Pomoc oko rasvete!

misko_vucetic

Member
19 Novembar 2010
86
0
6
Luzern , Switzerland
www.facebook.com
Imam akvarijum od 126 L i dve neonke T8 od po 18W. Mislim da je to slabo osvetljenje za ovaj akvarijum. Inace, rasveta je kupljena u kompletu sa akvarijumom i haubom u koju su smestene ove moje 2 neonke . Inace neonke su dugacke 590mm. Pitanje glasi , kako da povecam rasvetu? Nisam nasao neonke od 590mm, a da su jace od 18W...:(mislim da ne postoje. Sta da ubacim pod haubu , tj. sta da montiram, a da povecam rasvetu i pri tome ne bude komplikovano:confused:
 
Najjednostvnije za montazu je da ubacis kompakt fluorescentne sijalice (koriste grlo E 27 kao obicne sijalice i nije im potrebna prigusnica). Ima ih raznih jacina, oblika i boja svetlosti pa izaberi nesto snaznije.
 
Ako mozes da ubacis u haubu te stedljive su ti najednostavnije.Preporucio bih ti da nadjes philips-ove tornado sa 6500 kelvina imas od 20w i malo jace 23 ili 24w nisam siguran.Cena im je oko 500din a cena je ista i za za one od 8w i za one od 23w pa ti uzmi najjacu koju nadjes....
 
Hvala na pomoci!

Hvala na pomoci, i na predlozima!Znaci ako sam dobro razumeo, obicno sijalicno grlo instaliram ispod haube, kupim samo dobru sijalicu i to je to:idea:. Nece biti problema zbog kondenzacije vode na sijalicnom grlu i sijalici, ili treba neka dodatna zastita? Ove Philips Tornado sijalice cu bez problema naci-ako postoje neke bolje dajte predlog. Mislim da ce jos 20-ak W dobro vrsiti posao:mrgreen:
 
Pa sad neznam kako ti izgleda hauba i dali neki stakleni poklopac odvaja tu rasvetu od vode...Ukoliko je fizicki odvojeno mozes slobodno da kontakte na grlu zastitis izolir trakom,kao i prelaz izmedju grla i sijalice...Cisto da nerazmisljas!:mrgreen:
 
mozda je vec negde napisano...ali

Danas sam bio u radnji i razocarao sam se ;) imaju sve moguce( a verujem i nemoguce) sijalice:cool2: I t4,5,8,..stedljive osram, philips, od ovoliko , onoliko W,...Naravno nisam nista kupio... Sve me zbunili-ako uzimam ovu stedljivu , jer da bude cool ili warm light ili nije bitno-cisto estetika. A sta mislite o led osvetljenju? Kakvo je misljenje o toj opciji- to mi je najlakse za montazu :mrgreen: