnozavanje

Razmnozavanje gekona u prirodi zapocinje u prolece i zavrsava se posle nekiliko ciklisa u kojim zenka polaze po dva jajeta. Zenke su nesto sitnije glave i tanjeg repa a glavna polna razlika je vidljiva kod analnog otvora . Naime , muzjaci imaju karakteristicne tamno vidljive pore iznad analnog otvora . Inkubacija tih jaja traje izmedju 50 -65 dana. Temperatura mora da bude konstantna i visoka oko 30 °C . Zanimljiva je konstatacija, da pri visim temperaturama inkubacije , iz jaja se izlegu gekoni muskog pola, dok pri nizim tempretaurama obavezno zenskog pola.

To bi bilo nesto najkrace receno za jednog od najpopularnijih gekona u svetu ali u prirodnim uslovima . O uslovima u zarobljenistvu nekom drugom prilikom i u nekoj drugoj temi.
 
super je zivuljica
...nego jedina stvar koja recimo meni smeta kod tih kukcojeda je to da imaju specifican miris (smrde), dok recimo zivotinje tipa iguana koje jedu voce i slicnu hranu nemaju taj miris
-mozda grijesim, ali se sjecam gustera kojeg je drzao moj pok. brat i taj je bas imao takav miris dok iguana nikada....ja sam zakljucila da je to zbog prehrane (ako grijesim, sorry, ispravite me)


Inace gekoni su mi jako lijepi

(slike su ti super i koliko kuzim malac je u tvom terariju)
 
Moguce da imaju malo drugaciji mirais, ali meni ne smeta :wink: Svaka zivotinja ima specifican miris ali ga mi, koji je drzimo, ne osecamo, jer smo navikli...
 
Iskren da budem ja ne osecam nikakv nezeljeni miris iz terarijuma , doduse ovo su mladi gekoni pa ce naravno i manje biti prljavo u terarijumu. Bitno je da se redovno cisti terarijum i nikakvih problema nema sto se tice nezeljenih mirisa.

Da , ovo su gekoni u terarijumu kojeg sam predstavio u ovoj temi
Izrada manjeg terarijuma
 
a ne znam...samo mi je ta gusterica, kukcojed ostala u pameti po tm nekom mirisu...dok iguana niej imala nikakav miris
Kako god bilo, dobro si to rekao Kimo, svi smo mi nauceni na nase zivuljice, pa skoro da vise niti ne primjecujemo ako i postoji neki drugaciji miris
 
Mada kod nekih mogu da izazovu odbojnost, simpaticno izgledaju. Vidi se da je porastao. Da li je sam ili imas neki par?
 
dqa li se to njima sare mijenjaju kako rastu jer mi ovaj zadnji izgleda totalno drugacije nego s gornje slike?!
 
da kao mali imau pruge koej se ,kako rastu razbijaju na tufne crne.. prilicno kul

[Broken External Image]:http://img87.imageshack.us/img87/7585/dsc01955juvenilni1qz.jpg

a ovko izgleda kad poodraste malo

[Broken External Image]:http://img137.imageshack.us/img137/7702/dsc022614zv.jpg

dobra fora je sto mi se cesto desi da kad mi se mali izlegnu nemaju potpuno prave sare vec dobiju fleke neki imaju tacke neki kao kad prospes vino ali kad porastu nema razlike , verovatno kada bih to ukrstao mogo bi da dobije m jungle.. nisam siguran ali valjda je tako neki princip


ako te zanimaju jos slike odi na site moj pa na galeriju ima tona super slika
www.gekkogecko.co.yu
 
Odli?ne fotografije arko 8)

Hvala na link za stranicu (no, u potpisu ti valja, dok si samom postu napisao s grekom, pa naravno ne otvara nita

Hvala za objanjenje